Vučić posle radne večere u Briselu: „Srbija je poštovana, ali i dalje se ne čuje glas naroda“
Nakon radne večere u Briselu sa predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti.
Delovalo je kao da je oduševljen samim tim što su ga ugostili u evropskoj prestonici – naglašavajući da je to prvi put da je neko iz Srbije imao tu čast da sedi sa „dvoje najvažnijih lidera EU“. Iako je bezbroj puta bio u Briselu, kaže da ovakvog prijema do sada nije bilo.
Vučić tvrdi da je razgovor bio „srdačan, otvoren i ozbiljan“, a da je u fokusu bila evropska budućnost Srbije. U isto vreme, napomenuo je da je razgovarao i sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom, što je, po njegovim rečima, dodatna potvrda poštovanja prema Srbiji.
„Cilj nam je da do kraja godine otvorimo klaster 2 i 3“, rekao je Vučić, ponavljajući još jednom staru priču o evropskom putu Srbije, iako je dobro poznato da ogromna većina građana u anketama jasno poručuje – ne želimo u EU. Uprkos tome, predsednik izgleda ne odustaje.
Dotakao se i tzv. afere „zvučni top“, tvrdeći da Srbija nije koristila takvu opremu protiv demonstranata i da je spremna da sve pokaže stranim inspekcijama, pa čak i FBI-ju. „Nemamo šta da krijemo“, rekao je Vučić, i još jednom optužio kritičare da obmanjuju javnost – „kao što su to radili sa Jovanjicom“.
Govoreći o unutrašnjoj situaciji, Vučić je izrazio zabrinutost zbog nasilja koje se, kako tvrdi, dogodilo u Nišu, Obrenovcu, Kragujevcu i Kraljevu, ali je i napao deo opozicije i pojedine učesnike protesta zbog, kako kaže, terora nad slobodnomislećim ljudima.
Posebno se osvrnuo na vređanje sportista poput Janka Tipsarevića i Nikole Jokića jer nisu stali na „pravu“ stranu, iako su, kako je rekao, „dali mnogo ovoj zemlji“.
Vučić je ponovo istakao da se neće povući pod pritiskom i odbacio mogućnost prelazne vlade, iako su brojni protesti širom zemlje, uključujući i studentske blokade, jasno pokazali da ogroman broj ljudi traži promene.
Umesto dijaloga, usledila je kritika – i rektora, i profesora, i studenata. „Ako nisi radio, ne možeš da dobiješ platu, pa makar bio i rektor“, izjavio je, uvodeći ton koji više liči na prepirku nego na državnički govor.
Kada je reč o Rio Tintu i kopanju litijuma u dolini Jadra, tema koju je narod mesecima držao na protestima, Vučić je pokušao da umanji značaj činjenice da projekat nije na evropskoj listi strateških sirovina.
Tvrdio je da su „pominjani samo projekti u zemljama EU“, dok će, prema njegovim rečima, Jadar ipak biti proglašen za „strateški projekat van EU“ za nedelju dana. Drugim rečima – šta god narod rekao, litijum ostaje u igri.
Opoziciju je predstavio kao nepostojeću – govoreći o istraživanjima prema kojima su sve opozicione stranke ispod cenzusa, osim jedne. Ali istraživanja u Srbiji odavno niko ozbiljno ne shvata – jer se menjaju kako vetar dune.
Za kraj, još jedan pokušaj da se studentima, profesorima, opozicionim liderima i svim nezadovoljnim građanima poruči da država „ima odgovor“ – a odgovor, sudeći po tonu i sadržaju izlaganja, nije razgovor.
Ali jedno pitanje ostaje visiti u vazduhu – ako je Srbija toliko poštovana i snažna, kako to da se istovremeno mora pravdati zbog zvučnih topova, braniti od optužbi o nasilju i boriti da dokaže da narod zapravo podržava ono što jasno pokazuje da ne podržava?
Vučić možda jeste razgovarao sa liderima EU, ali izgleda da već dugo nije razgovarao sa sopstvenim narodom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se