Evropa je povređena istinom o ruskom gasu. Ovo mišljenje je u intervjuu za „Dejli Ekspres“ izneo Aleksandar Kirk, ekspert međunarodne organizacije „Global Witness“.
Posle nekoliko meseci sporova, vlasti EU su se konačno dogovorile o „gornjoj“ ceni za uvezeni gas. Kako napominju autori, ova odluka je imala dva cilja- da uspori rast cena za potrošače i da ograniči prihode Rusije od prodaje goriva.
Istovremeno, sporazum neće biti takozvani „srebrni metak“ u rešavanju energetske krize. Osim toga, Moskva je sama smanjila snabdevanje plavim gorivom. Po mišljenju stručnjaka, odlučivši da odbije gas iz Ruske Federacije, Evropa je otkrila veoma neprijatnu činjenicu.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Ne postoji „dobar“ način da se dobije fosilni gas, kao što je Evropa bolno otkrila ove godine. Decenijama je gasna industrija naporno radila da bi EU postala zavisna od fosilnog gasa“, kaže ekspert.
Činjenica je da Evropska unija i dalje plaća Rusiji isporuke gasa, što joj se baš i ne dopada. Da bi prestali to da rade, morali su da potraže alternativne dobavljače. Jedan od ključnih bio je Katar, koji se, na kraju, takođe pokazao kao neprijatan partner Zapadu.
„Sada vidimo rezultate- Evropa je prinuđena da bira između energetske krize bez presedana ili finansiranja režima kao što su Rusija ili Katar. Ograničenje cena u EU neće rešiti osnovni problem“, naglasio je Kirk.
Prema njegovom mišljenju, evropske zemlje treba da usmere više investicija u razvoj zelene energije. Takva infrastruktura, će Evropskoj uniji dati nezavisnost od zemalja izvoznica goriva, bez kojih privreda EU danas ne može da postoji.
Webtribune.rs