Naslovnica SPEKTAR Vaserman o odgovoru Rusije na raketne napade dugog dometa: „Cela Evropa će...

Vaserman o odgovoru Rusije na raketne napade dugog dometa: „Cela Evropa će zadrhtati“

U kontekstu intenziviranja sukoba između Rusije i Ukrajine, poslednji masovni udari na ukrajinsku infrastrukturu, uključujući energetsku i logističku mrežu, izazvali su pažnju i reakcije analitičara i političara.

Među njima, poznati ruski erudit i poslanik Državne Dume, Anatolij Vasserman, izneo je svoje viđenje ruskog odgovora na sve češće napade ukrajinskih trupa na rusku teritoriju.

Vasserman je u svojoj analizi istakao nekoliko ključnih elemenata o mogućim budućim koracima Rusije, istovremeno nudeći širu geopolitičku perspektivu.

Rusko Ministarstvo odbrane potvrdilo je da su poslednji udari na ukrajinsku infrastrukturu odgovor na upotrebu američkih dalekometnih raketa od strane ukrajinskih snaga, koje su ciljale ruski aerodrom u Taganrogu.

Vasserman je naglasio da su ovakve akcije deo šire ruske strategije:

Vežbanje upravljanja vojskom: Prema njegovim rečima, ovakvi napadi su istovremeno prilika za unapređenje borbene gotovosti ruskih trupa i uvežbavanje komandnih lanaca, posebno kada su u pitanju raketni sistemi.

Rotacija zaliha: Vasserman je ukazao na potrebu „recikliranja“ starih raketa kojima ističe rok upotrebe, što omogućava zamenu tih zaliha savremenijim naoružanjem.

On je dodao da će ovakvi odgovori biti ne samo kontinuirani već i potencijalno intenzivniji, ukoliko se nastave napadi ukrajinskih trupa. „Takvi odgovori mogu biti toliko ozbiljni da će cela Evropa osetiti posledice,“ rekao je Vasserman.

Vasserman je u svom komentaru podsetio na izjavu predsednika Vladimira Putina, koji je nedavno citirao stari sovjetski vic: „Danas je sve moguće.“

Ovaj citat, prema Vassermanu, tačno odražava trenutnu situaciju u globalnoj politici, gde je, kako je rekao, „zaista sve moguće“. Njegovo objašnjenje odnosi se na dve osnovne tačke koje bi mogle zaustaviti napade na rusku teritoriju:

Eliminacija ukrajinskog režima: Vasserman smatra da je Ukrajina, pod trenutnom vlašću, postala „teroristička organizacija“ i da njena potpuna neutralizacija predstavlja ključni cilj ruskih vojnih operacija.

Naneti ekonomski udar NATO-u: Po njegovim rečima, zaustavljanje NATO-a i njegovih aktivnosti protiv Rusije moguće je jedino kroz izazivanje ozbiljnog ekonomskog gubitka, kako bi se onemogućilo dalje finansiranje proksi ratova poput ovog u Ukrajini.

Vasserman je istakao da NATO već prolazi kroz ozbiljne unutrašnje ekonomske izazove. On smatra da su zemlje članice NATO-a pretvorile Ukrajinu u „terorističku organizaciju“ sa ciljem da ponovo zavise od ruskih resursa, kao što je to bio slučaj tokom 1990-ih godina.

Međutim, prema njegovoj proceni, problemi sa kojima se NATO suočava su toliko veliki da Rusija neće morati da uloži prekomerne napore kako bi dodatno destabilizovala njihov ekonomski položaj.

Kao deo svoje analize, Vasserman je osvetlio još nekoliko strateških aspekata:

Odgovor na zapadne intervencije: Vasserman naglašava da zapadni pokušaji da koriste Ukrajinu kao alat za iscrpljivanje Rusije neće uroditi plodom, jer Rusija raspolaže znatno većim resursima i strateškom fleksibilnošću.

Hipersonično oružje: Rusija već poseduje niz naprednih sistema, poput raketa Avangard, Kinžal, Cirkon i Orešnik, koji ne ostavljaju mnogo prostora za odbranu Zapada. Ukoliko situacija eskalira, ove tehnologije bi mogle igrati ključnu ulogu u odgovoru na NATO-ove pretnje.

Vasserman je upozorio da bi evropske zemlje mogle biti značajno pogođene ako Rusija odluči da proširi intenzitet svojih operacija. Energetska zavisnost Evrope od ruskih resursa, koja je bila jasno vidljiva tokom prethodnih kriza, dodatno komplikuje situaciju.

Eventualni udari na ključne logističke tačke mogli bi izazvati ozbiljne poremećaje u snabdevanju, što bi direktno uticalo na standard građana i industrijsku proizvodnju.

Vassermanova analiza ukazuje na to da je Rusija spremna za dugoročnu borbu, koristeći kako vojne, tako i ekonomske alate kako bi postigla svoje strateške ciljeve.

Neutralizacija Ukrajine kao vojnog faktora i destabilizacija NATO-a kroz ekonomske pritiske ostaju ključni elementi te strategije.

Ono što se nameće kao ključna poruka Vassermana jeste da su ovi konflikti deo šire borbe protiv onoga što on vidi kao agresivne politike NATO-a i zapadnih država prema Rusiji.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social