Naslovnica SPEKTAR UZDIZANJE NOVE ALIJANSE: Gasprom završava 93% gasovoda koji povezuje Rusiju i Kinu

UZDIZANJE NOVE ALIJANSE: Gasprom završava 93% gasovoda koji povezuje Rusiju i Kinu

tanap gasovod2

Ruski energetski gigant je u sredu objavio da je izgradio 93 odsto gasovoda “Snaga Sibira,“ što je deo sporazuma između Rusije i Kine.

“U delu gasovoda “Snaga Sibira“ od Jakutije do granice između Rusije i Kine, 2.010 kilometara cevi je povezano i instalirano, što je 93% ukupnog proširenja,“ navodi se u saopštenju.

Kompanija je dodala i da izgradnja podvodne dualne linije “Snage Sibira“ koja prolazi kroz reku Amur nastavlja sa 78% završenih radova.

[adsenseyu1]

2014.godine je Gazprom potpisao 30-godišnji ugovor sa kineskom Nacionalnom naftnom korporacijom, utvrđujući isporuku od 38 milijardi kubnih metara ruskog gasa preko gasovoda “Snaga Sibira.“

Gasovod će takođe prenositi i gas iz proizvodnih centara u Irkutsku i Jakutiji do potrošača na dalekom istoku Rusije.

U međuvremenu, oko 40 odsto naftne potrošnje u Kini dolazi sa Bliskog istoka, što objašnjava veliku pažnju Pekinga usmerenu na ovaj region sveta. U tom kontekstu, američke sankcije protiv Irana su veoma povoljne za azijskog giganta.

[adsenseyu5]

U avgustu je francuska kompanija Total zvanično napustila Iran nakon što nije uspela da ubedi Vašington da im dozvoli da rade sa iranskim kompanijama, ostavljajući veliki udeo slobodan u jednom od najvećih gasnih polja, Južni Pars.

Nema sumnje da će Nacionalna naftna korporacija Kine (CNPC) dati sve od sebe da stekne akcije Totala, kaže ruski kolumnista i stručnjak Sergej Manukov.

Zbog nedavnih američkih sankcija, malo kompanija želi da ugrozi imovinu a time se zavisnost Teherana od Pekinga dodatno povećala. Od Kine, najvećeg uvoznika iranske nafte, koja će u velikoj meri zavisiti od efekta sankcija, kaže stručnjak.

[adsenseyu1]

Poslednjih godina, kineske energetske kompanije su uložile nekoliko milijardi dolara u imovinu u Iraku, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Iranu. Kineske kompanije pokazuju veliku zainteresovanost za energetske resurse Saudijske Arabije i Katara, kao i modernizaciju iranske naftne rafinerije, procenjene na 1,5 milijardi dolara.

Iako su pozicije američkih i evropskih kompanija na Bliskom istoku i dalje jake, poostoji mnogo faktora pored sankcija koji koriste Kini.

Webtribune.rs

[adsenseyu6]