Naslovnica SPEKTAR DJB: Srbija da odustane od EU, imamo model za Kosovo

DJB: Srbija da odustane od EU, imamo model za Kosovo

Sasa-Radulovic1

DJB (Dosta je bilo) navodi da je jedini ispravan izbor za Srbiju da odustane od članstva u Evropskoj uniji, a poslanička grupa ovog pokreta prestavila je nacrt zakona o Kosovu i Metohiji po kom bi se kosovsko pitanje rešilo, kako kažu, po modelu Danske i Farskih ostrva.

Poslanička grupa Dosta je bilo predstavila je Nacrt zakona o Kosovu i Metohiji, čiji je cilj, kako su naveli, rešavanje pitanja statusa Kosova u skladu sa Ustavom Srbije, međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244. Predlažu model odnosa Danske i Farskih ostrva.

[adsenseyu1]

Poslanica DJB Branka Stamenović izjavila je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije da je Danska još 1948. godine status Farskih ostrva rešila tako što im je zakonom dala široku autonomiju, a i dalje ih smatra svojom lokalnom samoupravom.

„Na ovaj način Danska je onemogućila Farska ostrva da imaju stolicu u UN, a istovremeno je rešila sve probleme stanovništva… Situacija koju mi imamo s Kosovom i Metohijom je dosta slična, i ovaj model može dugoročno da reši problem statusa. Saglasnost Albanaca za ovo nije potrebna“, rekla je ona.

Branka Stamenović je kazala da Ustav Srbije propisuje da treba doneti zakon o Kosovu i Metohiji, kojim će se propisati stepen autonomije i samouprave, i dodala da DJB smatra da je pravi trenutak da se to uradi.

[adsenseyu5]

DJB je svoj nacrt zakona uputio Vladi Srbije, predsedniku Srbije, predsednici Skupštine, „relevantnim političkim strankama“, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Srpskoj pravoslavnoj crkvi i drugim organizacijama i pojedincima.

„Pozivamo ih na učešće u unutrašnjem dijalogu o Kosovu i Metohiji, da sugestijama doprinesu izradi konačnog predloga zakona, pre no što ga poslanička grupa Dosta je bilo uputi u skupštinsku proceduru“, rekla je Stamenković.

„Odustati od članstva u EU, osloniti se na EFTA“

Pokret „Dosta je bilo“ smatra da je jedini ispravan izbor za Srbiju da odustane od članstva u Evropskoj uniji.

[adsenseyu1]

Srbija bi, smatra DJB, trebalo da krene drugim putem integracija u Evropi, koje se baziraju na ekonomskoj, kulturnoj i obrazovnoj saradnji, oslanjajući se na Evropsku asocijaciju slobodne trgovine (EFTA) i na regionalnu saradnju na Balkanu.

„Evropska unija je u poslednjih deset godina krenula u potpuno pogrešnom pravcu. Od ekonomske saradnje na kojoj je taj savez nastao, EU se izmetnula u politički projekat koji je postao poligon za dominaciju najveće i najjače države u EU – Nemačke. Smatramo da Srbiji ne bi trebalo da teži pristupanju toj i takvoj EU“, rekla je poslanica DJB Branka Stamenković.

S druge strane, kako je dodala, Srbija je deo Evrope i DJB teži da uređenju zemlje u skladu sa evropskim vrednostima, ali na potpuno drugačijim osnovama nego što su to trenutno nametnute osnove.

[adsenseyu6]

„Kolonijalne težnje EU kojom dominira Nemačka je da se od Balkana napravi izvor jeftine radne snage i da se podrede ekonomskim interesima Nemačke“, navela je ona.

DJB navodi i da Srbija treba da ima partnerski odnos sa svim zemljama koje su članice EU, odnos zasnovan na zajedničkim interesima, slobodnoj trgovini, slobodi kretanja ljudi, zajedničkom šengenskom prostoru, ali ne želi članstvo u EU.

Srbija ne želi političko jedinstvo sa EU, Srbija ne želi diktat birokrata iz EU po bilo kom pitanju, navode iz DJB. Članice ETFE kojima DJB predlaže da se Srbija približi su Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.

(Beta)

[adsenseyu5]