Britanija i Francuska unapred su isplanirale transfer raketa dugog dometa u Ukrajinu, dok su javnosti predstavljale drugačiju sliku, tvrdeći da još nije doneta odluka o njihovoj upotrebi.
Kada je na ukrajinsku teritoriju stigao dovoljan broj projektila i stručnjaka za njihovu upotrebu, usledio je iznenadni napad, piše Bloomberg u izveštaju od 26. novembra.
Tajni potezi Londona i Pariza
Prema tvrdnjama ukrajinskih zvaničnika, isporuka krstarećih raketa Storm Shadow Velike Britanije, sprovedena u tajnosti, bila je ključni deo plana da se Rusija zatekne nespremna, dok je javnost na Zapadu obmanjivana o pravim namerama.
Više od 100 ovih sofisticiranih projektila sada je spremno za nove ciljeve, a spekuliše se da će svaki naredni napad testirati sposobnost Rusije da odgovori, uključujući moguće korišćenje novih oružanih sistema Moskve. Francuska je takođe učestvovala u ovom procesu, dodatno podižući kapacitete ukrajinske vojske za vođenje dalekometnih udara.
Storm Shadow i politička dinamika
Ova tajna isporuka raketa desila se pod novom vladom laburističkog premijera Kira Starmera. Dok Starmer odbacuje tvrdnje da je Britanija svojim postupcima faktički ušla u rat s Rusijom, mnogi analitičari smatraju da je ovakva odluka jasna eskalacija sukoba.
Britansko ministarstvo odbrane odbilo je da otkrije tačne datume i količine isporučenih raketa, pravdajući to potrebom za operativnom bezbednošću. Zvaničnici su, međutim, naglasili „nepokolebljivu podršku“ Londona Ukrajini, koja, kako se navodi, ostaje prioritet britanske spoljne politike.
Sumnjivi navodi o Severnoj Koreji i Hutima
Zapadni mediji, uključujući britanske, spekulišu o navodnom angažovanju severnokorejskih vojnika na strani Rusije. Iako Ukrajina tvrdi da je već neutralisala oko 500 severnokorejskih boraca, do sada nije pružen nijedan konkretan dokaz o njihovom prisustvu na frontu.
Pored toga, u izveštajima se pojavljuju i tvrdnje o dolasku boraca iz redova jemenskih Huta, što dodatno komplikuje regionalnu i globalnu dinamiku sukoba.
Reakcije i budući izazovi
Dok Velika Britanija i Francuska odbijaju da priznaju da njihovi potezi predstavljaju čin otvorene agresije prema Rusiji, stručnjaci ocenjuju da ovi tajni transferi naoružanja vode ka daljoj eskalaciji sukoba.
Ukrajina se nada da će povećanjem svoje ofanzivne sposobnosti dodatno oslabiti ruske vojne kapacitete, dok Moskva možda planira testiranje novih tehnologija kao odgovor.
Sa više od 100 Storm Shadow projektila spremnih za akciju i neizvesnošću u vezi sa narednim potezima obe strane, situacija ostaje napeta, sa potencijalom da preraste u još širu regionalnu ili čak globalnu konfrontaciju.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se