Nakon što je Francuska u nedelju uveče izvojevala pobedu na Svetskom kupu na stadionu Lužnjiki u Moskvi, sve kamere uprle su se u nasmejanog Vladimira Putina, koji je bio u društvu predsednika FIFA Đanija Infantina.
Putin ima svaki razlog da bude srećan – svi se slažu da je Rusija s uspehom održala Svetsko prvenstvo, a hiljade stranih navijača napustilo je Moskvu sa pozitivnim utiscima o zemlji. Ali, događa se jedna neobična stvar – Putinova popularnost, naime, opada među Rusima.
[adsenseyu1]
Nedavno istraživanje državne agencije pokazalo je da je poverenje u ruskog predsednika opalo sa 77 na 63 odsto od izbora u maju, a smatra se da je najveći razlog za to kontroverzno podizanje starosne granice za penziju, objavljeno prvog dana Svetskog kupa.
Mundijal je protekao bez većih incidenata van stadiona, bez nasilja i huliganstva, uz brojne pozitivne priče navijača koji su putovali u Rusiju. Infantino je u petak rekao da je ovogodišnji Svetski kup bio najbolji ikad i zahvalio se Rusiji na organizaciji.
– Ovo je bio neverovatan, sjajan Svetski kup – rekao je on.
S obzirom da je na vlasti dve decenije, na Putina i Rusiju se često gleda kao na iste koncepte – šta je dobro za jedan, dobro je i za onaj drugi. Ovaj put izgleda da to nije slučaj.
– Jedan od zadataka turnira je bio da se dodatno povežu koncepti “Putina” i “Rusije”, ali su oni umesto toga počeli da se kreću u suprotnim pravcima – naveo je politički komentator Andrej Kolesnikov, preneo je “Gardijan”.
Putin je prisustvovao otvaranju prvenstva, ali je propustio neverovatnu pobedu Rusije protiv Španije u Moskvi i poraz u četvrtfinalu od Hrvata u Sočiju. Ovim utakmicama je umesto Putina prisustvovao, kako ocenjuje “Gardijan”, nepopularni premijer sklon gafovima Dmitrij Medvedev.
Putin je u martu osvojio novi šestogodišnji predsednički mandat sa 77 odsto glasova na izborima. Uprkos toj impresivnoj brojci, raspoloženje javnosti u izborno vreme bilo je u znaku apatije, a mnogi su rekli da su glasali za Putina jer nisu imali alternative. Promena starosne granice za penzije objavljena je prvog dana Mundijala. Putin je pokušao da se distancira od te nepopularne mere, ali su ankete pokazale da to nije prošlo kako treba.
Početkom jula održani su protesti u nizu ruskih gradova, u organizaciji neobično široke koalicije političkih snaga, uključujući parlamentarne opozicione partije koje su obično naveliko lojalne Kremlju. Organizatori, međutim, nisu držali proteste u gradovima koji su bili domaćini Svetskog kupa.
Starosna granica za penzije u Rusiji postepeno će se podići sa 55 na 63 godine za žene, a sa 60 na 65 za muškarce. Ekonomisti kažu da je važno podići granicu od normi koje su uspostavljene u eri Josifa Staljina, ali je ovaj potez veoma nepopularan kod Putinovih pristalica.
Iako je za zapadne standard Putin i dalje visoko na lestvici popularnosti, on je na svojoj najnižoj od marta 2014, otkako je Rusija prisvojila Krim a talas patriotizma mu dao na snazi. Prema drugom istraživanju, koje je obavio nezavisni centar Levada, na pitanje da li stvari u zemlji idu u pravom smeru, svega 46 odsto Rusa se složilo, što su najniže brojke od aneksije Krima.
– A nema druge opcije kao što je Krim, čak ni kad bi uzurpirali Severni pol – rekao je Kolesnikov.
(Blic)