ZAVERA: Svetska zdravstvena organizacija priznala da su vakcine protiv malih boginja stvorile HIV

vakcina

London Times je još 1987. godine napisao članak u kom su vakcine protiv malih boginja povezane sa širenjem side osamdesetih godina prošlog veka.

Tada je u članku Svetska zdravstvena organizacija (WHO) navela da je sprovodila veliku kampanju radi iskorenjivanja malih boginja, ali da je verovatno odgovorna za stvaranje virusa HIV-a.

Članak se ponovo pojavio u medijima pošto WHO sada istražuje da li je zaista imunizacija protiv malih boginja stvorila virus humane imunodeficijencije (HIV).

Mnogi stručnjaci veruju da je eliminacijom jedne bolesti zapravo stvorena nova bolest, odnosno da su iskorenjene male boginje i da je tom prilikom nastao virus HIV-a.

Dodatne dokaze je predstavio i Vojnomedicinski centar Volter Rid u Vašingtonu. Iako se vakcina za male boginje više ne upotrebljava na široj javnosti, novi regruti američke vojske bivaju imunizovani preventivno kako bi se zaštitili od biološkog oružja.

Rutinska vakcinacija jednog devetnaestogodišnjeg regruta je kod njega izazvala prelazak HIV-a u sidu.

Ovaj regrut koji je dobio sidu nakon vakcinacije je bio zdrav u srednjoj školi i primio je nekoliko vakcina, uključujući i vakcinu protiv malih boginja.

On je dve i po nedelje kasnije imao groznicu, glavobolje, ukočen vrat i noćno znojenje. Tri nedelje kasnije je primljen u Volter Rid centar zbog meningitisa, a zatim je došlo do daljeg razvoja side i momak je umro. Ne postoje dokazi o tome da je regrut imao seksualne odnose sa osobama istog pola.

Lekari iz centra Volter Rid su zatim upozorili da ne treba koristiti modifikovane verzije vakcine protiv malih boginja za borbu protiv drugih bolesti u državama u razvoju.

Ima puno stručnjaka koji ne podržavaju ovu teoriju u javnosti jer veruju da se može protumačiti kao kritika WHO. Takođe, javlja se zabrinutost oko bezbednosti ostalih vakcina poput vakcine protiv difterije.

Stručnjaci iz WHO su prethodno odbacili povezanost između vakcine protiv malih boginja i širenja side zbog nedovoljnog broja dokaza.

Međutim, sada vlada mišljenje da je ta veza mogla biti otkrivena ranije da su vlasti u Africi sarađivale i prosleđivale statistiku o zaraženima WHO. Umesto da to učine, afričke države su negirale postojanje side iako su američki lekari već bili upozorili da se infekcija proširila na SAD.

Naučnici WHO su sada na osnovu informacija iz centralnoafričkih država pronašli povezanost između vakcinacije protiv malih boginja i širenja side.

Oni su otkrili da najviše osoba sa virusom HIV-a ima u državama centralne Afrike gde je sprovedeno najviše vakcinacija.

Među njima su Zair sa 36.878.000 vakcinisanih, Zambija sa 19.060.000 vakcinisanih, Tanzanija sa 14.972.000 vakcinisanih, Uganda sa 11.616.000 vakcinisanih, Malavi sa 8.118.000 vakcinisanih, Ruanda sa 3.382.000 vakcinisanih i Burundi sa 3.274.000 vakcinisanih.

Brazil, jedina južnoamerička država u kojoj je sprovedena kampanja iskorenjivanja malih boginja, ima najveći broj slučajeva side u regionu. Oko 14.000 Haićana koji su se našli u centralnoj Africi u okviru programa Ujedinjenih nacija, takođe su vakcinisani. Oni su se vratili kući baš u vreme kada je Haiti postao popularna destinacija za homoseksualce iz San Franciska.

Dr Robert Gelo, koji je prvi identifikovao virus side u SAD, rekao je za Times da nije u potpunosti siguran da postoji veza između programa imunizacije u Africi i širenja side, ali da je godinama govorio da nije dobro koristiti žive vakcine jer bi mogle aktivirati uspavanu infekciju poput virusa HIV-a. On je rekao da ne treba kriviti WHO, ali da je situacija veoma ozbiljna ukoliko je ta hipoteza tačna.

Sida se prvi put zvanično pojavila u San Francisku 1981. godine, dve godine nakon imunizacije centralnoafričkih država. Poznato je da se sida pojavila u centralnoafričkim državama krajem sedamdesetih godina 20. veka.

Iako nije moguće doći do tačnih brojki o slučajevima obolelih od side u Africi, procenjuje se da je više od 2 miliona zaraženih i 50.000 umrlih bilo u državama u kojima je imunizacija protiv malih boginja bila najintenzivnija. Trinaestogodišnja kampanja imunizacije je okončana 1980. godine, spasivši 2 miliona života i sprečivši 15 miliona infekcija.

Međutim, stručnjaci procenjuju da će milioni ljudi iz južne Afrike oboleti od side u narednih 5 godina.

Razlog za to jeste što jako puno migranata iz severnih i najgore pogođenih oblasti Afrike dolazi u Južnu Afriku zbog posla.

Webtribune.rs