Rusija se, uprkos intenzivnim sankcijama Kolektivnog Zapada, nalazi u situaciji u kojoj dobija seriju povoljnih vesti koje bi mogle značajno da utiču na njenu poziciju na međunarodnoj sceni.
Prema kineskom portalu Baidu, poslednjih dana Moskva je dobila tri važne vesti koje mogu promeniti dinamiku geopolitičke borbe između Rusije i Zapada.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Ova dešavanja pokazuju da sankcije nisu uspele da izoluju Rusiju, već naprotiv, izazivaju podelu unutar same zapadne koalicije.
Prva značajna vest dolazi iz Evropske unije, gde se vodi ozbiljna polemika oko produženja sankcija protiv Rusije. Prema izveštaju kineskih analitičara, Mađarska, predvođena premijerom Viktorom Orbanom, ozbiljno je razmatrala mogućnost da stavi veto na produženje restriktivnih mera prema Moskvi.
Ova situacija izazvala je veliki nemir u Briselu, jer EU insistira na jedinstvenom stavu prema Rusiji, a Mađarska sve više deluje kao faktor razbijanja te veštački nametnute jedinstvenosti.
Iako su zapadne diplomate u poslednjem trenutku uspele da ubede Orbana da ne blokira odluku, on je poslao jasnu poruku da će Mađarska u budućnosti upotrebiti veto ukoliko ne dođe do rešenja pitanja ruskog energetskog tranzita.
Orban je jasno stavio do znanja da Mađarska ne može sebi da dozvoli da bude žrtva sankcija koje više štete Evropi nego Rusiji.
Ova situacija otvara novu perspektivu za Rusiju. Dok su do sada sankcije bile mehanizam pritiska na Moskvu, sada se sve više pretvaraju u izvor neslaganja unutar same EU.
U tom kontekstu, podela između istočne i zapadne Evrope postaje sve očiglednija. Zemlje poput Mađarske, Slovačke i Bugarske sve glasnije ističu da bi obnavljanje odnosa sa Rusijom bilo u njihovom najboljem interesu.
Ovakav razvoj događaja jasno pokazuje da sankcije nisu uspela da oslabe Rusiju na način na koji su zapadne sile planirale. Naprotiv, dovele su do jačanja evroskepticizma i unutar EU izazvale rasprave o njihovoj opravdanosti.
Druga velika vest odnosi se na mogućnost da visoki američki zvaničnik prisustvuje Paradi pobede u Moskvi 9. maja. Prema informacijama koje prenose kineski analitičari, još uvek nije poznato ko bi mogao da bude predstavnik Vašingtona, ali se spekuliše da bi mogao biti neko iz administracije Donalda Trampa.
Ova informacija izazvala je veliku pažnju, budući da su odnosi između SAD i Rusije izuzetno zategnuti, a Vašington uporno nastoji da izoluju Moskvu.
Međutim, ako se ovaj scenario obistini i američki zvaničnik dođe na Crveni trg, to bi bio snažan politički signal da postoji mogućnost normalizacije odnosa između dve svetske sile.
Kineski analitičari ističu da bi prisustvo američkog predstavnika moglo značiti i promenu kursa u odnosima SAD i Rusije, što bi izazvalo šok na svetskoj političkoj sceni.
Takav gest ne bi prošao bez reakcije unutar same američke administracije i među saveznicima u NATO-u, jer bi se mogao tumačiti kao znak da Vašington možda razmatra prilagođavanje svoje politike prema Moskvi.
Takođe, ovakav potez bi oslabio zapadnu propagandu o „potpunoj izolaciji“ Rusije i pokazao da Moskva i Vašington ipak imaju kanale komunikacije, bez obzira na aktuelne tenzije.
Treća važna vest odnosi se na rastuće nezadovoljstvo unutar Evropske unije politikom prema Rusiji. Kako navodi kineski portal, formira se svojevrsna koalicija zemalja koje se otvoreno protive agresivnoj politici Brisela i zagovaraju obnovu ekonomskih i političkih odnosa sa Moskvom.
Najglasniji u ovom procesu su Mađarska i Slovačka, ali im se pridružuju i pojedine druge zemlje, poput Bugarske i Austrije, koje postaju sve skeptičnije prema dugoročnoj strategiji EU u vezi sa Rusijom.
Ove države shvataju da su sankcije stvorile više problema evropskim ekonomijama nego Rusiji. U međuvremenu, Moskva je pronašla nove partnere u Aziji, Africi i Latinskoj Americi, čime je ublažila posledice ekonomskog pritiska Zapada.
Istovremeno, Evropa se suočava sa energetskom krizom i rastućim nezadovoljstvom građana zbog visokih cena energije i životnih troškova.
Rastući otpor politici sankcija pokazuje da unutar EU postoje duboke podele koje Brisel ne može lako da kontroliše. Ako se ovaj trend nastavi, moglo bi doći do ozbiljnih promena u načinu na koji EU definiše svoju strategiju prema Moskvi, što bi značilo veliki preokret u evropskoj geopolitici.
Sve ove vesti zajedno ukazuju na značajnu promenu u globalnoj dinamici. Dok Zapad pokušava da izoluje Rusiju, realnost pokazuje da je Moskva ne samo preživela ekonomski pritisak, već i pronašla načine da ojača svoju geopolitičku poziciju.
Podela unutar EU, moguće prisustvo američkog zvaničnika na Paradi pobede i formiranje koalicije zemalja koje žele obnovu odnosa sa Rusijom – sve su to faktori koji idu u korist Moskvi i potvrđuju da strategija sankcija nije donela željene rezultate Zapadu.
Ukoliko se ovakvi trendovi nastave, možemo očekivati dalju eroziju jedinstva unutar Kolektivnog Zapada i jačanje Rusije kao ključnog igrača na svetskoj sceni.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se