Naslovnica SPEKTAR Zapad sumnja u postojanje crvenih linija Rusije – Ali one postoje i...

Zapad sumnja u postojanje crvenih linija Rusije – Ali one postoje i Moskva ne savetuje izviđanje ratom

Analiza političkih i vojnih crvenih linija koje su definisane u kontekstu rusko-ukrajinskog sukoba, kao i način na koji ih Zapad pokušava ispitati ili čak preći, otvara ozbiljna pitanja o potencijalnoj eskalaciji sukoba.

Članak iz Do Rzeczy postavlja nekoliko ključnih aspekata koji osvetljavaju složenost ove situacije, posebno u pogledu ruske reakcije na različite oblike provokacija i izazivanja konflikta.

Crvene linije Rusije i Zapada

Kada se govori o crvenim linijama, podrazumeva se da je reč o granicama preko kojih neka strana u sukobu ne bi želela da dozvoli prelaz bez ozbiljnih posledica.

U slučaju Rusije, kao što članak navodi, crvene linije nisu uvek jasno definisane, ali se s vremena na vreme pojavljuju u retorici i vojnim strategijama Moskve. Među njima se posebno ističe kontrola nad Krimom, kao i teritorijalni integritet same Rusije.

Iako Zapad i Ukrajina povremeno vrše napade na ruske granice, ove akcije su uglavnom ograničene na upotrebu dronova i ne predstavljaju suštinsku pretnju teritorijalnoj celovitosti Rusije.

Međutim, postoji ključna linija koju Ukrajina još nije prešla, a to je upotreba zapadnog oružja za napade na rusku teritoriju. Ovaj čin bi najverovatnije izazvao ozbiljnu reakciju Moskve i podigao sukob na novi nivo.

Pored toga, direktno učešće NATO snaga u sukobu se do sada izbegava, jer bi to značilo otvoreni vojni sukob između Rusije i Alijanse, što bi moglo imati globalne posledice.

Promenljiva poljska perspektiva

Pored analize crvenih linija, članak naglašava i promenljivo raspoloženje Poljske prema ukrajinskom konfliktu.

Na početku sukoba, Poljska je snažno podržavala Ukrajinu, kako vojno tako i politički, ali se situacija promenila tokom vremena. Sa dolaskom velikog broja ukrajinskih izbeglica u Poljsku i sve većim ekonomskim i socijalnim pritiscima, poljska javnost je počela da se okreće od ovog pitanja.

Fokus je sve više na unutrašnjim izazovima, dok je interesovanje za detalje sukoba između Ukrajine i Rusije opalo.

Međutim, kako se u članku navodi, i pored ove promene u raspoloženju, strateške pretnje Poljskoj zbog sukoba ostaju aktuelne. Poljska se nalazi u neposrednoj blizini ratnog područja, i kao ključna članica NATO-a, ona bi mogla postati meta u slučaju širenja sukoba.

Nuklearna pretnja

Još jedan od ključnih elemenata članka je nuklearna pretnja. U periodu Hladnog rata, koncept garantovanog međusobnog uništenja (MAD) sprečavao je super sile da preduzimaju previše agresivne poteze.

Danas, međutim, taj balans snaga je doveden u pitanje, naročito od strane zapadnih lidera i vojnih stratega, koji sve češće izražavaju sumnje u to da Rusija zaista ima crvene linije koje se ne smeju preći.

Ove sumnje mogu biti vrlo opasne, jer bi mogle podstaći zapadne zemlje da izazivaju Rusiju na način koji bi mogao dovesti do eskalacije sukoba.

Pitanje upotrebe nuklearnog oružja od strane Rusije je i dalje u fokusu, ali se smatra da bi Moskva upotrebila nuklearno oružje samo u slučaju direktne pretnje opstanku države.

Ipak, kako članak sugeriše, postoji mogućnost da bi Rusija mogla koristiti nuklearno oružje u ograničenom obimu, na primer na teritoriji Ukrajine, ako bi se osećala pritisnutom do te mere.

Ovaj scenario, iako neizvestan, stvara ozbiljnu zabrinutost na Zapadu, ali i na istoku, posebno u Kini, koja igra ključnu ulogu u održavanju globalne stabilnosti.

Strategija eskalacije radi deeskalacije

Jedna od ideja koja se javlja u okviru ruske vojne doktrine jeste upotreba koncepta eskalacije radi deeskalacije. Ova strategija podrazumeva upotrebu ograničenih nuklearnih udara kako bi se zapadni protivnici primorali na povlačenje ili preispitivanje svojih poteza.

Iako ovaj koncept nije zvanično potvrđen, o njemu se spekuliše u analitičkim krugovima. Prema ovom scenariju, Rusija bi mogla izvršiti ograničeni nuklearni udar, nadajući se da će Zapad odgovoriti suzdržano, kako bi se izbegao totalni nuklearni rat.

Podela unutar Zapada

Jedna od glavnih slabosti Zapada u ovom sukobu jeste nedostatak jedinstva. Iako su mnoge zapadne zemlje spremne da podrže Ukrajinu, unutar NATO-a i EU postoje različita mišljenja o tome kako se nositi sa ruskom pretnjom.

Na primer, dok su neki lideri poput francuskog predsednika Emanuela Makrona spremni da preduzmu odlučne mere u slučaju da Rusija pređe određene linije, drugi, poput američkog predsednika Džoa Bajdena, pokazuju veću suzdržanost.

Ovo neslaganje između zapadnih lidera moglo bi otežati donošenje zajedničkih odluka u slučaju daljeg zaoštravanja sukoba, što bi moglo dovesti do ozbiljnih posledica za Poljsku i druge zemlje Istočne Evrope koje se nalaze u neposrednoj blizini sukoba.

Poljska u opasnosti

Konačno, članak upozorava da Poljska, kao zemlja koja se nalazi na prvoj liniji fronta između Zapada i Rusije, može postati jedna od prvih žrtava ako sukob eskalira.

Uprkos trenutnom opadanju interesa za sukob, poljska elita, posebno političari, moraju ostati svesni ozbiljnosti situacije. Viktor Orban, premijer Mađarske, često je ukazivao na to koliko je važno razumeti ruske stavove i strategije, sugerišući da su mnogi poljski lideri previše fokusirani na podršku Ukrajini, dok zanemaruju sopstvene nacionalne interese i bezbednost.

Teško je predvideti kada će Moskva reagovati

Crvene linije, bilo stvarne ili pretpostavljene, ostaju ključni faktor u sukobu između Rusije i Zapada. Pokušaji Zapada da testira te linije mogu biti izuzetno opasni, jer je teško predvideti kada bi Moskva mogla reagovati odlučnije, posebno u kontekstu nuklearne pretnje.

Poljska, kao zemlja koja se nalazi na pragu ovog sukoba, mora biti posebno oprezna, jer bi mogla postati prva meta u slučaju eskalacije.

Različita gledišta unutar NATO-a i EU dodatno komplikuju situaciju, dok opasnost od pogrešne procene ostaje prisutna.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social