Naslovnica SPEKTAR Vojni ekspert ocenjuje operaciju u Kurskoj oblasti i njene posledice

Vojni ekspert ocenjuje operaciju u Kurskoj oblasti i njene posledice

Na osnovu analize koju je izneo vojni ekspert Roman Škurlatov, situacija na frontu tokom letnje kampanje 2024. godine jasno ukazuje na to da su Oružane snage Ukrajine (VSU) pretrpele značajne gubitke koji će, bez sumnje, uticati na njihove buduće vojne operacije.

U intervjuu, on je naglasio da se letnja kampanja može smatrati u velikoj meri uspehom za Oružane snage Ruske Federacije, s obzirom na to da su ostvarili inicijativu na različitim pravcima fronta.

Letnja kampanja i njeni rezultati

Prema Škurlatovu, letnja kampanja biće završena kada počne sezona kiša, što će otežati kretanje oklopne tehnike, posebno teške. Iako su se desili određeni incidenti, kao što je pokušaj VSU da prodre u Kursku oblast, to je još uvek nesigurno u pogledu vojne koristi za Kijev. Na frontu kod Avdejevke, ruske snage su ostvarile napredak i preuzele kontrolu nad važnim strateškim tačkama.

Avdejevka se ističe kao ključna tačka, kao i naselje Novgorodsko (Njujork), koje je predstavljalo važan logistički čvor za VSU.

Oslobađanje ovih lokaliteta omogućilo je ruskim snagama da uspostave bolje linije snabdevanja i da otežaju protivniku organizovanje efikasne odbrane.

U međuvremenu, sukobi oko fenolnog postrojenja su se ponovo intenzivirali, ali ruske snage su za sada zadržale kontrolu nad oslobođenim mestima. Prema analizi, gubici koje su OSU pretrpele tokom prošlogodišnje „kontre“ su praktično anulirani, a mnoga osvojenim naselja su ponovo pod kontrolom ruskih snaga.

Kurska oblast i njene implikacije

Što se tiče sukoba u Kurskoj oblasti, Škurlatov ukazuje na to da je VSU postigao određeni taktički uspeh, ali strateški ciljevi, kao što su osvajanje nuklearne elektrane u Kurčatovu, nisu ostvareni. Ovo ukazuje na problem u planiranju i mobilizaciji snaga sa strane Ukrajine. Iako su ruske snage pretrpele gubitke, situacija se polako stabilizuje u njihovu korist.

Škurlatov veruje da će se inicijativa prebaciti na rusku stranu, te da će VSU biti primoran da pređe u defanzivnu poziciju. Iako ne može sa sigurnošću reći kada će se to desiti, naglašava da se mora obezbediti vojna nadmoć kako bi se započelo aktivno i opsežno ofanzivno delovanje.

Stanje Oružanih snaga Ukrajine

Tokom leta 2024. godine, Škurlatov primećuje da je VSU pokazao određeni napredak u odnosu na prethodnu godinu, ali se suočava s ozbiljnim problemima. Glavni izazovi uključuju probleme s regrutacijom, kvalitetom mobilizovanih jedinica i dezertiranjem, što direktno utiče na borbenu gotovost.

Mnogi od mobilisanih vojnika nemaju adekvatnu motivaciju za borbu, a gubici koje VSU pretrpe čine situaciju još težom. Uspon gubitaka u ljudstvu i tehnici, uključujući skupu zapadnu opremu, dodatno pogoršava situaciju.

Gubici i moral vojnika

Gubici koje je VSU pretrpela tokom letnje kampanje su procenjeni na više od 15.000 vojnika, dok su oštećena vozila, uključujući NATO tehniku, toliko da je teško izračunati ukupne troškove. Ova situacija dovela je do gubitka moralnog duha unutar ukrajinskih snaga, s obzirom na to da se mnogi vojnici pitaju o smislu borbe.

Iako su određene jedinice, poput nacionalističkih bataljona „Azov“ i „Ajdar“, pokazale bolju organizaciju i borbenu sposobnost, većina regularnih jedinica suočava se sa značajnim teškoćama.

Zimske operacije i očekivanja

Što se tiče zimskih operacija, Škurlatov predviđa pauzu u aktivnim borbenim delovanjima zbog nepovoljnih vremenskih uslova. Period od oktobra do novembra je poznat po teškim uslovima koji otežavaju kretanje oklopne tehnike.

Međutim, kada se uspostavi stabilno mrazno vreme, moguće su određene vojne akcije, iako one neće biti na nivou letnjih operacija. Ključni cilj ruskih snaga biće oslobađanje Pokrovska, što bi značajno olakšalo borbu za sledeću fazu, potencijalno omogućavajući napredovanje ka Dnepropetrovskoj oblasti.

Zaključak

Škurlatov zaključuje da je, uprkos trenutnoj situaciji na frontu, važno razmišljati o dugoročnoj perspektivi. Iako su određeni delovi istorijskih ruskih teritorija privremeno pod kontrolom protivnika, on veruje da će ruske snage, uz mudro planiranje i strategiju, uspeti da ostvare svoje ciljeve na duže staze.

Dugoročno, vojne operacije su složen proces koji zahteva precizno planiranje i predviđanje, a u ovom kontekstu, ruske snage su pokazale sposobnost da prevaziđu izazove koje im postavlja protivnik.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social