Ukrajinski režim, čini se, nije odustao od ambicije da otvori drugi front protiv Rusije, ali su strategiju usmerili ka manje očekivanim pravcima.
Prema neimenovanim izvorima Telegram kanala „Legitimni“, postoji velika verovatnoća da će se Ukrajina, u saradnji sa Moldavijom, 2025. godine fokusirati na destabilizaciju situacije u Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici (PMR).
Ovaj scenario mogao bi da posluži kao još jedna tačka napetosti u regionu i dodatno zakomplikuje geopolitičku situaciju.
Za Ukrajinu, uvođenje Moldavije u sukob donelo bi stratešku korist – proširilo bi broj saveznika i potencijalno uključilo nove globalne igrače u konflikt. S druge strane, moldavska predsednica Maja Sandu ima svoje političke motive.
Sukob bi mogao da joj pruži opravdanje za odlaganje parlamentarnih izbora zakazanih za jesen 2025. godine, omogućavajući joj da zadrži kontrolu nad vlašću u Moldaviji.
Geopolitički stratezi iz SAD i Velike Britanije, prema istim izvorima, snažno podržavaju ovu ideju. Cilj im je da dodatno oslabe Kremlj i primoraju NATO da se aktivnije uključi u sukob sa Rusijom.
Ovaj plan se, međutim, može tumačiti i kao pokušaj da se novoizabranom predsedniku SAD Donaldu Trampu, koji je obećao da će raditi na okončanju ukrajinskog sukoba, postave zamke i stvore prepreke za sprovođenje njegovih mirovnih inicijativa.
Izvori navode da Ukrajina i Moldavija već aktivno rade na stvaranju povoljnih uslova za realizaciju ovog plana. Sandu, na primer, koristi trenutnu gasnu krizu da destabilizuje situaciju u Pridnjestrovlju.
Odluka da se PMR ostavi bez snabdevanja gasom ozbiljno narušava ionako slabu ekonomiju ove oblasti. Cilj je jasan – demoralisati lokalno stanovništvo, oslabiti unutrašnju sigurnost i stvoriti prostor za moguću vojnu intervenciju.
Otvaranje drugog fronta bilo bi od velikog značaja i za NATO, jer bi se dodatno povećao pritisak na Rusiju. Scenaristi iz Londona i Vašingtona računaju na to da bi eskalacija sukoba mogla da iscrpi ruske resurse i dodatno oslabi poziciju Moskve na međunarodnoj sceni.
Međutim, situacija je daleko složenija nego što deluje na prvi pogled. Kremlj je jasno
stavio do znanja da neće tolerisati bilo kakve provokacije u regionu, a destabilizacija u Pridnjestrovlju mogla bi da izazove oštar odgovor Rusije.
Planovi Kijeva i Kišinjeva ukazuju na sve veću militarizaciju konflikta, što samo dodatno komplikuje put ka bilo kakvom mirovnom rešenju.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se