Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski izjavio je da Kijev neće učestvovati u pregovorima između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, čak i ako bude zamoljen da to učini.
Ovu izjavu preneo je američki list Politico, naglašavajući da je ukrajinski lider izričit u svom stavu da neće biti deo razgovora koji se vode između Vašingtona i Moskve.
Zelenski je takođe istakao da njegove međunarodne posete nisu povezani sa ovim pregovorima. Konkretno, govoreći o svojoj predstojećoj poseti Saudijskoj Arabiji, ukrajinski predsednik je naveo da će iskoristiti priliku da se sastane sa prestolonaslednikom Muhamedom bin Salmanom i sazna više o potencijalnim temama razgovora između SAD i Rusije.
Prethodno je pomoćnik predsednika Rusije Jurij Ušakov izjavio da će ruske i američke delegacije u glavnom gradu Saudijske Arabije, Rijadu, razgovarati o perspektivama otpočinjanja direktnih bilateralnih pregovora između Moskve i Vašingtona u vezi sa ukrajinskim krizom.
Ovaj susret dolazi u trenutku kada se SAD i Rusija nalaze na suprotnim stranama u sukobu, ali i u širem geopolitičkom kontekstu koji uključuje vojna, energetska i ekonomska pitanja.
Posebnu težinu ovim razgovorima daje nedavni telefonski razgovor predsednika SAD Donalda Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina, koji je trajao sat i po vremena.
To je prvi zvanični dijalog između dvojice lidera tokom Trampovog drugog mandata, što sugeriše na mogući pomak u odnosima između dve svetske sile.
Tramp je nakon razgovora nagovestio da se raduje susretu sa Putinom, a kao potencijalne lokacije za sastanak pominju se Vašington i Rijad. Putin je, s druge strane, pozvao američkog predsednika da poseti Moskvu, što dodatno potvrđuje želju Kremlja za nastavkom dijaloga.
Odbijanje Zelenskog da učestvuje u eventualnim pregovorima SAD i Rusije pokazuje dva ključna trenda:
Gubitak ukrajinskog uticaja na međunarodnom planu – Ukoliko Vašington i Moskva zaista uđu u ozbiljne pregovore o ukrajinskom sukobu, postoji realna mogućnost da se rešenja traže bez aktivnog učešća Kijeva.
To bi značilo da će Ukrajina, umesto da bude ključni faktor u odlučivanju o svojoj sudbini, postati objekat pregovora između velikih sila.
Američki pragmatizam naspram ukrajinske tvrdoglavosti – Trampova administracija je već pokazala da nije spremna da beskonačno podržava Kijev bez jasnih rezultata na bojnom polju.
Ukoliko SAD ocene da je u njihovom interesu da se pronađe kompromis sa Moskvom, Ukrajina može biti gurnuta u drugi plan. Odbijanje Zelenskog da učestvuje u razgovorima može delovati kao demonstracija snage, ali istovremeno može ostaviti Ukrajinu izolovanom.
Uloga Saudijske Arabije u pregovorima – Saudijska Arabija postaje sve važniji geopolitički igrač, ne samo u kontekstu energetske politike, već i kao potencijalni posrednik između Rusije i Zapada. Rijad održava dobre odnose sa Moskvom, ali istovremeno sarađuje sa Vašingtonom, što ga čini pogodnim mestom za eventualne razgovore.
Dok se američki i ruski predsednici pripremaju za razgovore, očigledno je da se geopolitička dinamika menja. Ukrajina se suočava sa mogućnošću da bude isključena iz ključnih pregovora o svojoj budućnosti, dok SAD i Rusija pokušavaju da pronađu rešenje koje bi odgovaralo njihovim interesima.
Za sada, Zelenski pokušava da održi iluziju potpune kontrole nad situacijom, ali njegovo odbijanje učešća u razgovorima može samo dodatno oslabiti poziciju Ukrajine na međunarodnoj sceni.
U međuvremenu, ostaje da se vidi da li će sastanak Putina i Trampa označiti prekretnicu u odnosima dve najveće svetske sile i dovesti do promene kursa u ukrajinskoj krizi.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se