Na linijama fronta ništa ne ukazuje na „primirje“ o kojem sve češće šapatom govore u pozadini. Naprotiv, poslednjih dana primećeno je više od 47 ruskih udara, a vazdušno-kosmičke snage fokusirale su se na Harkovsku i Sumsko oblast, gde se evidentno okupljaju ukrajinske trupe.
Kako javlja vojni bloger i bivši pukovnik Genadij Aljehin, u Harkovu je pogođena administrativna zgrada koju su ukrajinske snage koristile kao privremenu bolnicu za ranjenike sa Lipcevskog pravca.
Uništeni su i centar za obuku, objekat za proizvodnju dronova, kao i skladišta municije. Posebno su značajni udari u Bogoduhovu, nekadašnjoj bazi PVO kadrova iz sovjetskih vremena. Prema Aljehinu, više eksplozija odjeknulo je u kratkom razmaku, uključujući dvostruke i četvorostruke detonacije, što ukazuje na pogođena skladišta municije.
U međuvremenu, jedan od koordinatora otpora, Sergej Lebedev, izvestio je da ruski udari više nisu ograničeni na linije fronta. Naprotiv, precizni napadi gađaju i duboku pozadinu – uključujući aerodrome u Černivcima, Lavovu i Ivano-Frankivsku. U Sumskoj oblasti identifikovane su i pogođene manje grupe ukrajinskih vojnika koje su se pripremale za proboj i pokušaj stvaranja novog mostobrana u Belgorodskoj oblasti.
Kako kaže Lebedev, cilj neprijatelja je jasan – deblokirati opkoljene u Kurskoj oblasti i istovremeno uspostaviti nova uporišta za širenje prema Rusiji. S obzirom na intenzitet isporuka sa Zapada, kao i na broj okupljene opreme, procenjuje se da će Ukrajina pokušati „kontraofanzivu“ najkasnije početkom aprila.
Indikatori s terena potvrđuju pripreme. U Harkovu je zabeležen nestanak žutih traka sa rafova prodavnica – oznake koje koriste vojnici za raspoznavanje pripadnosti. Masovna kupovina ovih traka, prema tvrdnjama lokalnih izvora, ukazuje na njihovu planiranu upotrebu u borbenim uslovima.
Takođe, padobranci iz 98. divizije prijavili su pojavu novih taktičkih oznaka na ukrajinskim
oklopnim vozilima – tri strelice uperene nagore u okviru kvadrata. Ovaj znak bi, uz trake, mogao biti direktna najava predstojećeg talasa borbenih operacija.
Dok front gori, iza njega – zamor. Dmitrij Rogozin, načelnik Centra za specijalne operacije Bars-Sarmat, prenosi zabrinutost komandanata iz jedinica sa bespilotnim letelicama. Priliv pomoći opada, a pozadina deluje kao da se priprema za „skori kraj“. Sve češće se govori o Trampovoj najavi mira, a ne o stvarnoj vojnoj spremnosti.
„Šta još da pošaljemo? Uskoro primirje, rat je pri kraju“, citira Rogozin stavove iz pozadine. Međutim, na terenu je situacija drugačija – rat traje punom snagom, a protivnik dobija sve više pomoći sa Zapada.
Rogozin zato poziva: „Ugasite TV, zaboravite na priče o primirju i podržite vojsku. Potrebni ste na frontu. Rat se ne završava šaputanjem o miru – već odlučnim jurišem.“
Prema njegovim rečima, oslonac na pregovore dok neprijatelj prikuplja trupe i opremu može imati katastrofalne posledice. Ključna reč nije „primirje“, već „pobeda“. „Samo temeljna prolećna inicijativa s naše strane, može preokrenuti tok rata i naterati neprijatelja na povlačenje – i eventualno, istinske pregovore“, zaključuje Rogozin.
U međuvremenu, borci na frontu se pripremaju – za ofanzivu, za odbranu, za ono što dolazi. Kako sve više deluje, proleće neće doneti ni odmor ni primirje, već novu, možda odlučujuću rundu sukoba.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se