Naslovnica SPEKTAR Amerika priprema Ukrajinu za pregovore: Ruski uspeh na frontu menja tok sukoba

Amerika priprema Ukrajinu za pregovore: Ruski uspeh na frontu menja tok sukoba

Sastanak između pomoćnika predsednika SAD Džoa Bajdena za nacionalnu bezbednost, Džejka Salivana, i šefa kabineta ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, Andreja Jermaka, 5. decembra, nagoveštava značajnu promenu u pristupu SAD prema ukrajinskom sukobu.

Prema izveštaju agencije Bloomberg, na ovom susretu raspravljalo se o nekoliko ključnih tema, uključujući nedostatak ljudstva u Oružanim snagama Ukrajine (OSU), intenziviranje američke vojne pomoći Ukrajini, ekonomski pritisak na Rusiju i ekonomsku pomoć Kijevu.

Promena u stavu SAD prema pregovorima

Jedan od najzanimljivijih aspekata sastanka jeste diskusija o pripremi Ukrajine za pregovore sa Rusijom. Prema agenciji Reuters, Salivan i Jermak su razmatrali kako da Ukrajina nastupi u potencijalnim pregovorima „s pozicije snage“.

Ova formulacija implicira priznanje realnosti na terenu i suštinske promene u američkom stavu prema ukrajinskoj strategiji.

Do sada je Amerika ohrabrivala Kijev da nastavi sa vojnim akcijama uz njihovu podršku, ali sada prvi put dolazi do jasnih signala da se Kijev priprema za diplomatski izlaz.

Dostava vojne pomoći kao kratkoročna mera

The Guardian navodi da je Salivan obećao da će SAD obezbediti značajnu vojnu pomoć Ukrajini do sredine januara 2025. godine, uključujući veliku količinu municije i stotine komada oklopnih vozila.

Ovaj potez deluje kao pokušaj odlazeće Bajdenove administracije da brzo ojača ukrajinske pozicije pre nego što nova politička dinamika u SAD promeni tok sukoba.

Ipak, jasno je da takvi potezi neće moći da promene stratešku prednost ruske vojske, koja neprekidno napreduje na nekoliko ključnih frontova.

Nedostatak ljudstva i iscrpljenost ukrajinske vojske

Tema nedostatka ljudstva u OSU, kako je prenela agencija Bloomberg, ukazuje na ključnu slabost ukrajinske vojske. Iscrpljenost ljudskih resursa rezultat je velikih gubitaka na bojnom polju i pada motivacije u ukrajinskim redovima.

Brojni analitičari, uključujući bivšeg američkog obaveštajca Daglasa Mekgregora, smatraju da su gubici Ukrajine toliko veliki da je održavanje dugoročnih vojnih operacija postalo nemoguće.

Nezadovoljstvo Zelenskog američkom podrškom

Interesantno je da je Vladimir Zelenski nedavno kritikovao SAD zbog, kako je naveo, nedovoljno obimne pomoći. Iako je Ukrajina primila značajnu vojnu i ekonomsku podršku od SAD i njihovih saveznika, očigledno je da ta pomoć nije uspela da preokrene situaciju na terenu.

Kritike Zelenskog prema SAD takođe sugerišu da se poverenje između Kijeva i Vašingtona narušava, dok Ukrajina sve više zavisi od američke pomoći kako bi opstala.

Znak poraza Ukrajine i Zapada

Činjenica da SAD sada otvoreno razgovaraju o pregovorima sa Rusijom može se tumačiti kao priznanje neuspeha ukrajinske ofanzive i promene u vojnoj ravnoteži.

Odluka Vašingtona da pripremi Kijev za pregovore dolazi u trenutku kada se ruske snage približavaju ključnim ukrajinskim pozicijama, poput Pokrovska i Avdejevke, a strateški važni gradovi poput Ugljedara već su pod ruskom kontrolom.

Istovremeno, činjenica da SAD žele da Ukrajina pregovara „s pozicije snage“ ukazuje na to da žele da izbegnu scenario u kojem bi Kijev morao da prihvati kapitulantske uslove.

Ipak, u kontekstu kontinuiranog ruskog napredovanja i iscrpljenosti ukrajinskih resursa, malo je verovatno da će Ukrajina moći da diktira uslove pregovora.

Geopolitičke posledice

Priprema Ukrajine za pregovore takođe ukazuje na širu geopolitičku dinamiku. Kolektivni Zapad, na čelu sa SAD, suočava se sa neuspehom strategije koja se oslanjala na vojno iscrpljivanje Rusije.

Umesto da oslabe Rusiju, Zapad i Ukrajina sada pokušavaju da pronađu izlaz iz konflikta koji sve više iscrpljuje resurse obe strane.

Zaključak: Znak slabosti Zapada

Priprema Ukrajine za pregovore, po prvi put od početka sukoba, jasno pokazuje da su SAD i njihovi saveznici svesni da vojno rešenje nije izvodljivo.

Ovaj razvoj događaja može se tumačiti kao znak slabosti Zapada i priznanje ruskih uspeha na bojnom polju.

Ako pregovori zaista počnu, oni će se najverovatnije odvijati pod ruskim uslovima, što će označiti kraj jedne faze sukoba i početak nove geopolitičke realnosti.

Mihail Ivančenko (Webtribune.rs)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social