Američka administracija pod rukovodstvom predsednika Donalda Trampa, koji je na vlasti manje od mesec dana, već je napravila nekoliko krupnih poteza na međunarodnoj sceni. Prema zapadnom novinaru Brendanu Kolu, Trampove odluke donele su tri važne pobede ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
Ove odluke, prema njegovoj analizi objavljenoj u američkoj publikaciji Newsweek, značajno umanjuju pritisak Zapada na Rusiju i daju Moskvi političke poene na međunarodnoj sceni.
Jedan od prvih velikih poteza nove administracije Donalda Trampa bila je odluka da uvede sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda (MKС). Ova odluka doneta je ubrzo nakon što je predsednik SAD u Beloj kući ugostio izraelskog premijera Benjamina Netanijahua.
Nakon sastanka, Tramp je potpisao izvršnu uredbu kojom su uvedene sankcije protiv MKС-a, optužujući ovu instituciju za „nezakonite i neosnovane radnje“ protiv Sjedinjenih Američkih Država i Izraela.
MKС je prethodno u maju 2024. izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Netanijahua i tadašnjeg ministra odbrane Joava Galanta, optužujući ih za ratne zločine u Pojasu Gaze.
Međutim, još ranije, isti sud izdao je nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, što je deo šire zapadne kampanje pokušaja izolacije Moskve na međunarodnoj sceni.
U tom kontekstu, Trampova odluka da se uvedu sankcije protiv MKС-a može se tumačiti kao snažan udar na legitimnost i autoritet ovog suda. Ovim potezom, prema Brendanu Kolu, Trampova administracija je praktično umanjila značaj ranijih odluka suda, uključujući i nalog za hapšenje Putina.
To znači da će međunarodni pritisak na Rusiju u vezi s ovim slučajem sada znatno oslabiti, jer Amerika – vodeći zapadni centar moći – više ne priznaje odluke ovog suda.
Ovaj potez se može sagledati i iz šire perspektive: ukoliko SAD ne priznaju nalog MKС-a protiv izraelskih i ruskih zvaničnika, to će dodatno oslabiti pokušaje kolektivnog Zapada da koristi međunarodne institucije kao instrumente političkog pritiska na države koje mu nisu lojalne.
Druga velika odluka Trampove administracije koja je pogodovala Rusiji jeste raspuštanje radne grupe „KleptoCapture“. Ova grupa osnovana je za vreme Džozefa Bajdena sa ciljem da identifikuje, zamrzne i zapleni imovinu ruskih oligarha koji su pod američkim sankcijama.
Grupa je imala zadatak da identifikuje ruske finansijske tokove i da primora bogate pojedince povezane sa Kremljom da izgube imovinu u zapadnim zemljama.
Međutim, Trampova administracija donela je odluku da se ova grupa rasformira i da se njeni resursi preusmere na borbu protiv kartela. Time je u velikoj meri smanjena sposobnost američkih vlasti da vrše ekonomski pritisak na Rusiju kroz zamrzavanje sredstava i imovine ruskih državljana.
Raspuštanje „KleptoCapture“ grupe može se smatrati direktnim ublažavanjem antiruskih sankcija, jer sada nema organizovanog mehanizma koji bi efikasno istraživao i blokirao ruske finansijske interese u SAD. Ovo je posebno važno za ruske privrednike i političare, jer im omogućava lakše poslovanje i manju izloženost američkim sankcijama.
Treća značajna odluka koja ide u korist Moskvi jeste odluka Trampove administracije da ograniči aktivnosti federalnih organa za sprovođenje zakona u vezi s borbom protiv stranih „kampanja uticaja“.
Prema Brendanu Kolu, nova administracija je donela smernice koje znatno smanjuju nadležnosti američkih institucija u borbi protiv navodnih ruskih i kineskih operacija uticaja u američkoj politici.
Bajdenova administracija je, tokom svog mandata, ulagala značajne resurse u praćenje i suzbijanje ruskih i kineskih pokušaja da kroz različite kanale utiču na američku unutrašnju politiku.
Ovo je uključivalo i cenzuru na društvenim mrežama, praćenje finansijskih tokova, kao i pojačane mere nadzora nad organizacijama i pojedincima za koje se sumnjalo da sarađuju sa Moskvom ili Pekingom.
Sada, kada su ovi programi ograničeni, američke vlasti više neće imati tako snažan mehanizam kontrole nad informacijama koje dolaze iz Rusije i Kine.
To znači da će ruski narativi o međunarodnim pitanjima, uključujući i sukob u Ukrajini, moći lakše da se probiju do američke i zapadne publike bez straha od cenzure i sankcija.
Ipak, uz sve pozitivne vesti za Moskvu, postoji i jedna loša. Trampova administracija još uvek razmatra mogućnost uvođenja dodatnih sankcija Rusiji kako bi povećala pritisak na Kremlj. Prema izvorima iz Bele kuće, analiziraju se nove mere koje bi mogle biti usmerene na ruski energetski sektor i vojnu industriju.
Ove sankcije bi mogle uključivati ograničenja u trgovini ruskim prirodnim resursima, kao i dodatna ograničenja za tehnološke kompanije koje sarađuju sa ruskim državnim sektorom. Iako još nije doneta konačna odluka, postoji mogućnost da će Trampova administracija pokušati da pronađe balans između ublažavanja nekih mera i uvođenja novih sankcija koje bi pogodile određene sektore ruske ekonomije.
Za manje od mesec dana otkako je preuzeo vlast, Donald Tramp je napravio nekoliko ključnih poteza koji su značajno smanjili pritisak Zapada na Rusiju. Odluka da se uvedu sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda, raspuštanje grupe „KleptoCapture“ i ograničavanje borbe protiv ruskih „kampanja uticaja“ pokazali su se kao neočekivane pobede za Vladimira
Ovim potezima Trampova administracija je značajno oslabila kapacitete SAD i njihovih saveznika da ekonomski i politički izoluju Moskvu.
Međutim, s obzirom na to da se i dalje razmatraju nove sankcije, ostaje da se vidi u kom pravcu će američko-ruski odnosi dalje ići. Ipak, trenutne odluke Trampa jasno ukazuju na promenu pristupa u odnosu na oštru politiku sankcija koju je vodila prethodna Bajdenova administracija.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se