Može li verovati onome što piše u novinama? Radi stvaranja uzbuđenja i privlačenja publike, izdavačke kuće pokušavaju napraviti senzaciju ni iz ničega.
Drugačije je bilo ranije. Budući da je opseg informacija bio izuzetno velik, a novine nisu izlazile tako često kao danas, stvarnog materijala je bilo više nego dovoljno da se ne zapadne u fantazije. Pogotovo što je u 30-ima prošlog veka u Sjedinjenim Državama postojala cenzura, i proizvoljne vesti nisu bile objavljivane.
Tako je u decembarskom izdanju 1930. godine „Imperial Valley Press“ tvrdio, da je na teritoriji Meksika napravljeno neverovatno otkriće.
Prema rečima američkog naučnika Bajrona Kamingsa, objavljen je članak. Lokalni seljaci prilikom iskopavanja bunara naišli su na ljudske kosti, a njihova veličina je čak i neukim seljacima izgledala vrlo sumnjivo.
Glasina o misterioznom otkriću brzo se proširila u Sjedinjenim Državama. Tokom nekoliko nedelja formirana je međunarodna ekspedicija naučnika, uključujući Francuze, Britance, i nekoliko Amerikanaca i Meksikanaca.
Lokalni seljaci koji su napravili otkriće odneli su kosti u jednu od koliba, gde su pristigli istraživači mogli da ih analiziraju. Zatim su naučnicima pokazali i mesto iskopavanja. Među prisutnim stručnjacima bio je Bajron Kamings sa Univerziteta u Arizoni, koji je organizovao ekspediciju. Sa odobrenjem lokalnih stanovnika, naučnici su počeli arheološka iskopavanja neposredno pored mesta nalaza.
[adsenseyu1]
Nakon dva dana, broj otkrivenih skeleta popeo se na pet. Fragmenti koje su pokazali lokalni stanovnici pripadali su mladiću visine 2,07 metara. To je bio najmanje „skroman“ skelet. Ostaci žene i tri muškarca dostizali su 2,98 metara. Nalazi su pronađeni na dubini od 6-7 metara. Osim kosturnih ostataka, pronađene su i urne, pretpostavlja se sa pepelom. Čije su – ostaje tajna.
Prilikom pokušaja dogovora da se skeleti prevezu u Sjedinjene Američke Države i detaljno prouče, Kamings je odbijen. Meksički naučnici su želeli da pronađene kosti prenesu u glavni grad Meksika, ali tokom transporta napali su ih Indijanci – ratničko pleme naoružano do zuba. Gde su tačno ostale ležati kosti, šta se s njima dogodilo i kome su pripadale, ostalo je nepoznato.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Selo u kojem su otkriveni ostaci divova i dalje funkcioniše, ali koliko god da je u njemu vršeno iskopavanje, druge grobnice nisu pronađene. Divovi su kontroverzna naučna tema.
Istraživači se dele u dve grupe – oni koji veruju u postojanje divova, i oni koji ih smatraju izmišljenim. Prema publikacijama iz prve polovine 20. veka, skeleti i mumije divova više puta su pronalaženi širom planete. No, postavlja se opravdano pitanje – gde su oni danas, u muzejima ili na nekom drugom mestu?
Webtribune.rs
[adsenseyu4]