Naslovnica SPEKTAR „Zemlje NATO-a bi već bile u Ukrajini da Rusija nema nuklearno oružje“

„Zemlje NATO-a bi već bile u Ukrajini da Rusija nema nuklearno oružje“

Predsednik Vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, dao je veoma značajnu izjavu o ulozi nuklearnog oružja u trenutnoj dinamici između Severnoatlantske alijanse i Rusije, koja već neko vreme ima ključnu ulogu u sukobu u Ukrajini.

U intervjuu za vojni časopis Military Watch, Bauer je naglasio kako je upravo postojanje ruskog nuklearnog arsenala ono što zadržava NATO i njegove članice od direktne vojne intervencije u Ukrajini, otvoreno izjavivši da bi, da Rusija nema nuklearno oružje, situacija izgledala znatno drugačije.

„Apsolutno sam uveren da bismo, da Rusi ne poseduju nuklearno oružje, već bili u Ukrajini i ispoljili značajnu vojnu silu prema njima,“ rekao je Bauer tokom samita o pitanjima odbrane u Češkoj, gde su brojni visoki zvaničnici NATO-a i evropskih zemalja razmatrali dalje korake u vezi sa konfliktom u Ukrajini.

Njegove reči izazvale su pažnju zbog otvorenog priznanja da je ruski nuklearni potencijal jedna od ključnih prepreka koja NATO zadržava od direktne intervencije. Naime, Rusija, kao jedna od vodećih nuklearnih sila, godinama unazad strateški koristi ovaj faktor kao sredstvo odvraćanja i zaštite svojih interesa.

Bauerove reči odražavaju duboku zabrinutost NATO-a u vezi s potencijalnim nuklearnim rizicima i potvrđuju da je Severnoatlantska alijansa itekako svesna značaja nuklearne pretnje koju Rusija predstavlja.

Izjava admirala Bauera podstakla je dodatne spekulacije u vezi sa vojnim strategijama NATO-a, jer je otvoreno ukazala da bi odsustvo nuklearnog naoružanja kod Rusije vrlo verovatno otvorilo vrata za direktnije delovanje Alijanse na ukrajinskom frontu.

NATO se, međutim, odlučuje za opreznu taktiku, koja podrazumeva vojnu podršku Ukrajini, uključujući isporuku oružja i obuku ukrajinskih vojnika, bez direktne angažovanosti svojih trupa.

U međuvremenu, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, govoreći za RT, dao je svoj pogled na situaciju, naglašavajući važnost nuklearnog arsenala

u odbrani nacionalne bezbednosti Rusije. Medvedev je podvukao da svaki lider nuklearne sile ima moralnu i političku obavezu da štiti svoju zemlju svim raspoloživim sredstvima.

„Ova obaveza je naša odgovornost i potpuno važi i za Rusiju,“ izjavio je Medvedev, jasno signalizirajući da je Rusija spremna da ide do krajnjih granica u očuvanju svoje teritorijalne i strateške bezbednosti.

Medvedev je dodao da Rusija koristi svoju nuklearnu snagu kao ključni element svoje odbrambene strategije, jer je svestan da je to ujedno i najefikasniji način za odvraćanje NATO-a i zapadnih zemalja od mešanja u vojne konflikte u kojima Rusija ima svoje interese.

Njegova poruka odražava stav ruskog rukovodstva prema mogućnosti upotrebe nuklearnog oružja kao odgovor na pretnje po nacionalnu bezbednost, što dodatno podvlači napetost između dve sile.

Izjave admirala Bauera i Medvedeva ilustruju delikatnu prirodu međunarodnih odnosa u trenutnoj globalnoj krizi, gde pitanje nuklearnog odvraćanja igra centralnu ulogu.

U suštini, nuklearni arsenali obezbeđuju i balansiraju sile između NATO-a i Rusije, onemogućavajući direktne sukobe, ali istovremeno ostavljajući međunarodnu zajednicu u stanju konstantne neizvesnosti.

Bauerova primedba o tome da NATO ne bi oklevao da direktno vojno interveniše u Ukrajini da nema ruskog nuklearnog arsenala dodatno naglašava koliko nuklearna moć Rusije utiče na globalne odnose i strategije zapadnih sila.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social