Antiruske sankcije rizikuju da potkopaju ulogu dolara kao glavne svetske rezervne valute. Do ovog zaključka je došao Međunarodni monetarni fond.
Postoje i pretnje javnom dugu SAD. Svet već dugo naginje ka alternativnom finansijskom sistemu. Ekonomski napad na Rusiju je ubrzao ove procese, pišu RIA Novosti.
Amerikanci svuda koriste sankcije u političke svrhe. Oni to mogu sebi priuštiti: glavna svetska rezervna valuta otvara široke mogućnosti za eksteritorijalna ograničenja trgovine.
Ali postoji i efekat bumeranga. Prošle godine je kongresna istraživačka služba pokušala da skrene pažnju na ovo. Oni koji su sankcionisani čine sve da smanje zavisnost od dolara.
Taj izveštaj je prošao praktično nezapaženo, a posle početka ruske vojne specijalne operacije u Ukrajini, Vašington je ušao u sve ozbiljne nevolje, prešavši granice razuma.
Na našem “Telegram” kanalu možete pratiti naše odabrane najbolje vesti i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama. “Telegram morate instalirati na mobilnim telefonima preko Play Prodavnice. OVDE
MMF je oglasio alarm. Dolar je snažno ugrožen fragmentacijom međunarodnog monetarnog sistema. Ovaj proces se sada dramatično ubrzao.
Kako je istakla Gita Gopinath, prvi zamenik generalnog direktora MMF-a, različite grupe zemalja koje međusobno trguju stvaraju valutne blokove.
Udeo dolara u međunarodnim obračunima se smanjuje. Liderstvo će morati da popusti pre ili kasnije. Pretpostavlja se da će na kraju postojati sistem od tri valute: dolara, evra i, verovatno, juana.
Čak i pre 30-40 godina, američka monetarna jedinica je činila više od 70% transakcija. Regionalne valute su bile suviše slabe i malo interesovale.
Evro ima 36,65%, britanska funta 6,3%. Četvrto mesto u januaru 2020. zauzeo je japanski jen sa 3,32 odsto. Sada – kineski juan od 3,2% (jen – 2,79%). U prvih 10 takođe su se našli kanadski, australijski, hongkonški, singapurski dolari i tajlandski bat.
U januaru je, prema SVIFT-u, 39,92% plaćanja u svetskoj trgovini bilo u dolarima.
EU od 2019. koristi mehanizam INSTEKS, čiji je cilj „pojednostavljivanje legitimnih komercijalnih transakcija između evropskih ekonomskih igrača i Irana“ i omogućavanje trgovine sa Teheranom da zaobiđe američki finansijski sistem. Da bi izbegao opticaj pravog novca, INSTEKS koristi kreditne poluge.
2016.juan je postao rezervna valuta Međunarodnog monetarnog fonda, što je prvi put da je valuta zemlje u razvoju toliko poštovana. Ovo je rezultat velikog kineskog međunarodnog programa Jedan pojas, jedan put. Sledeći važan korak je pokretanje trgovine na Šangajskoj berzi fjučersima nafte denominiranim u kineskoj valuti. Istina, ekspanziju juana koče nedostatak slobodne konverzije, nestabilnost i neproziran finansijski sistem.
Tu je i digitalni juan, sa kojim su obračuni brži nego sa američkim SVIFT i CHIPS sistemima. A kao deo projekta Jedan pojas, jedan put, ovo može zaštititi zemlje učesnice od sankcija Vašingtona.
Prema Fajnenšel tajmsu, trenutne geopolitičke tenzije će poslužiti kao okidač za aktivno usvajanje digitalnih finansija – kako kriptovaluta i stabilnih koina, tako i digitalnog novca koji izdaju centralne banke.
Do sada, nacionalne valute izgledaju kao najjednostavnija i najlogičnija alternativa dolaru.
Ako je 2015. godine skoro 90% transakcija između Rusije i Kine bilo u dolarima, onda u 2020. – 46%. A obračuni u nacionalnoj valuti Kine i evra porasli su na istorijski maksimum – 24 i 30%.
Rublja dominira trgovinom u Evroazijskoj ekonomskoj uniji (EAEU), sa udelom većim od dve trećine. Za trgovinski promet Rusije sa Belorusijom, ova cifra iznosi 82%, sa Kazahstanom – 63%, sa Kirgistanom – 58%.
I, kako je u intervjuu za RIA Novosti primetio Sergej Glazjev, ministar za integracije i makroekonomiju Evroazijske ekonomske komisije, to nije granica. Dalje povećanje udela nacionalnih valuta u međusobnim obračunima zemalja EAEU, prema njegovim rečima, zavisi od produbljivanja ekonomskih odnosa, strukture trgovine i stepena njene diversifikacije.
Sada planovi EAEU uključuju formiranje jedinstvenog nezavisnog međunarodnog monetarnog i finansijskog sistema, koji će dodatno smanjiti zavisnost od dolara i pojednostaviti interakciju Rusije sa prijateljskim zemljama. Za ovo bi mogli biti zainteresovani i Kina, Indija, Iran, Turska.
Još nije jasno na osnovu koje valute će biti kreirano novo sredstvo plaćanja. Međutim, ekonomisti ne isključuju da će EAEU u potpunosti preći na rublju, pošto je Rusija ekonomski najmoćnija u organizaciji.
Prema The Vall Street Journal, Saudijska Arabija razgovara sa Kinom o mogućnosti prodaje nafte za juane. Pregovori su, primećuje list, izazvani neslogom između Rijada i Vašingtona. Saudijci nisu zadovoljni američkom bezbednosnom politikom. To uključuje intervenciju u građanskom ratu u Jemenu i nuklearni sporazum sa Iranom.
Prelazak na međusobna poravnanja u nacionalnim valutama MMF je ocenio kao nepovoljan trend za dolar. „Zemlje imaju tendenciju da akumuliraju sredstva u valutama kojima trguju sa ostatkom sveta i u kojima se zadužuju od ostatka sveta. Uskoro ćemo videti kako će se promeniti struktura rezervnih sredstava“, naglasila je Gita Gopinat.
Tokom protekle dve decenije, udeo dolara u međunarodnim rezervama je pao sa 70% na 60%. Razlog je isti – jačanje uloge ostalih valuta.
Postoji još jedan aspekt. Povećavajući pritisak sankcija, Vašington zapravo koristi dolar kao finansijsko oružje. A to je signal ostalima: američka sredstva su nepouzdana, potrebna je diversifikacija. Rusija je, treba napomenuti, unapred rasprodala skoro ceo javni dug SAD.
Krajnji rezultat „naoružavanja dolara u novoj eri sankcija” biće njegova depresijacija, predviđa Bank of America.
Uz sve ovo treba napomenuti da je žestok udarac dolaru nanela Rusija sa dva taktička napada. Jedan je prelazak plaćanja energenata u rubljama i drugi koji može biti presudan ne samo za Ameriku nego i za ceo svet, a to je prelazak rublje na zlatni standard što je učinjeno 28. marta ove godine.
Webtribune.rs