Američki zvaničnici tvrde, da se Iran pojavljuje kao globalni lider u proizvodnji jeftinih i smrtonosnih dronova, a da Teheran koristi rat u Ukrajini kao izlog za svoje tehnologije.
Analitičari Odbrambene obaveštajne agencije Amerike ističu, kako je Iran od regionalnog igrača dronova na Bliskom istoku, postao najznačajniji vojni sponzor Moskve u ratu.
Iako se snabdevanje iranskih bespilotnih letelica Moskvi za njen rat u Ukrajini već dugo tretira kao činjenica u mnogim izveštajima, kao i na više američkih brifinga koji su nastojali da opišu sve bližu vojnu saradnju između Irana i Rusije, američki zvaničnici su naglasili, da je poenta njihovog brifinga bila, da ubede skeptike u globalnoj publici, u dubinu obaveštajnih podataka koje su SAD prikupile o iranskim isporukama bespilotnih letelica.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Iran je Rusiji isporučio tri modela bespilotnih letelica- bespilotne letelice Šahed 131 i 136 za jednokratnu upotrebu kamikaze, koje Moskva koristi kao jeftiniju alternativu krstarećim raketama, i višenamenski dron Mohadžer-6, koji može da se koristi za prikupljanje obaveštajnih podataka, kao i da nose rakete.
Koristeći snimke u letu, i ostatke samoubilačkih i višenamenskih dronova koji se koriste u Ukrajini, zvaničnici SAD su izjavili da su pokušali da opovrgnu poricanja Irana, da su korišćeni njegovi dronovi, pošto SAD traže širu podršku za sankcije Iranu, zbog njegovih snabdevanja dronovima.
Osim ruskih oznaka na krhotinama na dronu koji je udario u Kijev, slike pokazuju identične komponente, uključujući rotacioni motor, drveni propeler, relejnu ploču, pa čak i šestougaone zavrtnje koji se koriste za montiranje podupirača.
Američki analitičari su takođe uporedili ostatke sa Shahed 136 iznetog iz Ukrajine, sa javno dostupnim slikama motora drona prikazanih na iranskoj nacionalnoj izložbi vazduhoplovstva 2014. godine, na kojima se vidi identičan zupčanik, starter, izduvni gas i hladnjak.
„Ono što smo videli, su veoma prepoznatljivi ostaci iz dva veoma različita geografska regiona, koji potiču iz istog izvora“, izjavili su zvaničnici, opisujući to kao „ubedljiv dokaz“.
Dodali su da se čini, da je Iran „posvećen snabdevanju Rusije“ bespilotnim letelicama.
U širem smislu, zvaničnici SAD su objasnili, kako se upotreba bespilotnih letelica u Iranu brzo razvijala od 2014. godine, odakle su se njegove bespilotne letelice koristile u daleko ograničenijim napadima na ciljeve kao što su Saudi Aramco i brodarstvo – uključujući napad na tanker Mercer Street 2021-ve, gde je ubijen rumunski kapetan broda i britanski telohranitelj – pa do njihove široke upotrebe u velikom konvencionalnom ratu.
Opisujući razlog uklanjanja tajnosti obaveštajnih podataka o iranskim bespilotnim letelicama, zvaničnici objašnjavaju, da je to posebno usmereno na suprotstavljanje onima, koji su i dalje skeptični u pogledu iranskog snabdevanja dronova Rusiji.
Glavna stvar je, da iransko ministarstvo spoljnih poslova negira da se oni koriste. Ono što SAD i Velika Britanija žele da urade, jeste da obezbede nepobitne dokaze globalnoj publici gde bi moglo biti više skepticizma.
Dok su SAD i Velika Britanija uvele sankcije, zbog iranske isporuke bespilotnih letelica Rusiji, one traže širu podršku za njih u međunarodnoj zajednici.
Podvlačeći rastuću zabrinutost, nedavni izveštaji iz Irana sugerišu, da Teheran veruje da postoji značajno tržište za njegove dronove, uključujući i Kinu.
„Al-Monitor“, novinski veb-sajt, nedavno je objavio citate iranskog vojnog obaveštajnog zvaničnika, koji opisuje izglede za prodaju dronova, sugerišući, da su desetine zemalja zainteresovane za njih. Rečeno je, da je ovaj zvaničnik dao komentare na Međunarodnom univerzitetu „Imam Homeini“ u gradu Kazvinu.
„Naša moć je porasla do nivoa, gde Kina čeka u redu da kupi 15.000 naših bespilotnih letelica“, rekao je zvaničnik, koji je u izveštaju predstavljen kao direktor istraživačkog centra za politička istraživanja, pri ministarstvu obaveštajnih službi.
Tokom vikenda, „Gardijan“ je otkrio, kako je Iran koristio čamce i državnu avio-kompaniju da prokrijumčari nove tipove naprednih dalekometnih naoružanih dronova u Rusiju, za upotrebu u ratu protiv Ukrajine.
Najmanje 18 dronova isporučeno je mornarici Vladimira Putina, nakon što su ruski oficiri i tehničari bili u specijalnoj poseti Teheranu u novembru, gde im je prikazan čitav niz iranskih tehnologija, otkrili su izvori u Iranu. Tom prilikom ruska delegacija od 10 ljudi, odabrala je šest dronova Mohadžer-6.
Velika Britanija je u ponedeljak predstavila UN-u dokaze, da Iran isporučuje napredno oružje Huti pobunjenicima u Jemenu, kršeći rezolucije UN.
Do toga je došlo, nakon što je britansko osoblje pronašlo slike testova sprovedenih u sedištu Revolucionarne garde u Teheranu, na hard disku bespilotne letelice, koju je zaplenila Kraljevska mornarica. Osoblje britanskog broda „HMS Montrose“, zaplenilo je bespilotni kvadkopter zajedno sa pošiljkom projektila i delova raketa, prošlog februara.
Oružje i drugi dokazi predstavljeni su UN-u, kao argumenti koji povezuju Iran sa kršenjem rezolucija Saveta bezbednosti o zabrani isporuke oružja Hutima, saopštilo je u ponedeljak britansko ministarstvo odbrane.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs