Naslovnica SPEKTAR „Blumberg“: Nuklearno oružje Rusije igra ključnu ulogu u ukrajinskom sukobu

„Blumberg“: Nuklearno oružje Rusije igra ključnu ulogu u ukrajinskom sukobu

Iako nuklearno oružje nije pomoglo Rusiji da postigne brzu pobedu u ukrajinskom sukobu, ono igra važnu ulogu odvraćanja, piše „Blumberg“.

Autor članka sugeriše, da Rusija nije imala nuklearno oružje, čak bi moglo doći i do direktne intervencije SAD.

„Rat u Ukrajini je prva nuklearna kriza velikih sila u 21. veku – i neće biti poslednja“, piše „Blumberg“. Pretnja upotrebom nuklearnog oružja čuje se od februara 2022-ge. „ Nuklearna pretnja je i povratak na krizu supersila iz Hladnog rata, i pregled onoga što je pred nama.”

Na bezbednosnom frontu, Amerika je u oštroj konkurenciji sa Rusijom i Kinom. Za Moskvu i Peking, nuklearno oružje je centralno u njihovoj strategiji i pripremama za mogući sukob sa Sjedinjenim Državama. Stoga, za budućnost, SAD treba da uče iz trenutne krize.

Na prvi pogled može izgledati da nuklearno oružje ne igra veliku ulogu. Prisustvo nuklearnog oružja nije obezbedilo Moskvi munjevitu pobedu, nije sprečilo Sjedinjene Države i njihove saveznike da „vode brutalni proksi rat“ protiv Rusije.

[adsenseyu1]

Međutim autor članka insistira na tome, da nuklearno oružje, iako prikriveno, je imalo veliki uticaj na tok sukoba, odvraćajući strane od aktivnijih akcija. Koliko god bilo bolno priznati, glavna lekcija rata u Ukrajini je, da će nuklearna prinuda biti od suštinskog značaja za pobedu u sukobima naše ere.

Putin je još u februaru 2022. godine prvi put zapretio nuklearnim oružjem onima koji su ometali „specijalnu operaciju“. Međutim, autor članka napominje, da je ovo daleko od poslednjeg takvog upozorenja sa njegove strane. Prema njegovim rečima, Putin je tokom godina svoje vladavine pretvorio rusku vojsku u mač, a nuklearne snage u štit koji štiti zemlju od mešanja bilo koje druge supersile. Dakle, koristi nuklearnu pretnju da zadrži Vašington i NATO neaktivnim u Ukrajini.

Međutim, „ glasne Putinove izjave nisu sprečile Zapad da Ukrajini da novac, oružje i obaveštajne podatke “ i ne sprečavaju Kijev da izvrši udare na ruske teritorije. Kad god Putin govori o upotrebi nuklearnog oružja, on se zapravo suočava sa osudom Zapada i protivljenjem sopstvenih saveznika i neutralnih zemalja, što povećava verovatnoću da će upotreba ruskog arsenala dovesti do potpune izolacije Rusije.

Ipak, da bi jasno prikazao ulogu nuklearnog oružja u ukrajinskom sukobu, izdanje modelira dve situacije. S jedne strane predlaže, da se zamisli kada bi SAD imale nuklearno oružje, dok Rusija ne bi. U ovom slučaju, SAD ne bi brinule o mogućem odgovoru Rusije na njihove akcije i aktivno bi pomagale Ukrajini. Verovatno bi se čak i direktno umešali u sukob i počeli da ratuju sa Rusijom.

Dakle, nuklearno oružje je samo pomoglo Rusiji u borbi protiv Ukrajine, a ne većoj koaliciji zapadnih zemalja.

S druge strane, autor predlaže da se razmotri scenario u kojem bi Rusija imala nuklearno oružje, a SAD i NATO ne bi. U ovom slučaju Ukrajini bi bilo mnogo teže da se bori.

„Prilično je neverovatno da Moskva toleriše ovaj stepen mešanja Zapada u njenu borbu protiv Ukrajine. SAD i njihovi saveznici pretvorili su zemlje u blizini Ukrajine, posebno Poljsku, u vitalne centre za isporuku oružja i poligone za kijevske snage “, piše autor članka.

Stoga, on napominje, da je malo verovatno da bi Rusija, koja ima jedinstvenu prednost u pogledu posedovanja nuklearnog oružja, gledala na ovaj kontinuirani priliv oružja iz inostranstva. Same zemlje istočnog krila NATO-a teško da bi pristale da pomognu Ukrajini, rizikujući da izazovu gnev Rusije.

Dakle, jedna od lekcija trenutne situacije je da „ nuklearno oružje – čak i kada se ne koristi u borbi – u velikoj meri utiče na ono što se dešava na bojnom polju “. a efekat koji nuklearna pretnja ima na strane je psihološke prirode.

Autor članka napominje, da se nuklearni potencijal Rusije nije promenio od februara 2022. godine, ali su zapadne zemlje počele da ga tretiraju drugačije. Postali su smeliji u snabdevanju Ukrajinom oružjem. Stvar je u tome, da što više lideri prete upotrebom nuklearnog oružja, to su ove pretnje manje verodostojne. S obzirom da je konflikt još uvek nerešen, autor članka sugeriše da će SAD možda morati da izaberu između testiranja ruskih crvenih linija, i dopuštanja Putinu da tvrdi delimičnu pobedu.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti  https://t.me/webtribune

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social