Delegacije SAD i Kine zaključile su pregovore na Aljasci koje je Vašington nazvao „teškim i direktnim“.
Kako se navodi, tokom pregovora, na samom početku administracije Džozefa Bajdena, razotkrivena je dubina tenzija između dve najveće svetske ekonomije.
Početak pregovora bio je buran jer su obe strane javno, pred TV kamerama, kritikovale politike jednih drugih.
Čini se da razgovori nisu doneli nikakav diplomatski iskorak – kako se očekivalo – a oporo rivalstvo koje je demonstrirano potvrdilo je da postoji malo dodirnih tačaka za resetovanje međusobnih odnosa koji su dospeli na najniži nivo u poslednjim decenijama, prenosi Rojters.
„Očekivali smo teške i direktne razgovore o velikom broju pitanja i upravo to se i dogodilo“, izjavio je savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejk Salivan.
„Kina će čvrsto čuvati svoj nacionalni suverenitet, bezbednost i razvoj“, izjavio je visoki kineski diplomata Jang Ðijejči i dodao da su razgovori bili korisni, ali da razlike nisu prevaziđene.
Američke diplomate su imale „ozbiljne razgovore“ sa kolegama iz Kine na Aljasci i neće dozvoliti da „teatralnost“ sa kineske strane odvrati pažnju od iznošenja principa SAD i teških razgovora, saopštio je juče Stejt department.
„Znamo da ponekad ova diplomatska izlaganja mogu biti preuveličana ili možda čak usmerena na domaću publiku. Ali ne dozvoljavamo da nas pozorište sa druge strane spreči da radimo ono što nameravamo da učinimo na Aljasci, a to je izlaganje naših principa, kao i naših očekivanja, i obavimo ove teške razgovore koje moramo imati sa Kinom“, rekla je rekla je portparolka Stejt departmenta Džalina Porter.
Kako prenosi Rojters, ona je rekla da su razgovori obavljeni u četvrtak „bili ozbiljne diskusije“.
Američki i kineski zvaničnici trebalo bi da zaključe razgovore na Aljasci nakon što su prepirke na otvaranju razotkrile dubinu tenzija između dve najveće svetske ekonomije, piše Rojters.
Agencija navodi da su američki državni sekretar Entoni Blinken i nacionalni savetnik za bezbednost Džejk Salivan u Enkoridžu na Aljasci započeli u četvratk sastanak s najvišim zvaničnikom za spoljnu politiku kineske Komunističke partije Jang Džiečijem i ministrom spoljnih poslova Vang Jiem i da je on bio obeležen međusobnim optužbama i kršenjem dogovorenog protokola.
(tanjug)