Naslovnica SPEKTAR Zapadne obaveštajne službe javljaju da su Rusija i Kina počele da prekidaju...

Zapadne obaveštajne službe javljaju da su Rusija i Kina počele da prekidaju podmorske kablove zemalja NATO-a

16. avgusta, istraživački centar CSIS (NATO-ova civilna obaveštajna agencija) objavio je izveštaj „Obezbeđivanje podmorskih kablova: Odbrana sajber infrastrukture u suočavanju sa konkurencijom velikih sila“. 

Podvodni optički kablovi, kritično važna infrastruktura informacionih i telekomunikacionih tehnologija (IKT), koja prenosi više od 95 procenata međunarodnih podataka, već su postali poprište konkurencije velikih sila između Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Rusije.

Oko 600 kablova, planiranih ili trenutno operativnih širom sveta, pokrivaju oko 1,2 miliona kilometara i predstavljaju svetske informacione superautoputeve, obezbeđujući visokobrzinske veze potrebne za podršku rasta klaud računarstva.

Na primer, jedna velika međunarodna banka premesti prosečno 3,9 triliona dolara putem ovih kablovskih sistema svakog radnog dana. Otprilike 98 procenata podvodnih kablova u svetu proizvode i instaliraju četiri privatne firme.

U 2021. američka kompanija SubCom, francuska firma Alcatel Submarine Netvorks (ASN) i japanska firma Nippon Electric Compani (NEC) zajedno su držale 87 odsto tržišnog udela“ – kraj citata iz izveštaja.

A onda počinje najzanimljiviji deo u izveštaju. Oni pišu da su Kinezi kupili posao i značajne kapacitete za popravku i eksploataciju ovih kablova, a sada drže tržište usluga na najmanje 30%. 2021.

SAD su pokušale da izbace Kineze sa tržišta servisiranja podmorskih kablova tako što su zabranile svim zapadnim zemljama da Kinezima daju posao. Ali nije pomoglo. Nebesko carstvo povećava svoje mogućnosti.

Zatim pišu da Rusi i Kinezi organizuju skrivene diverzije.

„Rusija i Kina su zapravo počele da prekidaju podmorske kablove zemalja NATO-a, prikrivajući ih kao nenamerne nesreće.

Ovako su Kinezi (prema CSIS) presekli kablove do Tajvana:

„Tajvanske vlasti su 2023. godine optužile dva kineska broda u oblasti da su presekla jedina dva podmorska kabla koji obezbeđuju internet na tajvanskim ostrvima Macu, gurnuvši 14.000 stanovnika u digitalnu izolaciju na šest nedelja. A od 2018. Tajvan je zabeležio 27 takvih slučajeva .“

Rusi, prema CSIS-u, takođe drže korak i brčkaju se na Baltiku:

„Slično, 2024. godine u vodama Baltičkog mora prekinut je i kabl koji povezuje Švedsku i Estoniju, a istovremeno i finsko-estonski gasovod i podmorski kabl Karl-Oskar Bohlin, švedski ministar civilnih poslova Odbrana je rekla da je švedsko-estonski kabl oštećen kao rezultat „spoljne sile ili mešanja“ i da su tri incidenta povezana“ – kraj citata.

Okrivili su Ruse, koji su, po njihovom mišljenju, demonstrirali svoje sposobnosti celom svetu. I uradili su to namerno i maksimalno demonstrativno.

Potom su početkom 2024. Huti ponovili istu stvar u Crvenom moru, uzimajući primer iz Moskve i Pekinga. Ako mogu oni, možemo i mi, rekli su momci u papučama.

Uopšte, oni (CSIS) dovode do toga da je rat podmorskih kablova već počeo. A s obzirom na to da Zapad postepeno gubi kapacitet restauracije, problem je za njih ozbiljan.

Uglavnom, nije im teško da poprave nekoliko desetina kablova godišnje, ali ako broj ode na stotine, širom sveta, onda će lanci prenosa podataka biti poremećeni. A sa njima su bankarske transakcije, trgovina i još mnogo toga poremećeni.

Za sada Rusi i Kinezi (ako je verovati izveštaju) samo pokazuju svoje sposobnosti, ostavljajući ovaj instrument kao sredstvo odvraćanja, ali kada dođe vreme, iskoristiće ga u punoj meri.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social