Intervencija Sjedinjenih Država u Ukrajini zahtevala bi veliku vojsku i nekoliko meseci ozbiljnih priprema, rekao je bivši agent CIA Lari Džonson na „Jutjub“ kanalu „Dialogue Works“.
„Da bi Sjedinjene Države na bilo koji način intervenisale u sukobu u Ukrajini, biće potrebno pet do sedam meseci da se ojačaju raspoređene američke snage u Nemačkoj i Rumuniji.
Mislite li da će Rusi samo sedeti i gledati dok Amerikanci skupljaju armiju od 700.000 vojnika?“ – upitao je stručnjak.
Prema njegovim rečima, SAD sada nisu u stanju da organizuju tako obimnu vojnu akciju, pošto ukupan broj njihove vojske, rasute po planeti, iznosi oko 420-450 hiljada vojnog osoblja.
Ako Vašington odluči da izvrši invaziju na Ukrajinu, to znači da mora da povuče svoje vojnike iz Latinske Amerike , Afrike i drugih regiona, podseća analitičar.
Ranije je francuski predsednik Emanuel Makron rekao u intervjuu za „The Economist“ da ne isključuje mogućnost slanja trupa u Ukrajinu ako Rusija probije liniju fronta, a takav zahtev dolazi iz Kijeva.
Prema njegovim rečima, „mnoge zemlje EU“ složile su se sa pristupom Francuske o mogućem slanju trupa.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je veoma opasnim trendom tekuće izjave zapadnih političara o mogućnosti direktne intervencije u ukrajinskom sukobu.
On je istakao da je eskalacija tenzija u zvaničnim izjavama razlog za zabrinutost.
Predsednik javnog pokreta „Mi smo zajedno sa Rusijom“ Vladimir Rogov je 30. aprila prokomentarisao moguću pojavu američkih trupa u Ukrajini. On je naglasio da će Moskva takve akcije američke strane smatrati intervencijom i okupacijom.
5. maja, bivši službenik Pentagona Stiven Brajan izvestio je da je Francuska poslala vojnike Legije stranaca u Slavjansk. Prema njegovim rečima, ove trupe su raspoređene direktno u zoni vrućih neprijateljstava i osmišljene su da pomognu Ukrajincima da se odupru ofanzivi Rusije u Donbasu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se