Vladimir Putin vodi dobro proračunatu diplomatsku igru u Siriji i, sudeći prema razvoju događaja, upravo će je osvojiti. Prema turskom listu Habertürk, američki izvori izveštavaju da će američki državni sekretar Majk Pompeo podneti ostavku, što će učiniti pre nego što postane još očiglednije da Rusija pobeđuje.
Iako ovu vest treba uzeti s rezervom, prema američkim stručnjacima, informacija o tome da će američki državni tajnik Majk Pompeo podneti ostavku nije slučajna i to je bila tema dok se razgovaralo na marginama u isto vreme sa sporom oko “bezbedne zone istočno od Eufrata”.
Prema Habertürku i, navodno, prema američkom Stejt departmentu, rasprava o bezbednosnoj zoni pokazuje da Sjedinjene Države gube inicijativu u regiji, a Rusija osvaja teren.
[adsenseyu1]
Kako nastavlja tursko izdanje, američki izvori veruju da Putin igra dobro proračunatu diplomatsku šahovsku igru u regiji i, sudeći po razvoju događaja, upravo će je osvojiti. U vezi s tim, prema istim izvorima, postoji i Pompeova odluka da da ostavku. U Vašingtonu kažu da Pompeo želi da napusti svoje mesto pre nego ruska pobeda postane još očiglednija.
Autor članka smatra kako se pre godinu dana jasno znalo da će u regiji doći do ove faze. Tačno pre godinu dana, tadašnji čelnik CIA-e, Majk Pompeo, u okviru tajne operacije, je doveo u sedište američke obaveštajne agencije čelnika tri ruske obaveštajne službe kojima je uskraćen ulazak u Sjedinjene Države. Nakon niza održanih sastanaka se raspravljalo o ruskom planu o tome šta će biti učinjeno u Siriji, uglavnom na istoku Eufrata.
Tačno nedelju dana nakon uspostave tih temelja, Vitalij Naumkin, Putinov poverenik za bliskoistočne poslove, stigao je u Vašington kako bi američkoj administraciji predstavio političku dimenziju tog pitanja.
Jutro nakon što je na Univerzitetu Džordžtaun predstavio ruski plan, Tramp i Putin su sat i po vodili telefonski razgovor i postigli dogovor o Siriji. Stoga, kako kažu američki izvori, ni Trampova odluka da napusti Siriju, niti sporovi oko bezbednosne zone ne bi trebalo da iznenade Rusiju.
“Tada su postavljeni temelji tih događaja, a zapravo sve ide onako kako to Rusija želi”, citirajući američke izvore piše turski list.
Američki izvori, nastavlja autor, tvrde da Amerika zaista nema ništa drugo nego plan koji je Džejms Džefri dugo zastupao u Vašingtonu, nejasno ga formulišući kao “osiguravanje suživota Kurda s Turcima u regiji”.
Isti izvori dodaju da ovaj plan posebnog predstavnika američkog Stejt Departmenta za Siriju ne znači ništa za Tursku, i kako u svojim privatnim razgovorima kaže: “Turska nema problema s Kurdima, njen problem su teroristički elementi”.
U međuvremenu je Rusija, nakon što je iznela kartu sirijskoj središnjoj vladi o pitanju bezbednosnih zona, prema američkim izvorima učinila mnogo značajniji korak. Vašington želi da vidi može li se Turska, koja je tvrdila da pridaje važnost teritorijalnom integritetu Sirije, odupreti ruskom planu za bezbednosnu zonu u ovoj situaciji.
Podsetimo, ruski plan je da se Asad i Erdogan vrate sporazumu između Turske i Sirije koji je bio na snazi od 1998. godine, kojeg je Ankara poslednji put prolongirala 2011.
Prema tom sporazumu, središnje sirijske vlasti i njene bezbednosne službe i vojska su se složile da će jamčiti da PKK neće delovati niti sprovoditi napade na Tursku iz Sirije, a turska vojska u slučaju ugrožavanja ima pravo ući 5 kilometara u dubinu sirijske teritorije i neutralizovati terorističku pretnju.
Sporazum su još 1998. u Adani u ime turskog predsednika Sulejmana Demirela i predstavništva zemlje potpisali turski ambasador Ugur Zijal, dok je u ime Hafeza El-Asada i sirijskog predstavništva dokument ratifikovao direktor Kancelarije za političku bezbednost Sirije, general Adnan Badr El-Hasan.
(logicno.com)