Naslovnica SPEKTAR Zašto poljski predsednik izaziva Rusiju? Na nišanu najopasnije nuklearne sile na svetu

Zašto poljski predsednik izaziva Rusiju? Na nišanu najopasnije nuklearne sile na svetu

fgsuzrewfgcsdids

Da li je američko “Utvrđenje Tramp“ u Poljskoj čista provokacija usmerena na Rusiju? Stalno razmeštanje američke vojne baze u Poljskoj je samo puka provokacija poljskog lidera upućena Moskvi, bez ikakvih veza sa planovima NATO-a, objašnjava poljski politikolog Tomas Jankovski.

Pored toga, analitičar kaže da se stvaranje takozvanog Utvrđenja Tramp (predložena oznaka za buduću bazu) prilično drugačije posmatra u Varšavi i NATO-u.

[adsenseyu1]

U septembru, tokom posete Vašingtonu, poljski predsednik Andrej Duda, ponudio je SAD-u više od 2 milijarde dolara za stvaranje stalne američke vojne baze u Poljskoj. Nakon sastanka, američko Ministarstvo odbrane je navelo da se taj predlog razmatra i da još nije doneta nikakva odluka.

U međuvremenu, uoči sastanka ministara odbrane u Briselu 3. i 4. oktobra, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je reka oda nema potrebe za povećanjem američkog vojnog prisustva u Poljskoj.

Trenutno je u Poljskoj smešteno oko 3.000 američkih vojnika, uključujući puk tegljača, odred američkog vazduhoplovstva koji se sastoji od pet F-22 Raptor boraca i protivraketnog sistema u izgradnji.

[adsenseyu5]

Jankovski je objasnio da “(…) Stoltenbergova izjava jasno ukazuje na to da planovi Poljske nisu povezani sa planovima NATO-a…“ i da je “… ovo samo inicijativa koju je predložila vlada, predsednik Poljske, koji, da budemo precizniji, nije sugerisao toliko održavanje američke vojske koliko isplatu nekakvog priznanja.“

Politikolog pravi paralelu ovog napora na osnovu toga i učešća Poljske u ratu u Iraku, s obzirom da je poljska vojska bila uključena od strane američkih saveznika, bez obzira na to što NATO nije bio zvanično mobilisan od strane Vašingtona. “Ovo nije strategija NATO-a, već rezultat bilateralnih sporazuma između Poljske i SAD (…).“

Ta činjenica ne stvara mnogo entuzijazma u Evropskoj uniji, koja trenutno pokušava da reši sukob u istočnoj Ukrajini i prizna ponovno ujedinjenje Krima sa Rusijom.

[adsenseyu1]

U međuvremenu, “dok oni (Poljaci) nastavljaju sa agresivnom retorikom protiv Moskve, možemo videti trend popuštanja između EU i Rusije u Nemačkoj i drugim zemljama (…) Dakle, ako Poljska zaista sarađuje sa SAD-om, to radi izvani NATO-a (…),“ rekao je politički naučnik.

Jankovski smatra da su poljske vlasti zainteresovane samo za podsticanje tenzija sa Moskvom, omogućavajući društvu da veruje u imaginarnu rusku pretnju.

On zaključuje tvrdnjom da “(…) Rusija ne može da ne odgovori, jer zemlja sa najvećim vojnim potencijalom u regionu ne može biti ravnodušna na mobilizaciju sve više i više sila u blizini svojih granica, gde ne govorimo o nekakvoj simboličnoj američkoj diviziji, već o konkretnoj diviziji tekova, odnosno, ofanzivnoj jedinici.

Nema sumnje da će Ruska Federacija odgovoriti, i ovaj odgovor bi trebalo da dodatno doprinese propagandnoj kampanji koju trenutna poljska vlada sprovodi.“

Webtribune.rs

[adsenseyu6]