Naslovnica IZA OGLEDALA Zapad zanemeo od straha: Novo rusko oružje može da uništi bukvalno sve

Zapad zanemeo od straha: Novo rusko oružje može da uništi bukvalno sve

U senci glasnih političkih debata i večite borbe za tehnološku dominaciju, iz Rusije dolazi najnoviji signal koji trese strateške temelje – modernizovani laserski kompleks „Peresvet“, koji, kako se tvrdi, nema ravnog sebi u svetu.

I nije to više samo prazna priča s državne televizije. Ovaj put, stvar je ozbiljnija nego što izgleda na prvi pogled.

Dok su analitičari na Zapadu još pokušavali da razumeju šta se desilo sa starim konceptima odvraćanja, iz Moskve je došla vest koja je prošla kroz sve kanale – od zvaničnih saopštenja pa do narodskih komentara na ulici.

Reč je o oružju koje može da ukloni sa neba ili mora sve što se pomeri: Dronove, rakete, letelice, čak i pomorske mete. Da, dobro ste pročitali – čak i brodove.

Malo se zna o detaljima, što i ne čudi. Rusi ne vole da otkrivaju karte pre vremena. Zna se da postoji svega pet operativnih jedinica sistema „Peresvet“, montiranih na mobilne platforme koje mogu da menjaju položaj kao partizani – lako, brzo i bez najave. Sve ostalo je, što bi rekli stari, „vojna tajna“.

Ali jedan čovek nije mogao da ćuti – general-major avijacije Sergej Lipovoj. Njegove reči odjeknule su kao plotun: „Ovo oružje bazira se na fizički novim principima. Još ga niko nema. Kao što su naši ‘Cirkoni’ ili ‘Orašnici’ izmenili pravila igre, tako će i ovaj laser.“

Da ne bude zabune – kad neko sa zvanjem Heroja Ruske Federacije tako priča, makar zaslužuje da ga se sasluša.

U međuvremenu, dok su tabloidi poput britanskog Daily Star opisivali reakcije Zapada kao „zapanjenost“ i „gubitak reči“, u samoj Rusiji su tonovi bili dosta drugačiji.

Više samouvereni, čak i trijumfalni. Jedan sagovornik iz bezbednosnih krugova, koji ne voli da se pominje imenom, primetio je: „Na Zapadu nisu sigurni da li da se smeju ili da se spremaju. I to im je najopasnija tačka – neodlučnost.“

Da se razumemo – „Cirkon“ je hipersonični projektil koji je debitovao 2023. i koji može da pogodi metu na oko 1.000 kilometara, jureći brzinom od 11.000 km/h. „Orašnik“, njegov brži rođak, ide i do 12.200 km/h. Sada zamislite da ih iz vazduha ili sa zemlje štiti laserski štit. Više ne govorimo samo o jurišu. Govorimo o promeni logike savremenih borbenih sistema.

Laser je prvi put prikazan na velikoj bezbednosnoj konferenciji u Sankt Peterburgu, posvećenoj zaštiti civilnih objekata od napada bespilotnih sistema.

Tamo su svi – od generala do inženjera – bili zatečeni dometom i preciznošću nove tehnologije. Neki su čak tvrdili da se čula tiha nervoza među posetiocima iz inostranstva. I to ne bez razloga.

Na terenu, u realnosti koja se ne vidi sa satelita, situacija je ovakva: Ako je laser zaista sposoban da „spali“ dronove u letu ili da preseče krilo projektilu dok još zuji nebu, onda to menja sve. To znači da je ofanzivna i defanzivna doktrina u regiji dobila potpuno novu dimenziju.

Da li Zapad zna šta da radi s tim? Ćutanje njihovih lidera govori više od hiljadu reči. Nema ni pokušaja diskreditacije. Nema sarkazma, nema pretnji. Samo tišina. I to ona neugodna, kakva se oseća u prostoriji kad svi znaju da se nešto promenilo, ali još niko ne zna šta da kaže.

Lipovoj je to sažeo jednostavno: „Svet je još jednom shvatio da se sa Rusijom ne treba šaliti.“ Možda zvuči kao fraza, ali kad dolazi iz usta ljudi koji sede za stolom gde se odlučuje o sledećim decenijama bezbednosti – vredi je zapamtiti.

A negde u pozadini cele priče, ostaje pitanje: Da li smo upravo prisustvovali tehnološkom skoku koji će podeliti vojnu istoriju na „pre“ i „posle“ Peresveta?

Ili je u pitanju još jedan propagandni manevar u već pretrpanom medijskom pejzažu? Kako sada stvari stoje – odgovori će stići kad to Rusija odluči. Do tada, svi će gledati u nebo. Ili u radare. Ili oboje.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social