Mnogo je legendi povezano sa ovim ostrvom, a većina njih su vrlo mračne. Iako deluje kao rajsko mesto, ono svojim posetiocima nije pružalo mir, već samo patnju!
Bajkovito ostrvo Lokrum nalazi se nadomak starog grada Dubrovnika, a za njega se vezuju mnoge legende.
U istoriji se prvi put pominje 1023. godine, kada su dubrovački nadbiskup Vital i načelnik Lampredije s gradskim plemstvom darovali svojim sugrađanima, svešteniku Lavu i benediktancu Petru celo ovo ostrvo kako bi na njemu podigli samostan.
[adsenseyu1]
Legeda kaže i da je 1192. godine, po povratku iz Trećeg krstaškog rata utočište od oluje na ovom ostrvu našao i sam engleski kralj Ričard Lavlje Srce, pa je zatim u znak zahvalnosti obećao Dubrovniku veliku sumu novca za izgradnju crkve na Lokrumu.
U više dokumenata se spominje iznos od sto hiljada dukata, a legenda kaže da je za sakupljanje novca bio zaslužan i Robin Loksli, nama danas poznat kao Robin Hud!
Mnogo je legendi povezano sa ovim ostrvom, a većina njih su vrlo mračne. Iako deluje kao rajsko mesto, ono svojim posetiocima nije pružalo mir, već samo patnju!
Priča o lokrumskom prokletstvu počinje odlukom donetom 1799. godine da se samostan na ostrvu zatvori, a Benediktinci proteraju u Italiju. Tri plemića bila su zadužena da monasima jave neprijatnu vest.
Međutim, predosećajući velike nevolje po uručenju novosti, jedan se bacio sa prozora, drugi se udavio u moru a trećeg je ubio njegov sluga.
Monasi su, kaže legenda, u noći uoči napuštanja ostrva, sa kapuljačama na glavama kružili ostrvom paleći sveće okrenute naopako kako bi vosak kapao za njima.
Proklinjali su onoga koji ih je proterao i sve buduće vlasnike ostrva govoreći: „Neka je proklet svako ko pribavi Lokrum za svoje uživanje“. U zoru su otišli sa Lokruma i nikada se nisu vratili.
Nakon odlaska monaha, ostrvo je preuzelo nekoliko neizmerno bogatih Dubrovčana, i svaki od njih je umro jezivom i nasilnom smrću.
[adsenseyu1]
Ludvig II Bavarski (1845-1886), bio je kralj Bavarske ljubavnik Elizabete Bavarske, a ipak je na ovom ostrvu boravio kao verenik Elizabetine sestre. Možda je i mislio da će se izvući, ali je odmah pošto se vratio kući proglašen ludim i svrgnut je s prestola, a ubrzo nakon toga pronađen je mrtav.
Zlokobna kletva nije zaobišla ni sina Elizabete Bavarske i Franca Jozefa. Mladi prestolonaslednik Rudolf od Austrije na Lokrumu je mesec dana proveo sa Stefani, svojom suprugom.
Priča se kako se „zemlja zatresla, a more uznemirilo“ čim se par iskrcao na obalu. Dubrovčani veruju da je to bio predznak Rudolfove tragedije.
Nesreća je zaista i došla – 1889. godine, dvorac Majering bio je poprište zločina iz strasti kada je Rudolf na krevetu posutom ružinim laticama ubio svoju ljubavnicu, Mariju Večeru, a potom počinio samoubistvo.
Elizabeta je slutila da ostrvo nosi zlu kob i u više navrata molila je Benedinktince da ga ponovo nasele i skinu kletvu, ali oni su to uvek odbijali.
Predanje kaže i da su Franc Ferdinand i njegova supruga Sofija Hotek planirali da na putu do Lokruma, gde su planirali da letuju, prvo posete Sarajevo. Tamo su u čuvenom atentatu, koji je bio povod za Prvi svetski rat, izgubili živote.
Zlokobna predanja ne prestaju ni danas – navodno je 2007. godine u benediktanskom samostanu snimljen duh, a videla su ga i mobilnim telefonom uslikala dva radnika samostana.
(Dnevno.rs)