Naslovnica ŽIVOT Britanski naučnici objavili neverovatnu tvrdnju: Rak je moderna veštačka bolest

Britanski naučnici objavili neverovatnu tvrdnju: Rak je moderna veštačka bolest

[adsenseyu3]

kancer hgzhj

[adsenseyu2]

Naučnici sa Univerziteta u Mančesteru u Velikoj Britaniji su objavili da je rak moderna veštačka bolest nakon proučavanja mumija, fosila i klasične literature.

Prema njihovim rečima, rak je bolest koja je nastala tek u moderno vreme, a tumori su sve donedavno bili veoma retki, dok nije bilo zagađenja i loše ishrane.

Istraživači su proučavanjem egipatskih mumija ustanovili da na njima nije bilo znakova raka s izuzetkom jednog izolovanog slučaja. Komadići tkiva sa stotinu egipatskih mumija su rehidrirani i ispitivani mikroskopom. Naučnici su pronašli samo jedan slučaj raka među ispitivanim mumijama.

Neki istraživači su u prošlosti tvrdili da drevni Egipćani nisu živeli dovoljno dugo da se kod njih razvije rak. Da bi odbacili taj argument, naučnici su istakli da je u to vreme bilo bolesti povezanih sa starenjem kao što su zadebljanje arterija i krte kosti.

[adsenseyu4]

Čak je i proučavanjem neandertalskih kostiju ustanovljen samo jedan mogući primer raka.

Dokaza o postojanju raka u drevnim egipatskim tekstovima nema. Javljaju se samo lepra i varikozne vene. Smatra se da su stari Grci prvi definisali rak kao specifičnu bolest i da su prvi počeli da razlikuju benigne i maligne tumore.

Tek u 17. veku se pojavljuju prvi tekstovi o operacijama raka dojke i ostalih oblika rakova. Međutim, prvi nepobitni izveštaji u naučnoj literaturi o tumorima su se pojavili tek u proteklih 200 godina. Rak nosa se pojavio 1761. godine kod korisnika burmuta. Rak testisa se pojavio 1775. godine kod odžačara.

Vodeći istraživač nove studije, Majkl Cimerman, rekao je da bi trebalo da bude mnoštvo dokaza o obolelima od raka u drevnim društvima jer njihova medicina nije bila dovoljno razvijena i efikasna.

[adsenseyu1]

„U drevnom društvu u kom nije razvijena hirurgija bi trebalo da postoji veća šansa za razvoj raka. Odsustvo maligniteta među mumijama može samo ukazati na to da je rak bolest nastala nakon moderne industrijalizacije“, rekao je Cimerman.

Profesorka Rozalija Dejvid, koja je takođe učestvovala u ovom istraživanju, rekla je:

„U industrijalizovanim društvima, rak je posle kardiovaskularnih bolesti drugi uzrok smrti. Međutim, rak je u drevnim vremenima bio veoma redak. Ne postoji ništa u prirodnom okruženju što može da izazove rak, tako da to mora da bude veštačka bolest nastala usled zagađenja i promene ishrane i načina života. Važna stvar vezana za naše istraživanje je ta što dolazimo do novih zaključaka o istoriji ove bolesti. Mi smo prošli kroz gomilu podataka u periodu od nekoliko hiljada godina i utvrdili daje rak veštačka tvorevina“.

Istraživači su preporučili svima da se zdravo hrane, da redovno upražnjavaju fizičku aktivnost i da održavaju zdravu težinu. Takav način života u velikoj meri smanjuje šanse za razvoj raka.

Webtribune.rs[adsenseyu5][adsenseyu5]