Stručnjaci Sektora ekologije i unapređenja životne sredine JKP „Gradska čistoća“ potvrdili su prisustvo virusa Zapadnog Nila na teritoriji beogradskih opština Palilula i Čukarica.
Kako je saopšteno, analiza tri uzorka komaraca pokazala je prisustvo genoma virusa, zbog čega će u narednom periodu biti pojačani tretmani suzbijanja odraslih komaraca, preneo je list „Politika“.
Iz ovog preduzeća navode da se larve komaraca koji prenose virus razvijaju u vodama bogatim organskom materijom, kakve se mogu naći u kanalima, ali i u vodenim površinama koje je stvorio čovek.
To uključuje septičke jame, saksije, kante, burad, oluke, automobilske gume, fontane i ukrasna jezera. Zbog toga je upućen apel građanima da redovno uklanjaju predmete u kojima može da se zadržava voda i da čiste oluke i septičke jame, kako bi se smanjila brojnost ovih insekata.
Direktor „Gradske čistoće“ Marko Popadić pozvao je sugrađane da dodatno zaštite sebe i svoje domaćinstvo korišćenjem repelenata i mrežica protiv komaraca, kao i da izbegavaju boravak na otvorenom u periodima najveće aktivnosti ovih insekata – između 19 i 24 časa. Kako je istakao, upravo u tom vremenskom intervalu se sprovode akcije suzbijanja komaraca na terenu.
– Pojava virusa Zapadnog Nila bila je očekivana. Naše sumnje su se, nažalost, potvrdile. Zato apelujem na sve sugrađane da budu oprezni i da ne zanemaruju simptome kao što su visoka temperatura, glavobolja, malaksalost ili osip na grudima. U takvim slučajevima potrebno je odmah se javiti lekaru – rekao je Popadić.
On je još jednom pozvao građane da ne ometaju rad ekipa na terenu, jer je, kako je naglasio, suzbijanje komaraca u ovom trenutku najvažniji zadatak.
Iz „Gradske čistoće“ poručuju da će Sektor ekologije i unapređenja životne sredine nastaviti svakodnevno da prati brojnost komaraca i analizira izlovljene uzorke, kako bi se na vreme prepoznale eventualne nove pretnje po zdravlje.
Građani koji primete povećan broj komaraca na nekom lokalitetu mogu to prijaviti pozivom Servisnom centru na broj 11-0-11, radnim danima od 7 do 22 časa i subotom od 8 do 14 časova.
Stručnjaci podsećaju da klimatske promene, poput porasta temperatura i promena u količini padavina, direktno utiču na širenje bolesti koje prenose komarci, uključujući i virus Zapadnog Nila.
Prema procenama, svaki porast temperature vazduha za svega 0,1 stepen Celzijusa može dovesti do širenja staništa komaraca za čak 150 kilometara u pravcu severa, što dodatno povećava rizik od pojave zaraznih oboljenja koje prenose ovi insekti.