Naslovnica SPEKTAR Bezbednosni izveštaj uneo paniku: Za Rusijom i Kinom zaostajemo ne samo u...

Bezbednosni izveštaj uneo paniku: Za Rusijom i Kinom zaostajemo ne samo u hipersoničnom oružju nego i u oružju sa veštačkom inteligencijom

Nakon ogromnog zaostataka u području proizvodnje hipersoničnih projektila, SAD od Rusije i Kine gube i trku u području oružja temeljenih na veštačkoj inteligenciji.

Komisija za nacionalnu bezbednost i veštačku inteligenciju objavila je privremeni izveštaj u kom se navodi da su SAD trenutno inferiorne u odnosu na Kinu i Rusiju u trci naoružanja u području veštačke inteligencije, prenosi Daily Mail.

[adsenseyu5]

U međuvremenu, kako je navedeno u članku, iduće godine će Pentagon predstaviti konačnu verziju ovog dokumenta u kom će biti predstavljeni ključni koraci koji će pomoći Vašingtonu da postane lider u veštačkoj inteligenciji (AI).

“Komisija za nacionalnu bezbednost i veštačku inteligenciju tvrdi da SAD gube trku u naoružanju od svojih protivnika na polju veštačke inteligencije, pružajući im priliku da špijuniraju američke državljane i krše lični integritet i građanske slobode”, piše Daily Mail.

Prema navodima komisije, „Kina i Rusija su ispred Amerike na polju AI i koriste ovu tehnologiju u svojim vojnim operacijama kako bi potkopale američku superiornost“.

[adsenseyu5]

Američka komisija u svom izveštaju takođe poziva funkcionere da razviju bezbednosne i odbrambene tehnologije temeljene na AI pre nego što Amerika postane žrtva češćih kibernetičkih napada, dezinformacijskih kampanja i kršenja ličnih i građanskih sloboda.

Privremeni izveštaj objavljen je pre nekoliko dana, a konačna verzija očekuje se sledeće godine, kaže se u članku.

Tada je plan da se konačan i potpun izveštaj prosledi ministru odbrane SAD-a. Dokument će takođe naznačiti ključne korake koje američka vlada može da preduzme kako bi zemlja postala vodeća sila u području veštačke inteligencije (AI).

[adsenseyu6]

„Zabrinuti smo jer je uloga Amerike kao globalnog lidera u inovacijama ugrožena “, napisali su Erik Šmit, predsednik komisije i bivši izvršni direktor Google-a kao i Robert Vork, potpredsednik.

„Znamo da strateški konkurenti ulažu u osnovna istraživanja. Jedini razuman zaključak koji pada na pamet jeste da se sposobnosti utemeljene na AI mogu iskoristiti za ugrožavanje naše kritične infrastrukture, jačanje kampanja dezinformacija i vođenje rata”, napisali su njih dvojica.

Ako Peking koristi veštačku inteligenciju za infiltriranje u baze podataka i privatnost ljudi, Rusija će ga koristiti za razvoj visokotehnoloških vojnih sistema, navodi se u članku.

“Rusija već ima naoružana autonomna robotska vozila na bojnom polju na kom pruža podršku brutalnom diktatoru bez očiglednog uvažavanja etičkih razloga”, piše u izveštaju.

„Rusija će gotovo sigurno koristiti AI za ubrzavanje svojih napora za kršenje suvereniteta drugih država koristeći hibridno ratovanje“, dodaju Šmit i Vork. 

U martu ove godine je u propagandnim snimcima Rusija prikazala vojsku „robota ubica“ koji će pomagati pešadiji na bojnom polju.

Ruska fondacija za napredna istraživanja uopšte ne krije da joj je krajnji cilj da ima vojsku robota u potpunosti pod kontrolom algoritama veštačke inteligencije, tehnologije koja je trenutno izvan dosega Sjedinjenih Država.

[adsenseyu5]

U međuvremenu, Kina, koja se smatra “najozbiljnijim strateškim konkurentom Sjedinjenih Država”, objavila je nameru da do 2030. postane svetski lider na području veštačke inteligencije. Kako bi postigao taj cilj, Peking je odlučio da izdvoji 150 milijardi dolara, piše Daily Mail.

„SAD prvo moraju da ulože trud u istraživanje i razvoj AI, nakon čega sledi korišćenje tehnologije u očuvanju nacionalne bezbednosti, a zatim da osposobe i zaposle AI talente.

Takođe se predlaže ulaganje napora na nadograđivanju tehnologije i za dovođenje u red globalnih AI korporacija s ciljem izgradnje AI partnerstva s drugim zemljama koje imaju isto mišljenje kao i SAD.

(logicno.com)

[adsenseyu6]
[adsenseyu5]