Rusija je uspešno završila formiranje prve pune jedinice opremljene revolucionarnim PVO sistemom S-500 Prometej, označavajući značajan tehnološki korak napred u vojnoj strategiji i odbrani.
Ova najava izazvala je ozbiljnu zabrinutost Ukrajine i zemalja NATO-a zbog izvanrednog dometa i snage ovog sistema, koji sada postavlja novi standard u savremenoj protivvazdušnoj odbrani.
[the_ad id=“160134″]
S-500 Prometej predstavlja najnoviju generaciju protivvazdušnih raketnih sistema Rusije, razvijenu na osnovu iskustava iz prethodnih verzija, uključujući S-300 i S-400. Međutim, ovaj sistem nadmašuje sve svoje prethodnike po ključnim karakteristikama, uključujući domet, preciznost i fleksibilnost.
Prema dostupnim podacima, S-500 je dizajniran da neutralizuje širok spektar ciljeva, uključujući balističke rakete, avione pete generacije, hipersonične projektile, pa čak i satelite u niskoj orbiti.
Sistem je opremljen naprednim radarima sa dometom detekcije od čak 2000 kilometara
[the_ad id=“160690″]
za balističke ciljeve i 800 kilometara za vazdušne ciljeve. Rakete dugog dometa 40N6M i presretači serije 77N6 omogućavaju S-500 da gađa mete na udaljenostima od 400 do 600 kilometara, što ga čini ključnim elementom ruske strategije protivvazdušne i protivraketne odbrane.
Prva jedinica opremljena sistemom S-500 raspoređena je za zaštitu strateški važnog Krimskog mosta, koji povezuje kopno Rusije sa poluostrvom Krim. Ovaj most nije samo logistički ključan za transport vojne i civilne opreme, već ima i ogroman simbolički značaj za Rusiju.
Postavljanje S-500 na ovu lokaciju šalje jasnu poruku o spremnosti Rusije da odbrani svoju infrastrukturu od potencijalnih napada modernim zapadnim sistemima koje koristi Ukrajina.
[the_ad id=“160691″]
General Valerij Gerasimov, načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije, izjavio je da je ova jedinica gotovo u potpunosti operativna i da pruža „nezapamćen nivo zaštite“ u poređenju sa prethodno raspoređenim PVO sistemima.
Prema njegovim rečima, S-500 nije samo odbrambeni sistem, već i simbol ruske tehnološke dominacije u sferi protivvazdušne i protivraketne odbrane.
Zapadne zemlje, uključujući NATO, izrazile su zabrinutost zbog operativne spremnosti sistema S-500. Njegove mogućnosti detekcije i presretanja omogućavaju Rusiji da proširi svoj domet odbrane daleko izvan svojih granica, pružajući potencijal za neutralisanje pretnji na teritoriji zemalja koje se nalaze stotinama kilometara od ruskih granica.
[the_ad id=“251732″]
Ukrajina, koja već koristi savremene zapadne sisteme poput HIMARS-a, suočava se sa sve većim izazovima u svojoj borbi protiv naprednih ruskih tehnologija.
Stručnjaci smatraju da će implementacija S-500 značajno otežati napade na ključne ruske mete i dodatno osigurati rusku teritoriju od potencijalnih vazdušnih pretnji.
Tehničke karakteristike S-500
Maksimalni domet raketa: 400 km (rakete 40N6M), 600 km (presretači 77N6).
Radarski domet: 2000 km za balističke ciljeve, 800 km za vazdušne ciljeve.
Tipovi ciljeva: Balističke rakete, hipersonični projektili, avioni pete generacije, dronovi, sateliti u niskoj orbiti.
[the_ad id=“251734″]
Brzina presretanja: Hipersonični objekti brzinom do 25.000 km/h.
Modularni dizajn: Omogućava fleksibilnu upotrebu i brzu prilagodljivost u različitim borbenim uslovima.
Analitičari iz TNI (The National Interest) smatraju da S-500 nije samo tehničko dostignuće već i strateško sredstvo koje može redefinisati ravnotežu moći u regiji.
Očekuje se da će uvođenje S-500 u punu funkciju izazvati novu trku u naoružanju, pri čemu će zapadne zemlje morati da razviju protivotrove za ovaj napredni sistem.
[the_ad id=“251737″]
Ruski eksperti su optimistični u vezi sa daljim razvojem tehnologija u oblasti PVO. Očekuje se da će S-500 biti osnova za buduće sisteme kao što je S-550, koji bi mogli uključivati još sofisticiranije sposobnosti, poput višeslojne zaštite i autonomne kontrole.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“168140″]
[the_ad id=“160303″]
[the_ad id=“156561″]