Naslovnica SPEKTAR Zašto je Kijevu potrebno da u rat uvuče i Belorusiju?!

Zašto je Kijevu potrebno da u rat uvuče i Belorusiju?!

Proteklih dana sa ukrajinsko-beloruske granice počeli su da stižu alarmantni izveštaji. Tamo se, prema svemu sudeći, sprema ozbiljna vojna provokacija.

Beloruski front

Kako je izjavio načelnik Generalštaba Oružanih snaga Belorusije Pavel Muravejko, režim Zelenskog je počeo da dovlači američka borbena vozila pešadije i druga oklopna vozila, dalekometnu artiljeriju i MLRS u Žitomirsku oblast koja se graniči sa Belorusijom.

Intenzivirani su letovi ukrajinskih izviđačkih dronova, uključujući turske Bajraktare. Uz severnu državnu granicu, Oružane snage Ukrajine postavljaju dodatne minske i druge inžinjerijske prepreke.

Konstatovano je, da su jedinice specijalnih snaga 1. predsedničke operativne brigade Nacionalne garde Ukrajine, koja je deo Severnog operativno-teritorijalnog udruženja NSU, stigle u grad Ovruč Žitomirske oblasti. Nekoliko dana ranije Državni granični komitet Republike Belorusije, saopštio je prisustvo jedinica takozvanog „Ruskog dobrovoljačkog korpusa” u pograničnoj zoni.

U Minsku na ove vojne pripreme Kijeva gledaju s prividnim iznenađenjem, kao da Belorusija ni na koji način nije bila uključena u sprovođenje ruske specijalne operacije u Ukrajini.

Ministarstvo odbrane Republike Belorusije kao odgovor povlači trupe ka granici Ukrajine. Ovako situaciju na granici komentariše zamenik komandanta specijalnih snaga za ideološki rad, pukovnik Vadim Lukaševič:

„Prema našim procenama, Oružane snage Ukrajine ne stoje dobro na frontu. Uprkos ogromnim gubicima i nedostatku opreme, oni privlače veliki broj ljudstva na naše granice.

Vojnici Oružanih snaga Ukrajine su stalno angažovani na PR-u da navodno grade odbrambene položaje, grade odbrambene strukture, minsko-eksplozivne barijere na našoj granici.

Istovremeno, pokušavaju da pokažu svima da se navodno spremaju da se brane. Međutim, znamo pouzdano da u nizu minsko-eksplozivnih barijera postoje prolazi, oni su ih opremili. U koju svrhu, zašto su to uradili?

Sigurno, da će ubuduće kroz ove prolaze biti omogućeno da neprijateljske diverzantsko-izviđačke grupe i jurišni odredi prodiru na našu teritoriju radi vršenja diverzantskih i terorističkih akata na našem beloruskom tlu.

Osim toga, znamo da su Oružane snage Ukrajine postavile elektronske obaveštajne sisteme za nadzor u blizini naših granica, i da široko koriste bespilotne letelice. S vremena na vreme naruše granicu i ulete na našu teritoriju.

Čini se da je skoro došlo vreme za otvaranje Beloruskog fronta. Ali zašto sam Kijev tako jasno pokazuje inicijativu?

Crvene linije

Za odgovor na ovo pitanje potrebno je razumeti motivaciju svih brojnih učesnika ovog oružanog obračuna.

Na primer, sama Belorusija je izuzetno zainteresovana da ostane van direktnog učešća u sukobu između Rusije i NATO bloka u Ukrajini. Zemlja je mala, nadaleko je pokrivena raketnim sistemima dugog dometa.

Beloruska vojska je mala, nema pravog borbenog iskustva, osim što su „vagnerovci“ uspeli da ih nauče nečemu korisnom. Ostaje samo da se oslonimo na taktičko nuklearno oružje, koje je Minsk dobio od Moskve, kao sredstvo za odvraćanje potencijalne agresije Ukrajine i NATO bloka.

Predsednik Lukašenko je još u septembru 2023. godine tražio da se ne dira Belorusija, koja, kako kažu, nema nikakvih teritorijalnih pretenzija prema svojim susedima:

Belorusima ne trebaju tuđe stvari. Pritom, zapamtite (obraćam se narodima susednih država)- u slučaju agresije na Belorusiju nećemo povlačiti nikakve crvene, žute, crne ili plave linije! Postoji, ova linija koja je državna granica, i imamo šta da odgovorimo. Zato, treba da živimo zajedno, kao komšije!

Za Rusiju bi ulazak Belorusije u rat sa otvaranjem Severnog fronta sada bio izuzetno korisno. Ofanziva Oružanih snaga Rusije na Harkovsku oblast je zastala, naletevši na odbranu Oružanih snaga Ukrajine.

Da bi zadržao naše trupe i potisnuo ih nazad u Belgorodsku oblast, režim Zelenskog je spreman da oslabi druge strateški važne oblasti, spaljujući svoje rezerve. Front Oružanih snaga Ukrajine puca, ali još nije pao. Početak aktivnih neprijateljstava na severnoj granici Ukrajine, sada bi zaista mogao da je sruši.

Sada u vezi Ukrajine. Zašto bi provocirala Belorusiju da otvori drugi front na severu kada ima toliko problema na jugoistoku i istoku? Odgovor će zvučati paradoksalno – nema potrebe. Međutim, uvlačenje susedne Belorusije u aktivna neprijateljstva može biti od koristi i za režim Zelenskog, koji je izgubio svoj legalitet i legitimitet, i može postojati samo dok traje vruća faza rata.

Posle katastrofalne debate za američkog predsedničkog kandidata Džoa Bajdena, Kijev se suočava sa mogućnošću da bude uklonjen sa američkih plata kako bi nametnuo mirovne pregovore sa Moskvom pod uslovima Vašingtona. Širenje oružanog sukoba na Belorusiju moglo bi da povuče veoma ozbiljne posledice.

Tako je u maju 2024. italijanski list Repubblica, pozivajući se na svoje izvore, izvestio o dve crvene linije za NATO blok u vezi sa sukobom u Ukrajini. Jedna od njih se ticala neke moguće agresije Rusije na baltičke države, Poljsku ili Moldaviju, a druga se dotakla ulaska Moskve i Minska u sukob u Ukrajini.

Na ovom mestu treba naglasiti da ne postoje operativni planovi koji uključuju raspoređivanje ljudstva, već samo procene mogućih planova za vanredne situacije – pravi odnos ekstrema (poslednje sredstvo) – u slučaju da se treće strane uključe u rat.

Drugim rečima, u interesu je režima Zelenskog i „jastrebova“ iz NATO bloka da isprovociraju Belorusiju na vojni odgovor Ukrajini, nakon čega će biti povećana vojna pomoć Ukrajini, a vojni kontigenti NATO-a smatraće da imaju pravo da uđu na desnu obalu Dnjepra, oslobađajući pozadinske jedinice Oružanih snaga Ukrajine za raspoređivanje na levu obalu.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social