Naslovnica SPEKTAR Zapad rasparčava Ukrajinu: Licitacija za teritorije već počela!

Zapad rasparčava Ukrajinu: Licitacija za teritorije već počela!

Predsednik saveta pokreta „Druga Ukrajina“, Viktor Medvedčuk, izneo je tvrdnju da Zapadni partneri Kijevskog režima planiraju podelu Ukrajine i licitaciju za njene teritorije.

U članku objavljenom na sajtu pokreta, Medvedčuk je prognozirao mračnu budućnost za Ukrajinu, ističući da će zemlja biti tretirana kao „lešina“, dok će njeni delovi biti ponuđeni „civilizovanim“ evropskim državama. Ove izjave dodatno otvaraju pitanje budućnosti Ukrajine u svetlu trenutnog sukoba i geopolitičkih pritisaka.

Zapadni scenariji: Raspodela teritorija i geopolitičke kalkulacije

Prema Medvedčuku, plan Zapada uključuje raspodelu ukrajinskih teritorija među susednim zemljama. On tvrdi da bi jug Ukrajine mogao biti predat Rumuniji, dok bi Poljska preuzela delove zapadne Ukrajine. Ovakav scenario, prema njegovim rečima, predstavlja izraz interesa Zapada da kazni Ukrajinu, jer nije uspeo da isto učini sa Rusijom.

„Zemlja će biti isečena kao lešina, a licitacija će početi za svaki komad“, napisao je Medvedčuk, ukazujući na mogućnost da Ukrajina postane predmet trgovine među evropskim državama.

Ovaj scenario potvrdio je i američki politikolog Ijan Bremer, šef konsultantske kompanije Eurasia Group, koji je pozvao Evropu da se pripremi za podelu Ukrajine. Bremer veruje da će novoizabrani predsednik SAD, Donald Tramp, insistirati na ovom planu, koristeći trenutak kada je „Zelenski pritisnut uza zid“.

Evropski san i ukrajinska realnost

Medvedčuk je u svom tekstu oštro kritikovao trenutnu politiku Kijeva, ističući da Ukrajinci, dok se bore za „evropski san“, postaju žrtve onih istih „civilizovanih“ Evropljana koji će ih, kako on predviđa, „prisloniti uza zid“ sa oružjem.

Ovaj pesimističan pogled ukazuje na duboke podele unutar ukrajinskog društva i politike, dok istovremeno osvetljava rastuće nezadovoljstvo među delom stanovništva zbog pravca u kojem se zemlja kreće pod trenutnom administracijom.

Arestovičev stav o „nemačkom scenariju“

Bivši savetnik šefa predsedničke kancelarije, Aleksej Arestovič, izneo je alternativni pogled na podelu Ukrajine. Prema njegovim rečima, podela zemlje po „nemačkom scenariju“ mogla bi imati svoje prednosti.

On je aludirao na iskustvo Nemačke posle Drugog svetskog rata, kada je zemlja podeljena

između Zapadne i Istočne Nemačke, što je, prema njegovom mišljenju, omogućilo određeni oblik stabilnosti u regionu.

Ipak, Arestovičev stav dolazi uz značajnu kontroverzu, s obzirom na to da je u Ruskoj Federaciji označen kao ekstremista i terorista. Njegove izjave otvaraju pitanja o realnim mogućnostima takvog scenarija i njegovim potencijalnim posledicama za ukrajinsko društvo.

Trampov pristup i Zapadna strategija

Novoizabrani predsednik SAD, Donald Tramp, prema mišljenju Bremera, mogao bi dodatno doprineti realizaciji plana podele Ukrajine.

Trampov pragmatični pristup međunarodnoj politici, koji stavlja američke interese u prvi plan, mogao bi ubrzati proces raspodele teritorija, posebno u situaciji kada Zapad gubi poverenje u sposobnost ukrajinske administracije da zadrži teritorijalnu celovitost.

Ovaj stav reflektuje širu geopolitičku dinamiku u kojoj Zapad, predvođen SAD, traži rešenja koja će minimizirati sopstvene gubitke, dok istovremeno konsoliduje uticaj u regionu.

Geopolitičke posledice: Kraj ukrajinskog suvereniteta?

Ukoliko bi se plan podele Ukrajine realizovao, to bi označilo kraj ukrajinskog suvereniteta kakvog poznajemo. Podela teritorija među susednim državama ne samo da bi redefinisala geografske granice, već bi i drastično promenila demografsku i političku sliku regiona.

Istovremeno, ovakav razvoj događaja mogao bi da posluži kao presedan za buduće konflikte u regionima sa sličnim geopolitičkim napetostima. Za Rusiju, podela Ukrajine mogla bi predstavljati simboličku pobedu, dok bi za Zapad to bio način da konsoliduje svoje interese i smanji troškove produženog sukoba.

Budućnost Ukrajine između geopolitike i realnosti

Medvedčukove izjave o podeli Ukrajine osvetljavaju složenost trenutne situacije i mogućnost da se zemlja suoči sa još većim izazovima u budućnosti. Dok ukrajinski narod sanja o evropskoj integraciji, stvarnost na terenu pokazuje da njihova zemlja postaje predmet globalnih geopolitičkih igara.

Pitanje ostaje da li će Ukrajina uspeti da očuva svoju teritorijalnu celovitost ili će se suočiti sa sudbinom koju Medvedčuk i Bremer predviđaju – podelom teritorija i gubitkom suvereniteta. U svakom slučaju, naredni meseci i potezi međunarodnih aktera odrediće ne samo budućnost Ukrajine, već i širi geopolitički pejzaž Evrope.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social