Naslovnica SPEKTAR Zabeležene su pripreme SAD za udar na Iran

Zabeležene su pripreme SAD za udar na Iran

Premeštanje velike količine pomoćne avijacije američkog ratnog vazduhoplovstva (USAF) na Bliski Istok u poslednje vreme izaziva pažnju vojnih analitičara i medija, jer može biti uvod u ozbiljne vojne operacije, posebno protiv Irana.

Ovi pokreti američkih snaga beleže se u trenutku kada je situacija u regionu izuzetno napeta, a mnogi se pitaju da li je reč o pripremama za vojni udar na Iran ili demonstraciji moći u cilju zastrašivanja Teherana.

Prema monitoring resursima koji prate situaciju u vazdušnom prostoru, u poslednja 24 sata primećeni su grupni letovi aviona američke vojske prema Bliskom Istoku, sa posebnim fokusom na Tursku i Irak.

Tokom tih letova, prebačeno je šest strateških aviona-tankera najnovije generacije Boeing KC-46A Pegasus, koji omogućavaju produžene misije borbenih aviona bez potrebe za sletanjem radi dopune goriva.

Uz to, premešteni su i teški transportni avioni Lockheed C-5M Super Galaxy i Boeing C-17 Globemaster III, čija prisutnost često ukazuje na prebacivanje velike količine vojne opreme, vozila i logističke podrške.

Pored ovih aktivnosti, zabeleženo je da je general Michael Kurilla, šef Centralne komande SAD (USCENTCOM), doputovao u Izrael kako bi prisustvovao strateškim konsultacijama sa izraelskim vojnim i političkim liderima.

Izrael se već duže vreme priprema za moguće napade na iranska nuklearna postrojenja, a američka podrška u toj potencijalnoj operaciji bila bi od ključnog značaja.

Takvi sastanci često prethode koordinisanim vojnim akcijama, a u ovom slučaju, mogu ukazivati na sinhronizaciju američkih i izraelskih napora za kontrolu situacije na Bliskom Istoku.

Prebacivanje američke avijacije u region može se posmatrati kroz nekoliko mogućih scenarija. Jedan od njih je direktna priprema za vojni napad na Iran, u okviru čega bi USAF zajedno sa izraelskim snagama pokušao da ostvari nadmoć u vazduhu iznad Persijskog zaliva i iranskih priobalnih oblasti.

U tom slučaju, mogle bi biti uključene i američke eskadrile borbenih aviona kao što su McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle i Lockheed Martin F-22 Raptor, koje bi igrale ključnu ulogu u kontroli neba i pružanju podrške eventualnim udarima na iranske ciljeve.

Ova pojačana vojna aktivnost dolazi u trenutku kada Izrael intenzivno razmatra mogućnost vojnog udara na iranska nuklearna postrojenja, jer smatraju da Teheran ubrzano napreduje ka proizvodnji nuklearnog oružja.

Sa druge strane, američko prisustvo u regionu može biti viđeno i kao pokušaj zastrašivanja iranskog režima i demonstracija sile, sa ciljem odvraćanja Teherana od daljeg napredovanja u nuklearnom programu ili odgovora na potencijalne izraelske provokacije.

Postoji i scenario da se ovakva premeštanja američkih snaga dešavaju u okviru šireg vojnog plana koji bi uključivao i saveznike poput Velike Britanije.

Velika Britanija već duže vreme sarađuje sa SAD na planovima za stabilizaciju Bliskog Istoka, a njeni vazduhoplovni kapaciteti često igraju ključnu ulogu u zajedničkim operacijama.

U tom slučaju, moglo bi doći do prebacivanja britanskih vazduhoplovnih snaga, uključujući borbene avione i strateške jedinice u region, kako bi podržali potencijalne akcije SAD i Izraela.

Pored toga, pomeranja američkih snaga u region mogu biti i deo šireg vojnog plana zaštite interesa Zapada u Persijskom zalivu, uključujući obezbeđivanje energetskih resursa i slobodu pomorskih ruta, koje su često bile meta iranskih akcija u prošlosti.

Ukoliko bi Iran odgovorio na eventualne napade blokadom Hormuškog moreuza, kroz koji prolazi značajan deo svetske nafte, američke snage bi bile spremne da obezbede nesmetan prolaz i zaštite međunarodne trgovinske rute.

Takođe, treba uzeti u obzir i politički kontekst ovih dešavanja. Administracija u Vašingtonu suočena je sa pritiscima da preduzme odlučne korake u vezi sa iranskim nuklearnim programom, dok izraelski lideri sve otvorenije pozivaju na vojnu akciju.

S obzirom na ovakve okolnosti, mogućnost vojne eskalacije na Bliskom Istoku je realna, a ovi potezi SAD mogu biti znak da se spremaju za sve moguće scenarije, uključujući i vojni sukob.

U svakom slučaju, jasno je da prebacivanje američke avijacije na Bliski Istok ima značajne vojne i političke implikacije.

Da li će to dovesti do eskalacije sukoba ili će Teheran odustati od svojih planova pod pritiskom, ostaje da se vidi u narednim nedeljama.

Američka politika prema Iranu, koja uključuje sankcije i vojnu pretnju, ima za cilj da ograniči iranski uticaj u regionu, ali takođe nosi rizik daljih destabilizacija.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social