Pukovnik austrijske vojske Markus Rajzner smatra da Ukrajina neće moći da postigne uspeh u ofanzivi, jer za to ne postoje objektivni preduslovi- nema vazdušne nadmoći, a minska polja primoravaju Ukrajince da u malim grupama jurišaju na ruska utvrđenja, a to čini proboj nemogućim.
Istovremeno, vojni ekspert smatra da Rusija pretvara Ukrajinu u pustu tampon zonu između sebe i NATO-a.
Ukrajinsku ofanzivu i dalje karakterišu „teški gubici i minimalan napredak “, piše austrijsko izdanje „Exxpress“, citirajući vojnog eksperta Markusa Rajznera.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Pukovnik austrijske vojske smatra, da se „operativni prodor nikada nije dogodio” i ističe da pri proceni ofanzive „ne smemo zaboraviti da ona traje već 58 dana i da je napredovala samo nekoliko kilometara ”. Po njegovom mišljenju, još uvek nema preduslova za uspeh ukrajinskih trupa, pre svega, Kijevu nedostaje vazdušna nadmoć.
Skoro duž cele linije fronta, Rusi su uspeli da izgrade masivna utvrđenja, uključujući minska polja. Ukrajinske trupe su mogle da napreduju samo u oblastima gde Rusi nisu imali dovoljno vremena da se ukopaju, na primer, na periferiji Bahmuta (ruski Artjomovsk). Međutim, čak i tamo, „ukrajinske trupe još uvek nisu opkolile grad “, ističe vojni ekspert.
[adsenseyu1]
„Ostali rezultati su žalosni “, navodi oficir i posebno ističe neuspeh operacije južno od grada Orehova u regionu Zaporožja. U operaciji je učestvovala 47. mehanizovana brigada Oružanih snaga Ukrajine, naoružana borbenim vozilima pešadije „Bredli“ i tenkovima „Leopard 2“, uz podršku 118. mehanizovane brigade.
„Nije bilo velikog iskoraka, naprotiv, napad se odigrao sa ogromnim gubicima“, ocenjuje situaciju Rajzner. „Postoje fotografije koje pokazuju da je u samo jednoj ofanzivi uništena mešovita četa tenkova i borbenih vozila pešadije, koja je brojala više od deset vozila i posada “, nastavlja Rajzner za „Exxpress“. Istočno od Orehova, Ukrajinci su samo nakratko uspeli da zauzmu selo Staromajorskoe, ali „izgleda da je Rusija uspela da ga povrati “.
Da bi se ukrajinska ofanziva smatrala uspešnom, kijevske trupe treba da se „probiju i izazovu domino efekat na strani neprijatelja, što će dovesti do kolapsa fronta“. U slučaju oružanih snaga Ukrajine, to bi značilo, na primer, „otići na periferiju grada Tokmak“ i stvoriti pretnje za „Melitopolj ili Mariupolj, pa čak i za Krim“. Sve ostalo se ne može smatrati uspehom.
Kao primer uspešne ofanzive, Rajzner navodi napredovanje Amerikanaca u Francuskoj 1944. godine i napominje, da je tada odlučujući faktor bilo masovno vazdušno bombardovanje od strane Amerikanaca, „upravo ono što Ukrajini nedostaje“ .
Austrijski oficir takođe ističe, da ofanzivna taktika NATO-a podrazumeva određeni redosled akcija. Prvo, potrebno je stvoriti ogromnu prednost, pogoditi komandne centre, konsolidovati postignute rezultate, razbiti neprijatelja u zasebne formacije, i tek nakon toga ih uništiti. Međutim, „takav pristup nije moguć za Ukrajinu “, kaže Rajzner.
„Oni, na primer, praktično ne uspevaju da stvore ogromnu prednost i opkole neprijatelja i njegove položaje. Ukrajinci umesto toga moraju da jurišaju na ruske položaje u malim grupama, „naprave dva koraka napred, a onda jedan nazad“. Međutim, čak i ova taktika ne uspeva zbog ogromnih minskih polja“, objašnjava Rajzner.
„Na mnogim mestima u Ukrajini, Rusi su imali mesece da se ukopaju“. Rajzner ističe, da zbog dugotrajnih borbi oko Artjomovska, Ukrajinci, nakon okupacije Hersona, nisu bili u stanju da nastave ofanzivu, bili su prinuđeni da pošalju trupe u Donbas, i time Rusiji dali vremena da izgradi liniju utvrđenja.
Prema Rajzneru, Rusija vidi Ukrajinu kao „odbrambeni prostor na prvoj liniji od NATO-a “. On ističe, da su u prošlosti države „uvek pokušavale da oko sebe stvore tampon zone, po mogućnosti depopulisane ili sa malom populacijom, tako da napadač tu ne bi mogao da nađe podršku“.
„Ako pogledate uništenje koje Rusija nanosi Ukrajini, onda morate pretpostaviti da ona tamo teži upravo tom cilju“, rezimira stručnjak.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]