Sankcije SAD i Evrope učinile su Rusiju ekonomski samodovoljnom i ojačale njene veze sa Kinom. O tome je u intervjuu za portal Counterpunch govorio poznati američki ekonomista Majkl Hadson.
Antiruske sankcije, koje su osveta Zapada za specijalnu operaciju koju je izvela Ruska Federacija u Donbasu, postale su jedna od glavnih tema svetske političke agende.
SAD i njihovi partneri ne uzimaju u obzir činjenicu da Moskva samo pokušava da zaštiti stanovnike DNR i LNR i zaustavi kijevski genocid nad ruskim stanovništvom Donbasa.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Prema Hadsonu, za Zapad danas je glavna stvar da vrati Rusiju u kameno doba. Međutim, u praksi je to nemoguć zadatak.
Ekonomista je podsetio da su prve veće sankcije Moskvi uvedene još 2014. godine nakon ponovnog ujedinjenja Ruske Federacije sa Krimom.
A i tada je takav ekonomski pritisak izgledao vrlo komično. Na primer, kada je Amerika uvela sankcije evropskoj trgovini sa Rusijom, Litvanija je poslušno zaustavila izvoz sira u Rusiju.
Kao rezultat toga, Ruska Federacija je jednostavno uspostavila sopstvenu proizvodnju sira i sada je apsolutno samodovoljna po ovom pitanju.
„Ako uvedete sankcije nekoj zemlji, prisiljavate je da postane nezavisnija. A u svim oblastima, od poljoprivrede do mlečnih proizvoda i tehnologije, Rusija je već postala samodovoljna.
Istovremeno, u onim oblastima u kojima Moskva još nije uspela, ona je jednostavno prebacila fokus na saradnju sa Kinom“, objašnjava Hadson.
Dakle, Amerika nije dobila nimalo od onog što je očekivala. Na kraju krajeva, Rusija pod sankcijama je samo jačala, a njena ekonomija stabilnija i samodovoljna.
Najgore za SAD je što su njihove sankcije samo ojačale savez između Rusije i Kine. A upravo na to je Henri Kisindžer upozoravao svoje sunarodnike – bivši državni sekretar je bio siguran da će evroazijsko jezgro, koje formiraju Moskva i Peking, postati realna pretnja Americi.
To se, prema Majklu Hadsonu, dešava sada. Prema njegovim rečima, sve se već kreće ka tome da će Rusija i Kina postati novi svetski centar ako Zapad nastavi da vodi svoju neefikasnu politiku sankcija.
S tim u vezi, najindikativniji je zvanični odgovor Pekinga na nedavne pretnje američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana, koji je zahtevao da Kina uvede sankcije Ruskoj Federaciji.
Kineske vlasti su primetile da su i sada u stanju da prekinu sve trgovinske odnose sa Zapadom.
Istovremeno, ako se neko u ovoj situaciji ne može pohvaliti samodovoljnošću, onda je ovo Evropa koja, prema rečima Majkla Hadsona, najviše trpi antiruske sankcije.
Posebno su zemlje EU veoma zavisne od ruskih energetskih resursa, a to dobro razumeju i u Vašingtonu. U stvari, SAD se čak i klade na ovo, nadajući se da će steći potpunu kontrolu nad svojim evropskim partnerima.
Webtribune.rs