[adsenseyu2]
Iako je Mogli iz „Knjige o džungli“ izmišljen lik, bilo je puno slučajeva u istoriji da su deca odrasla u divljini (i obično odgajana od strane životinja) ili drugim uslovima ekstremne izolacije. Postoji nekoliko priča o takozvanoj „divljoj“ deci.
Priče o divljoj deci potiču još iz praistorije, od mita o Romulu i Remu, blizancima koji su osnovali Rim, a koje je odgajila vučica. Naravno, u pitanju je samo legenda.
Zatim postoji priča iz 16. veka o divljem dečaku u Bambergu, u Nemačkoj, kojeg su odgajile krave.
Sredinom 17. veka, u Irskoj je živeo dečak koji je živeo samo sa ovcama. Ovaj slučaj je zabeležio dr Nikolas Tulp u svojoj knjizi iz 1672. godine.
[adsenseyu4]
Malo više se zna o dečaku iz Hamelina, u Nemačkoj, koji je živeo u 18. veku. Dečak, koji je kasnije nazvan Piter, pojavio se jednog jutra u gradu na zapanjenost stanovnika. On je izbegavao svu hranu koju su mu nudili i umesto toga jeo žive ptice. Vest o njemu se raširila po čitavoj Nemačkoj i na kraju je dospeo na dvor kralja Engleske Džordža I, gde je živeo do kraja života. Uprkos stalnim naporima, Pitera je bilo nemoguće naučiti da priča, pa je tajnu svog ranog detinjstva poneo sa sobom u grob.
Nedugo nakon Piterove smrti, krajem 18. veka, pronađen je dečak u šumi blizu Avejrona, Francuska. Nazvali su ga Viktor i odveli u Pariz gde je živeo sa dr Žan-Mark-Gaspar Itarom. Viktor takođe nije mogao da nauči da priča, niti je znao da nauči da radi nešto kompleksnije od postavljanja stola. Proveo je ostatak života više kao životinja nego kao ljudsko biće.
Postoji još jedan poznati slučaj o dečaku odgajenom u izolaciji u 19. veku u Nemačkoj. Iako njegova priča nikad nije potvrđena, on je naučio da govori, nakon čega je ispričao da je detinjstvo proveo zaključan u malenoj ćeliji bez kontakta sa ljudima.
U Indiji su 1920. godine pronađene dve devojčice (od kojih jedna stara godinu i po dana) koje su živele sa vukovima. One su odvedene u obližnje sirotište gde su se ponašale kao vukovi: jele su sirovo meso, napadale druge siročiće ukoliko su se osećale ugroženo i hodale četvoronoške. Umrle su pre nego što su uspele da ispričaju svoju priču.
Seljaci u Kambodži su 2007. godine uhvatili ženu koju su nazvali „žena iz džungle“. Navodi se da je ona bila ćerka seoskog policajca koja je nestala, a sada živi sa njegovom porodicom iako ne ume da priča.
Policija Los Anđelesa je 1970. godine pronašla trinaestogodišnju devojčicu Džini, koja je provela ceo svoj život zaključana u sobi bez kontakta sa civilizacijom. Nakon toga je morala da prođe kroz iscrpnu rehabilitaciju.
Divlja deca su veoma interesantna sociolozima i drugim stručnjacima. U jednoj detaljnoj studiji francuskog hirurga Serža Arolea, navedeno je da bi mnogi od ovih slučajeva mogli biti prevare.
Međutim, činjenica je da stvarno postoje slučajevi dece koja su čudom preživela u divljini ili izolaciji.
Webtribune.rs
[adsenseyu2]
[adsenseyu1]