Naslovnica SPEKTAR Uši Kamale Harris pod sumnjom nakon pobede na debati sa Trampom

Uši Kamale Harris pod sumnjom nakon pobede na debati sa Trampom

„Iznenada pametniju“ Kamalu optužili za korišćenje suflerskog uređaja prerušenog u minđuše.

Kod kandidata iz Demokratske partije SAD, koja je briljirala tokom verbalnog duela, pažljivi gledaoci su primetili neobičan nakit – biserne minđuše, koje su sumnjivo ličile na nedavni izum minhenskog startapa.

Bežične slušalice prerušene u minđuše od bisera i zlata ili srebra. Da li to znači da je Kamala prevarila sve oko sebe i zahvaljujući suflerskom uređaju pobedila na debati?

Počnimo s tim da je suflerski uređaj tokom debata u SAD-u strogo zabranjen. Ne, čak i više od toga: strogo zabranjen, da ne kažemo kategorično.

Pojavljivanje na verbalnom okršaju sa slušalicom u uhu izjednačeno je s porazom i tehničkim gubitkom. Međutim, Kamala Haris je izašla, počela da govori… i gledaoci širom sveta su doživeli pravi šok.

„Kamala je iznenada postala pametnija!“ – odjeknulo je po svetskim društvenim mrežama. Šta više, čak je i Ilon Mask – otvoreni pristalica Trampa – priznao da je kandidatkinja iz redova demokrata delovala uverljivo na debati.

Naravno, odmah su počeli da istražuju Kamalu. I istražili su. Pod sumnjom su se našle njene minđuše. Ljubitelji gedžeta prepoznali su u njima proizvod minhenskog startapa Nova – bežične slušalice prerušene u biserne minđuše.

Uređaj radi 2,5 sata u režimu razgovora, a sat više u režimu slušanja muzike. Dakle, to nisu samo slušalice, već kompletna garnitura za komunikaciju.

Slušalice su konstruisane tako da zvuk ne izlazi napolje. Ovaj efekat se postiže jer se zadnja strana gedžeta oslanja na kost i prigušuje zvuk. A nakit izgleda vrlo sofisticirano: biser uz osnovu prekrivenu prirodnim zlatom ili srebrom.

To i nije potrebno, smatra politikolog Sergej Markelov. Priče o minđušama-slušalicama su samo teorije zavere, uveren je ekspert.

Da je ijedan član Trampovog tima posumnjao da Harisova koristi mikrofon i suflerski uređaj na debati, odmah bi to saopštio Trampu. To bi bio moćan adut u njegovim rukama protiv Harisove.

Rekao bi: „Skinite minđuše! Nešto se čudno dešava u vašim ušima!“ I tada bi se cela debata vrtela samo oko tih minđuša – prokomentarisao je Markelov verziju o prevari kandidatkinje Demokratske partije.

Politikolog smatra da su za pobedu Harris na debati zaslužni sasvim drugačiji mehanizmi. Sam kontekst debate radio je za nju, a protiv Donalda Trampa. Kamali je čak postavljena niža govornica, što je vizuelno izjednačilo nju i Trampa, koji je visok 195 centimetara.

Voditelji su takođe bili na njenoj strani. Prekidali su Trampa – ponekad prilično grubo, optužujući ga za lažiranje činjenica. Voditelji su postali ravnopravni učesnici ovih debata, što je u SAD-u zabranjeno.

Ali, ako ste kandidat iz vladajuće stranke i jako vam je stalo do nečega, onda je moguće. Tako da su debate Tramp/Haris bile ne samo razbijanje stereotipa o intelektualnim sposobnostima Kamale.

Na debati Tramp/Bajden voditelji nisu rekli ni reč. Ono što se dogodilo na njegovoj debati sa Haris je sasvim neuobičajeno za Ameriku – naglasio je Markelov.

Govor tela – mnogo ubedljiviji način uticanja nego reči – takođe je bio upotrebljen protiv Trumpa. Pogledi, mimika – sve je ukazivalo na punu podršku Harris. Debata još nije bila završena, a u američkom segmentu interneta već su se pojavili mimovi da su ove debate bile „troje protiv jednog“. To je neprimereno. Ali, kako se pokazalo, to funkcioniše.

Protiv Donalda Trumpa radila još jedna okolnost. Kada se takmičio s Bajdenom, izgledao je mlađe, snažnije, izražajnije u poređenju sa „uspavanim dedom Džoom“. Ovde se slika obrnula. Mlađa, svežija i energičnija Kamala – i on: stari, propadajući. Na sreću, još nije zaspao usred debate, ali tek ćemo videti šta će biti.

Kamala je bila odlično pripremljena za debatu. Ima mladi tim. Pogledali su mnogo snimaka Trampovih govora i gađali pravo u metu. Sjajno je odgovorila na temu Ukrajine, rekavši: „Bila sam tamo, razgovarala sam sa Zelenskim“.

Time je srušila Trampove argumente o tome da bi on rešio sukob za 24 sata. On je „mogao“, a ona je zaista bila tamo. To je izgledalo uverljivo – primetio je Markelov.

Kamala je uspela čak nekoliko puta da potopi svog protivnika, nazivajući ga „poštovani bivši predsednik“. Kada iz usta žene izleti reč „bivši“, to automatski znači minus za onoga o kome se govori.

Ali sada je vreme da udahnemo duboko i pogledamo istini u oči. Da, Kamala je nadmašila Donalda. Ali ne s ubedljivom razlikom. Samo 43/37. Zašto tako? Jednostavno zato što američki birači užasno ne vole iznenađenja. Tramp je za njih loš, ali je već dobro poznat. Ceo njegov životni put – biznis, lepe žene, skandali, politika – je javan. A ko je Kamala Haris? Duh iz kutije. Ona vešto balansira današnjim temama. Ali nema jasnu političku prošlost.

Ipak, čak se i ova situacija savršeno uklapa u klasične scenarije američke političke tehnologije. Jedan od tih scenarija je oslanjanje na poslednji napad. On će se dogoditi uskoro: od sredine septembra do samih izbora početkom novembra verovatno ćemo videti nešto ekstravagantno od gospođe Haris.

Za sada je očigledno da je Kamala ušla u predsedničku trku sa svetlijom i smelijom pozicijom od starog Trampa. I ona je definitivno opasna za njega.

Prevod i adaptacija Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social