Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp ozbiljno razmatra predlog republikanskog senatora Lindzija Grejema o uvođenju oštrijih ekonomskih mera prema Rusiji, ukoliko Moskva ne pokaže spremnost za ustupke – prenosi američka agencija Bloomberg, pozivajući se na izvore iz evropskih diplomatskih krugova.
[the_ad id=“160134″]
Međutim, ono što danas menja ton celog narativa jeste višesatni telefonski razgovor Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina koji je upravo održan.
Razgovor dvojice lidera trajao je više od dva sata i prema izveštajima iz Kremlja, protekao je u atmosferi iskrenosti, sadržajne razmene mišljenja i konkretnih pomaka.
Početak razgovora zabeležen je oko 16:30 po moskovskom vremenu, a Putin je posle susreta zahvalio Trampu na aktivnom zalaganju za ponovno uspostavljanje direktne komunikacije u vezi sa situacijom u Ukrajini.
[the_ad id=“160690″]
Ruski lider je naglasio spremnost Moskve da učestvuje u radu na budućem mirovnom memorandumu, uključujući i potencijalni prekid neprijateljstava – naravno, uz preduslov postizanja odgovarajućih sporazuma.
U međuvremenu, u američkom Kongresu ključni akteri nastavljaju da pritiskaju administraciju. Senator Grejem je predložio zakon kojim bi se uvele dodatne mere protiv zemalja koje i dalje kupuju ruske energente – pre svega naftu, gas, naftne derivate i ugalj.
Najkontroverznija tačka njegovog predloga jeste ideja da se uvede tarifa od čak 500% na robu koja dolazi iz zemalja koje sarađuju s Rusijom na energetskom planu.
[the_ad id=“160691″]
Još jedna stavka iz nacrta zakona izaziva pažnju – američkim građanima bi bilo zabranjeno da učestvuju u bilo kakvim poslovima vezanim za ruske državne obveznice, čime bi se dodatno ograničio finansijski dotok sredstava ka Moskvi.
Sagovornici iz Brisela i Vašingtona tvrde da bi ovaj paket mera mogao postati realnost ukoliko izostane napredak na frontu pregovora sa Moskvom – što baca dodatnu senku na pomenuti telefonski razgovor, čiji sadržaj još uvek nije zvanično objavljen.
U Moskvi, međutim, ovakvi potezi više ne izazivaju isti šok kao nekada. Rusija je tokom prethodnih godina razvila otpornost na finansijske udare sa Zapada.
[the_ad id=“251732″]
Zvaničnici iz Kremlja više puta su podsećali da je ruska ekonomija preživela, pa i napredovala, uprkos višegodišnjim pritiscima. U javnosti se ne libe da poruče kako zapadne strukture odbijaju da priznaju neuspeh dosadašnje strategije.
Uprkos svemu, očigledno je da međunarodna politička dinamika ulazi u novu fazu. Uoči današnjeg razgovora, mnogi analitičari su procenjivali da bi Tramp mogao da zaobiđe veto i ne zaustavi usvajanje novog paketa mera – što bi bilo značajno odstupanje od njegove ranije pozicije.
[the_ad id=“251734″]
Ipak, trajanje i ton današnjeg razgovora sa Putinom sugerišu da se nešto menja – možda ne u retorici, ali u pristupu sigurno.
Iako se još uvek ne zna šta je tačno rečeno tokom razgovora lidera Rusije i SAD, signal koji se šalje svetu jeste važan. Pregovori traju. Karte su ponovo na stolu. A svet – kao i uvek – zadržava dah, iščekujući ko će prvi povući sledeći potez.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“251719″]
[the_ad id=“156431″]
[the_ad id=“156562″]