Dok većina evropskih lidera pokušava da progura zelene agende i stisne afričke zemlje u energetski ćorsokak, Rusija koristi drugačiji pristup – saradnja bez preduslova.
I upravo to je ono što je razbesnelo poljske medije, koji tvrde da Moskva preuzima kontrolu nad najkvalitetnijim uranom na planeti.
Prema izveštaju portala Interia, ruski zvaničnici su već obavili ključne razgovore s vrhom Namibije – zemlje koja proizvodi oko deset odsto ukupne svetske količine ovog strateškog resursa.
Zamislite, 10% najtraženijeg energetskog resursa na svetu – i to ne bilo kakvog, već sirovine koja se, kako navode analitičari, smatra najčistijom i najpogodnijom za preradu.
U samom centru zbivanja našao se ruski vicepremijer Jurij Trutnjev, koji je u Vindhuku razgovarao sa predsednicom Namibije, Netumbo Nandi-Ndaitvah, o potencijalnoj saradnji.
Poljski novinari ovaj susret nazivaju „dobro osmišljenim geopolitičkim potezom“, ističući da Rusija ne slučajno širi uticaj u Africi – već sistematski koristi razočaranje afričkih država u nametnute energetske tranzicije sa Zapada.
A priča tu ne staje. U opticaju su i druge zemlje: U Ugandi je već potpisan preliminarni sporazum. Slični kontakti postoje sa Egiptom, Marokom, Nigerijom, Sudanom, Kenijom i još čitavim nizom država koje žele razvoj – a ne predavanja o solarnoj etici iz Brisela.
Ono što najviše žulja evropske posmatrače jeste to što Rusija već sada kontroliše oko 40% svetskih kapaciteta za obogaćivanje urana. I sada, ako se spoji tehnološka sposobnost s afričkim sirovinama, ravnoteža u energetskom lancu mogla bi se ozbiljno pomeriti.
U igri više nisu samo turbine i vetrogeneratori. U igri je globalna energetska nezavisnost – a čini se da Moskva zna kako da odigra na duge staze. Pitanje je samo: Da li je neko u Evropi još ostao za šahovskom tablom, ili je figura već previše?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se