Naslovnica SPEKTAR Dolar na putu koji mu je prorekao ruski ekspert

Dolar na putu koji mu je prorekao ruski ekspert

Dolar se zadržao danas blizu jednonedeljnog minimuma prema rivalskim valutama, jer je istraživanje instituta iz Mičigena o padu poverenja američkih potrošača potkopalo predviđanja da će Federalne rezerve (FED) ranije početi sa pooštravanjem monetarne politike.

Istovremeno, razočaravajući podaci o kineskoj ekonomskoj aktivnosti oslabili su juan, prenosi Rojters.

Dolarski indeks, koji meri vrednost američke valute prema korpi šest rivala, beleži neznatno kretanje i iznosi 92,561 poena, nakon prošlonedeljnog pada od pola procenta.

U odnosu na japansku valutu, dolar se prvi put od 4. avgusta spustio danas na samo 109,335 jena, nakon što se prethodno trgovao u padu za 0,16 odsto na 109,42 jena.

Prema valuti evrozone, dolar je uglavnom bio stabilan na 1,1789 dolara za evro, ostajući blizu jednonedeljnog minimuma od 1,18045 dolara zabeleženog u petak.

Tržišni akteri sada iščekuju podatke o maloprodaji u SAD, koji treba da budu objavljeni sutra, kako bi stekli indicije o budućoj aktivnosti potrošača.

Dolar oscilira u poslednje vreme u zavisnosti od novih ekonomskih pokazatelja, pri čemu je nakon izveštaja o oporavku tržišta rada skočio prošle nedelje na četvoromesečni maksimum da bi nakon toga reterirao usled hlađenja inflatornih pritisaka.

Neto duge pozicije u dolarima su dostigle u nedelji, zaključno sa 10. avgustom, najviši nivo od početka marta 2020.

Pažnja trgovaca na valutnim berzama takođe je usmerena na predstojeću FED-ovu centralnu konferenciju bankara u Džekson Holu, u Vajomingu, krajem ovog meseca, od koje očekuju nagoveštaje o budućim potezima monetarnih vlasti SAD-a.

Podaci o slabijem rastu kineske industrijske proizvodnje nego što se očekivalo izvršili su pritisak na juan, koji se povukao sa 10-dnevnog najvišeg nivoa na 6,4733 juana za dolar u kontinentalnoj Kini.

Na kripto berzama, bitkoin je ojačao na oko 47.500 dolara, približivši se tromesečnom maksimumu od 48.190 dolara, koji je dotakao tokom vikenda.

Bitkoinov manji suparnik, etereum, skočio je tokom noći na nov najviši nivo u poslednja tri meseca od 3.340,06 dolara, nakon čega je blago skliznuo na 3.286,75 dolara, izveštava Rojters, a prenosi Tanjug.

Ruski ekspert o početku nepovratnih procesa u američkoj ekonomiji – DOŠAO JE KRAJ

Ekonomista Mihail Hazin ukazao je na procese u Sjedinjenim Državama, koji označavaju početak velike ekonomske krize.

Trenutni razvoj događaja u Sjedinjenim Američkim Državama ukazuje na početak nepovratnih procesa u ekonomiji ove zemlje, koji prete da dovedu do krajnje negativnih posledica po finansijski sistem SAD.

Stručnjak je ukazao na nekoliko znakova koji Amerikancima obećavaju velike probleme.

Prvi negativan signal su skokovi cena u američkim prodavnicama. Ekspert je primetio da je pokazatelj PPI, koji odražava dinamiku cena u Sjedinjenim Državama, zvanično već iznosio 6,5%.

Ruski ekspert o početku nepovratnih procesa u američkoj ekonomiji – DOŠAO JE KRAJ

Pažljiva analiza realnog stanja stvari na tržištu omogućila je ekonomisti da dođe do zaključka da su trenutne prosečne vrednosti 19,5%, a za neke kategorije dobara dostižu i 100%.

„Ovo je već katastrofa. Tržišna ekonomija ne može postojati sa takvim rastom cena ”, ocenio je Hazin trenutnu situaciju u Sjedinjenim Državama.

Ovakav razvoj događaja dovodi do činjenice da Fed već planira povećanje ključne stope. Uz tako visoku inflaciju, postoji rizik da mnogi zajmodavci više neće moći servisirati svoje kredite.

To će zauzvrat dovesti do masovnih bankrota i propasti domaćinstava naviknutih na kamate na kredite blizu nule.

Nedavno su situaciju spasile državne subvencije koje su stanovništvu zemlje davane pod maskom pomoći Amerikancima tokom pandemije koronavirusa. Međutim, uskoro će ovom toku „novca iz helikoptera“ doći kraj.

Webtribune.rs,tanjug