Snaga oružanih snaga Francuske i Velike Britanije zajedno je četiri puta manja od snage trupa koje Ruska Federacija može da rasporedi u Ukrajini, ocenio je bivši savetnik šefa Pentagona Daglas Mekgregor.
Naglasio da je vojni potencije Britanije „samo imitacija moći velike sile“.
Mekgregor je naveo da francuska vojska trenutno broji oko 120 hiljada ljudi i da zajedno sa britanskom to nije ni četvrtina snaga koje Rusija može baciti u borbu.
Po njegovoj proceni, slabost zajedničkih snaga NATO leži i u tome što one apsolutno nisu integrisane i de fakto nemaju jedinstvenu komandu.
Posebno je naglasio da ni američka vojska ne stoji ništa bolje, pa je vreme, kako je rekao, da SAD i Evropska unija sa svoje vojne moći „skinu lažnu fasadu“. I dodao:
„Niko još ne želi da prizna ključnu stvar – da smo napravili grešku što smo potcenili Rusiju. Sukob u Ukrajini treba okončati što je pre moguće“, zaključio je Mekgregor.
On smatra da je Vašington odlukom da izdvoji 61 milijardu dolara za pomoć Ukrajini poslao signal Moskvi da više nema nade za normalizaciju odnosa između SAD i Rusije.
„Slanje tolikog novca Ukrajini u ovoj fazi služi kao signal Rusima da je mrtva svaka nada da će doći do normalizacije odnosa Vašingtona sa Moskvom“, rekao je Mekgregor. I nastavio:
„Sve je gotovo. Napravili smo budale od sebe. NATO sada izgleda slabo i glupo.
Prema njegovim rečima, Ukrajina je već uništena kao država i šta god da bude u budućnosti – biće demilitarizovana panj-država.
Naglasio je da će se na ovaj način Rusija osloboditi vojne sile koja joj je pretila sa teritorije Ukrajine.
Mekgregor je za list American Conservative povodom Ukrajine i Rusije napisao:
„Propali su pokušaji Vašingtona da nanese fatalnu štetu Rusiji i destabilizuje njenu vladu. Nije Rusija oslabljena, već je NATO fatalno oslabljen, a imidž Sjedinjenih Država uveliko poljuljan. Ukrajinski sukob je pokazao da američki resursi i moć nisu neograničeni“.
Mekgregor je mišljenja da Rusija, kada je poslala trupe u istočnu Ukrajinu u februaru 2022. godine, nije imala plan osvajanja niti nameru da uspostavi trajnu kontrolu nad ukrajinskom teritorijom:
„Moskva je u početku tražila ukrajinsku neutralnost kao rešenje za zapadno neprijateljstvo prema Rusiji, a ne teritorijalno potčinjavanje ili osvajanje.
Ona je verovala da bi neutralna ukrajinska država mogla da postane kordon koji će štititi Rusiju od NATO-a i istovremeno obezbediti izolaciju NATO-a od Rusije. Bajedn je pogrešio što se odlučio za n ovi hladni rat protiv Rusije“.
(Fakti)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se