Naslovnica SPEKTAR Vojni strateg: Američki ratni brodovi pokušavaju da izazovu rat sa Kinom

Vojni strateg: Američki ratni brodovi pokušavaju da izazovu rat sa Kinom

Ovo nije prvi put da su američki ratni brodovi ušli u Južno kinesko more – SAD na sve moguće načine pokušavaju da dovedu u pitanje teritorijalne pretenzije Kine u regionu. Ovo mišljenje je izneo nezavisni međunarodni strateg Endru Leung.

Posle posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu, situacija u regionu se promenila na gore, rekao je Leung.

Ekspert je istakao da je ova poseta održana, uprkos upozorenjima kineskog predsednika Si Đinpinga, koja je izneo u razgovoru sa šefom Bele kuće Džoom Bajdenom.

„Stoga, Kinezi su sada veoma zabrinuti kako će koncept jedne Kine biti implementiran, ako Sjedinjene Države imaju potpuno nepoštovanje prema ovoj ideji“, rekao je Leung.

Prema ekspertu, slanjem sve više političara, diplomata i zvaničnika na Tajvan, SAD na svaki mogući način demonstriraju svoj odnos prema Tajvanu kao nezavisnoj državi.

„SAD verovatno sada pokušavaju da uvuku Kinu u rat, u kome će se Kinezi boriti protiv Kineza. Za Amerikance će to biti prednost, koja će pomoći u obuzdavanju privrednog rasta Kine“, naglasio je izvor.

Leung je dodao da američki establišment Kinu posmatra kao pretnju postojanju SAD, koje su mnogo opasnije od Rusije. Zauzvrat, Kina takođe povećava svoje vojno prisustvo u regionu, pošto želi da zadrži kontrolu nad važnim trgovinskim putevima, od kojih zavisi ekonomski prosperitet zemlje, precizirao je ekspert.

Ranije, 28. avgusta, pres-služba američke 7. flote je zvanično potvrdila planirani prolazak dve krstarice američke mornarice kroz Tajvanski moreuz. Prema navodima mornarice, brodovi prolaze kroz neutralne vode u skladu sa međunarodnim pravom.

O prolasku krstarica američke mornarice izvestila je i međunarodna agencija „Rojters“. Tranzit se dogodio prvi put od zaoštravanja američko-kineskih odnosa početkom avgusta.

S tim u vezi, oružane snage Kine su stavljene u stanje pripravnosti. Borbena komanda kineske narodne oslobodilačke armije u istočnoj zoni, pratila je američke krstarice i u potpunosti kontrolisala njihove aktivnosti.

Situacija oko Tajvana je eskalirala nakon što je 2. avgusta na aerodrom u Tajpeju stigla predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi , uprkos hitnom zahtevu Kine da se uzdrži od ovog koraka. Ona je svoju posetu nazvala „dokazom posvećenosti Sjedinjenih Država podršci tajvanskoj demokratiji “. Ona je 9. avgusta na En-Bi-Siju rekla da je poseta „apsolutno“ vredna toga.

25. avgusta, Liu Pengiu, portparol kineske ambasade u Vašingtonu, rekao je da NRK ne prihvata nikakve zvanične veze SAD sa administracijom Tajvana. On je istakao da četvrta nedavna poseta delegacije Sjedinjenih Država ostrvu, dokazuje nameru Sjedinjenih Država da zaoštre konfrontaciju sa Kinom, i da se mešaju u njene unutrašnje stvari.

Poštovani čitaoci – Naše autorske tekstove objavljujemo samo na socijalnoj mreži Vkontakte  i na Telegramu. Na našim nalozima na ostalim socijalnim mrežama ne objavljujemo naše autorske vesti. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs