Hiljade ljudi u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji blokiralo je glavne puteve i mostove protestujući protiv planiranog rudnika litijuma, uprkos upozorenjima policije i kampanji zastrašivanja koju su vlasti pokrenule protiv demonstranata, piše Vašington post.
Zvižducima i skandiranjem „Ustani! Ustanak!“ demonstranti su zaustavili saobraćaj na glavnom autoputu koji prolazi kroz srpsku prestonicu. U Nišu je blokirana glavna ulica u centru grada, kao i most na Dunavu u Novom Sadu, piše Vašington post.
List piše i o tuči do koje je došlo u Novom Sadu, kao i o incidentu u Beogradu kada su bačene baklje na demonstrante.
Uniformisana policija nije bila vidljiva tokom dvočasovnih protesta koje je Vašington post ocenio kao „najmasovnije demonstracije protiv populističke vlasti u Srbiji u poslednjih nekoliko godina“.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
U tekstu se navodi da je to bio drugi takav protest širom zemlje koji su organizovale ekološke grupe „usred sve većeg nezadovoljstva javnosti autokratskom vladavinom predsednika Srbije Aleksandra Vučića“.
Ekološke grupe kritikovale su Vučićevu populističku vladu da se ne bori u dovoljnoj meri sa široko rasprostranjenim zagađenjem. Oni su posebno protiv dva zakona koja je usvojio parlament, a za koje tvrde da postavljaju temelje za iskopavanje litijuma u zapadnoj Srbiji, piše list.
U znak prkosa, Vučić je ignorisao proteste i otputovao na lokaciju na kojoj kompanija Rio Tinto planira da počne iskopavanja. Iz njegove kancelarije su rekli da želi da razgovara sa meštanima o projektu, prenosi američki list.
„Naš cilj je da vodimo civilizovan razgovor, a ne pod pritiskom sa ulice“, rekao je Vučić prorežimskoj televiziji Pink.
Vučić i drugi srpski zvaničnici osudili su proteste, navodeći da ih finansira Zapad da bi destabilizovali zemlju i doveli opoziciju na vlast.
Ministar odbrane Nebojša Stefanovića saopštio je da blokada mostova, autoputeva, saobraćajnica i paralisanje života u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji nije način za bilo kakvo izražavanje mišljenja, već je grubo kršenje prava najvećeg dela građana.
Mnogi demonstranti su se žalili da su policajci dolazili u njihove domove i upozoravali ih da bi mogli da se suoče sa pravnim posledicama i kaznama ako budu učestvovali na ekološkim skupovima. Aktivistkinja Danijela Vujošević iz Niša je rekla da je policija ujutru došla u njenu kuću da je upozori da su protesti „krivično delo“.
Vašington post navodi i da je policija objavila broj telefona na koji građani mogu da prijave nasilje izazvano blokadom saobraćajnica.
(Vašington post)