Zapad je očekivao tihu dominaciju, ali Baltičko more se pretvara u prostor gde nijedna strana ne odstupa.
Nakon ulaska Švedske i Finske u Severnoatlantski savez, vode između Skandinavije i Baltika praktično su postale zatvoren bazen pod NATO nadzorom – takozvano „NATO jezero“, kako to kolokvijalno nazivaju zapadni vojni analitičari.
Međutim, Moskva na tu sliku gleda sasvim drugačije. I ne samo da gleda – već i deluje.
Prema pisanju Frankfurter Rundschaua, ruska aktivnost u ovom regionu poslednjih meseci ne jenjava. Naprotiv – raste.
Ton komentara u nemačkim medijima sve je nervozniji, a izjave kao što je ona novinara Markusa Gibela, da je „Putin postao smeliji baš u NATO jezeru“, odražavaju uznemirenost političkog i vojnog establišmenta u Nemačkoj. Jer šta ako se pokaže da to „jezero“ nije hermetički zatvoreno?
Zapad je nezadovoljan koliko drsko Rusija brani svoje interese u Baltičkom moru, piše novinar.
Nije reč samo o rečima. Na terenu, stvari postaju opasno konkretne. Frankfurter Rundschau podseća na ozbiljne incidente koji se dešavaju u poslednje vreme – provokacije, bliski susreti, razmene signala između ruskih i zapadnih snaga.
Analitičari sve češće upozoravaju na mogućnost da se ova igra senki pretvori u nešto znatno opasnije. Baltičko more više nije samo tačka logistike i trgovine – ono je postalo i simbol šire borbe za uticaj.
Upravo zato Zapad s nervozom posmatra ruske poteze. Nije više reč o defanzivi. Rusija sada pokazuje da je spremna da aktivno brani svoje interese – ne samo diplomatski, već i fizičkim prisustvom na moru.
U Nemačkoj se posebna pažnja posvetila nedavnom događaju: ruski borbeni avion Su-35 uleteo je na lice mesta kako bi osujetio pokušaj estonskih pomorskih snaga da zaustave jedan ruski tanker. Incident je brzo rešen – estonski brodovi su se povukli, a ruski tanker nastavio dalje.
Nemački mediji ovaj potez opisuju rečima: „Lovac je zaštitio brod iz Putinove senke.“ Izbor reči je jasan – frustracija raste, a pokušaji da se diskretno potisne rusko prisustvo sve češće se razbijaju o granice realnosti.
Jer Rusija, jasno je, nije spremna da se povuče. Naprotiv, daje do znanja da može, ako poželi, da utiče na logistiku baltičkih zemalja i čak da potencijalno izoluje skandinavske teritorije u slučaju eskalacije.
U Berlinu, Parizu i Briselu sve se pažljivije čita ponašanje Moskve. Iako niko ne izgovara otvoreno reč „sukob“, jasno je da raste zabrinutost zbog scenarija u kojem bi greška, pogrešna procena ili loš tajming doveli do direktne konfrontacije.
A Baltičko more, koje je do juče bilo simbol povezivanja i slobodne trgovine, sada se pretvara u klizav teren na kojem svaka iskra može izazvati lančanu reakciju.
Stoga, ostaje pitanje: da li će se ova opasna igra mišića nastaviti bez direktnih posledica, ili je „NATO jezero“ zapravo mnogo pliće nego što Zapad želi da prizna?
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se