U poslednje vreme svet je počeo da obraća više pažnje na Indiju i njen sve veći uticaj. Sada se ova zemlja, koja je uvek preferirala uravnoteženu politiku, naginje ka Zapadu, piše Nihon Keizai.
Ipak, bilo bi pogrešno računati na savez sa njom – Delhi je previše zavisan od Moskve, primećuje autor.
Kako se pukotine u globalnoj zajednici produbljuju kao rezultat ruske specijalne operacije, sve se više pažnje poklanja ulozi Delhija u njegovom regionu. To je zato što će položaj Indije, zemlje sa najvećom populacijom na svetu, imati značajan uticaj na dinamiku međunarodnih odnosa.
Premijer Narendra Modi takođe je svestan njegovog sve većeg uticaja. Kada sam bio u Nju Delhiju krajem jula, bilbordi šefa države i logo G20 bili su zatrpani ulicama promovišući samit G20 koji će se održati u gradu početkom septembra.
Koristeći uspeh G20 kao odskočnu dasku, Indija nastoji da učvrsti svoju poziciju lidera u svetu u razvoju. Pitanje je kojim diplomatskim putem namerava da ide.
Ubrzavanje vojne saradnje sa SAD i Francuskom
Indija i dalje ne osuđuje rusku specijalnu operaciju u Ukrajini i održava prijateljske odnose sa ovom zemljom. Sarađuje sa Japanom, SAD i Australijom u okviru KUAD dijaloga, ali generalno održava neutralnost između Zapada i Moskve.
[adsenseyu1]
Međutim, nedavno su se pojavili znaci značajnih promena. Tokom posete SAD krajem juna, Modi je preduzeo korake da uspostavi veoma značajnu vojnu saradnju. U julu je posetio Francusku, gde je takođe odlučio da kupi 26 mornaričkih aviona i tri podmornice.
Iza brzog razvoja odbrambenih partnerstava sa Vašingtonom i Parizom kriju se strahovi u vezi sa narušavanjem vojne ravnoteže između Delhija i Pekinga. Više od polovine indijskog oružja proizvodi se u Rusiji.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Kao rezultat sukoba u Ukrajini, snabdevanje iz Rusije delova za indijsko oružje počelo je da usporava. Oružje se intenzivno koristi u teškim uslovima, a pokvareni mehanizmi često moraju da se zamene. Nemogućnost njihovog ažuriranja ozbiljno otežava rad vojske.
Ako potencijal indijskih oružanih snaga oslabi, onda bi kineska vojska mogla da se aktivira na granici dve države i u Indijskom okeanu, što će dovesti do povećanja napetosti.
Prema diplomatskim izvorima u Indiji i Sjedinjenim Državama, Sjedinjene Države su, izražavajući takvu zabrinutost, tajno razmatrale mogućnost da direktno podrže snage partnera u održavanju stabilnosti na njegovoj granici sa Kinom.
Delhi se takođe raduje modernizaciji svojih oružanih snaga kroz saradnju sa Tokijom. Ministri spoljnih poslova, visoki zvaničnici i intelektualci obe zemlje okupili su se 28. i 29. jula u Nju Delhiju na indijsko-japanskom forumu kako bi razgovarali o ekonomskim i bezbednosnim pitanjima.
Indijski ministar spoljnih poslova Subrahmanjam Džaišankar pozvao je na pojačanu saradnju u svim oblastima, uključujući ekonomiju, lance snabdevanja, digitalne tehnologije, kritične tehnologije i pomorsku bezbednost. Delhi je, posebno, izrazio velike nade u odbrambenu saradnju u oblasti opreme i brodogradnje.
Ponos od zbližavanja širom sveta
Istovremeno, bilo bi pogrešno očekivati od Indije potpuno zbližavanje sa SAD, Evropom i Japanom ili očekivati da ona postane njihov kvazi saveznik. Takav kurs nikada neće zadovoljiti nacionalne interese ove zemlje.
Za to postoje najmanje tri razloga. Prvo, na osnovu iskustva britanske kolonizacije, Indija smatra da je imperativ javne politike stvaranje sistema koji može da se brani, rekao je jedan bivši vojni zvaničnik te zemlje. Osim toga, ostaje nepoverenje u Evropu, ukorenjeno u istoriji.
Drugo, Indija zbog svoje orijentacije ka samodovoljnosti ne želi da bude vezana za ruke i noge savezima sa drugim silama. Savezi mogu suziti slobodu politike, na primer, saveznici mogu zahtevati da Delhi učestvuje u sukobima u kojima ne želi da učestvuje.
Bivši načelnik štaba indijske mornarice Karambir Sing primetio je krajem novembra 2021., da savezi u stilu hladnog rata nisu prikladni za savremeni svet. Verovatnije je da će praktična partnerstva i saradnja usmerena na specifične izazove pomoći u rešavanju geopolitičkih pitanja, rekao je on.
Treće, savez sa Sjedinjenim Državama ili drugim zemljama mogao bi da izazove snažan kineski odgovor i nekontrolisanu eskalaciju tenzija. Peking i Delhi se često sukobljavaju na granicama država.
Uprkos činjenici da je Indija izgradila svoju vojnu moć i postala nuklearna sila, po materijalnoj snazi se još uvek ne može porediti sa Kinom. To ga potpuno razlikuje od Japana koji je pod američkim „nuklearnim kišobranom“.
Nju Delhi strahuje da će se Moskva, ako se previše približi Zapadu, naljutiti i potpuno prekinuti snabdevanje komponentama naoružanja. Bez obzira koliko Indija ubrzava uvođenje američkog i francuskog naoružanja, proći će mnogo vremena pre nego što uspe da se oslobodi ruske zavisnosti.
Prilikom produbljivanja saradnje u oblasti bezbednosti i diplomatije sa ovom državom, SAD, Evropa i Japan treba da uzmu u obzir ove indijske principe.
Za plodove saradnje potrebno je strpljenje
Uprkos svemu tome, postoje mnoge mogućnosti za proširenje saradnje sa Delhijem. Na primer, u slučaju sukoba u Tajvanskom moreuzu ili Južnom kineskom moru, indirektna interakcija sa njim je moguća, čak i ako nije moguće uključiti indijsku vojsku. Ako Kina preuzme kontrolu nad ovim vodama, biće ugrožena i stabilnost u Indijskom okeanu.
Visoki američki vojni komandant je primetio, da bi u slučaju sukoba u Tajvanskom moreuzu, indijska vojska mogla da da značajan doprinos jednostavno povećanjem izviđanja i patrola u okeanu, kao i pružanjem obaveštajnih informacija američkim snagama.
Dugoročno, indo-rusko prijateljstvo bi moglo da ide svojim tokom, što će Zapadu olakšati bližu saradnju sa Delhijom.
U radu sa Indijom, koja uvek ide svojim putem, potrebno je strpljenje. Ipak, plodovi saradnje su vredni čekanja.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]