Naslovnica ŽIVOT Užasna istina o antibakterijskim maramicama: Evo od čega su napravljene i šta...

Užasna istina o antibakterijskim maramicama: Evo od čega su napravljene i šta vam se može dogoditi …

Ukoliko koristite antibakterijske maramice, to je verovatno zato što želite da očistite svoj dom od mikroba.

One bi potencijalno mogle da obave taj zadatak, ali prilikom njihove upotrebe mogli biste u svoj dom da unesete nešto još štetnije.

Zapravo, EPA reguliše antibakterijske maramice kao pesticide, što zapravo ima smisla kada uzmete u obzir da su namenjene za uništenje mikroba, koji su vrsta štetočina.

[adsenseyu1]

Zato ćete na etiketi pronaći uputstva o korišćenju proizvoda za uništavanje štetočina, kao i uputstva za pružanje prve pomoći prilikom slučajnog izlaganja.

Pitanje je šta se nalazi u ovim pesticidnim maramicama koje se uglavnom nalaze u kuhinji i na drugim važnim površinama, a sve u cilju „dobrog zdravlja“?

Većina njih sadrži toksična kvartarna amonijum jedinjenja. Poznata i pod nazivom „kvati“, ova jedinjenja mogu izazvati alergije i astmu i mogu iritirati pluća, oči i kožu.

Ako na spisku sastojaka vidite izraze kao što su „Alkil C12-18“, „Alkil C12-14“ ili „n-Alkil dimetil benzil amonijum hlorid“, vreme je da počnete da kupujete zamenu. Kvati su takođe povezani i sa reproduktivnim problemima.

[adsenseyu4]

Neke maramice sadrže orto-fenilfenil koji izaziva rak. Neke vrste sadrže hemikalije poput parabena i formaldehida kako bi se zaustavilo širenje bakterija unutar pakovanja.

Ako maramice sadrže hlorni izbeljivač, trebalo biste da znate da je povezan sa astmom.

Kada je u pitanju nega dece, ona su još podložnija opasnostima od pesticida antibakterijskih maramicama.

S obzirom da su mali i da su njihovi organi u razvoju to ih čini vrlo osetljivim, tako da zapravo nikada ne bi trebalo da dođu u kontakt sa maramicama.

Štaviše, ograničena izloženost živim bakterijama može pomoći jačanju imunološkog sistema ljudi. Prekomerna upotreba dezinficijenata navedena je kao doprinos porastu bakterija otpornih na antibiotike.

Održavajte svoj dom čistim bez upotrebe opasnih hemikalija

Šta treba da radite ako ste zabrinuti zbog mikroba? Razmotrite ovo: ne postoje dokazi da je upotreba dezinfekcijskih sredstava bolja za sprečavanje bolesti od korišćenja sapuna i vode.

U stvari, stručnjaci su pozvali da se prestane sa upotrebom antibakterijskih maramica u kancelarijama i učionicama, savetujući da su one korisne samo u određenim situacijama, poput čišćenja telesnih tečnosti od osobe koja ima zaraznu bolest.

U tim slučajevima, međutim, bilo bi bolje da se odlučite za dezinfekciona sredstva čiji su aktivni sastojci bezbedniji, poput mlečne kiseline, limunske kiseline ili vodonik peroksida.

Papirni ubrusi ili vlažne krpe takođe imaju iznenađujući efekat, ali ako želite da se osećate bezbednije, razmislite o dodavanju nekih esencijalnih ulja unutar bočice sa sprejom. Limun, nana i majčina dušica mogu dobro obaviti posao, istovremeno pružajući prijatan miris.

[adsenseyu1]

U stvari, odustajanje od toksičnih maramica u korist sapuna i vode zapravo može učiniti vaše površine čišćim.

To je zato što, kako ističe Radna grupa za zaštitu životne sredine, većina ljudi takve maramice ne koristi pravilno. One obično treba da ostanu na površini koju želite da dezinfikujete neko vreme; na uputstvu ćete obično pronaći koliko određenog proizvoda treba da ostane na površini.

Nakon toga površinu je potrebno isprati vodom. Ako ste dezinfikovali dasku za sečenje ili kuhinjski pult koji može doći u dodir sa hranom, takođe je potrebno ponovo oprati pre upotrebe.

Srećom, ove otrovne maramice nisu neophodne u većini situacija i trebalo biste da primenjujete isprobane i bezbedne metode čišćenja sapunom i vodom. Uštedećete puno novca, i što je najbitnije, nećete dovesti zdravlje svoje porodice u opasnost.

Webtribune.rs