Naslovnica U FOKUSU Upravo pred početak akcije – U Iranu otkriveno 12 izraelskih agenata

Upravo pred početak akcije – U Iranu otkriveno 12 izraelskih agenata

Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC), ključna vojna i politička sila Irana, objavio je da je otkrivena mreža od 12 agenata povezanih sa izraelskim obaveštajnim službama, koji su delovali na teritoriji šest iranskih provincija.

Ova mreža agenata, kako se navodi u zvaničnom saopštenju IRGC, planirala je operacije koje bi dovele do destabilizacije nacionalne bezbednosti Irana.

IRGC je naglasio da su se ovi pojedinci i njihovi saradnici spremali da sprovedu akcije direktno usmerene protiv iranskog naroda i njihove bezbednosti, ali su ih iranske vlasti uspešno otkrile i neutralisale.

Razotkrivanje mreže agenata

Prema navodima iranskih medija, mreža od 12 agenata Izraela bila je aktivna u šest iranskih provincija, što ukazuje na širok opseg njihovih operacija unutar zemlje. Ovo razotkrivanje predstavlja značajan udarac za izraelske obaveštajne operacije u Iranu, koje su u poslednjih nekoliko godina pojačane.

Iran tvrdi da Izrael neprestano pokušava da utiče na destabilizaciju zemlje putem špijunaže, sabotaža, pa čak i atentata na ključne iranske ličnosti. IRGC nije precizirao koje su konkretne operacije bile planirane, ali se u saopštenju naglašava da su agenti imali za cilj podizanje tenzija i ugrožavanje sigurnosti stanovništva.

Borba protiv špijunaže i sabotaže

Otkriće izraelske mreže špijuna dolazi u trenutku kada su tenzije između Irana i Izraela na visokom nivou. U poslednjih nekoliko godina, Iran je više puta optuživao Izrael za vođenje tajnih operacija na njegovoj teritoriji, uključujući ubistva naučnika povezanih sa iranskim nuklearnim programom i sabotaže industrijskih postrojenja.

Posebno su zapamćene akcije poput atentata na iranskog nuklearnog naučnika Mohsena Fahrizadea 2020. godine, za koje Teheran direktno optužuje Izrael.

IRGC, koji je odgovoran za unutrašnju sigurnost zemlje, obaveštajne operacije i borbu protiv stranih uticaja, redovno objavljuje uspehe u borbi protiv onoga što smatra stranom špijunažom.

Iran je u prošlosti hapsio osobe optužene za saradnju sa izraelskim i zapadnim obaveštajnim službama, često objavljujući snimke i dokaze o njihovim aktivnostima na državnim medijima.

Kontekst tekućih tenzija između Irana i Izraela

Razotkrivanje mreže izraelskih agenata dolazi u vreme značajnih regionalnih tenzija. Početkom septembra, IRGC je javno obećao da će Izrael snositi posledice za napad na vođu palestinskog pokreta Hamas, Ismaila Haniju, koji se nalazio u Teheranu.

Hanija je bio jedan od lidera Hamasa, palestinske organizacije koja je u konstantnom sukobu sa Izraelom. Ova pretnja Irana usledila je nakon napada koji je navodno Izrael izveo, ciljajući visoke predstavnike Hamasa u Teheranu.

Teheran i Tel Aviv su dugo u neprijateljskim odnosima. Iran, koji otvoreno podržava palestinske grupe poput Hamasa i Hezbolaha, i Izrael, koji u Iranu vidi najveću pretnju svojoj sigurnosti, već godinama vode tihe sukobe.

Izraelski vojni i politički vrh više puta je naglasio da neće tolerisati bilo kakve pretnje iz Irana, posebno one povezane sa iranskim nuklearnim programom. Izraelski zvaničnici smatraju da je Iran sve bliži razvijanju nuklearnog oružja, što bi značajno promenilo ravnotežu moći na Bliskom istoku.

Pretnje i odgovor Izraela

U svom saopštenju, IRGC je najavio precizne i pažljivo planirane korake kao odgovor na izraelske akcije. Međutim, u odgovoru na iranske pretnje, Tel Aviv je takođe naglasio da Teheran može očekivati visoku cenu u slučaju da dođe do napada na Izrael.

Ova retorika naglašava opasnost od eskalacije sukoba između ove dve države, koji bi mogli imati ozbiljne posledice po stabilnost regiona.

Ranije ove godine, Izrael je ponovo pozvao međunarodnu zajednicu da prizna IRGC kao terorističku organizaciju. Ova inicijativa dolazi nakon serije incidenata u kojima je IRGC bio optuživan za terorističke aktivnosti i širenje svog uticaja na proiranske milicije u regionu, kao što su Hezbolah u Libanu i Huti u Jemenu.

Regionalni i globalni uticaj

Sukobi između Irana i Izraela prevazilaze granice ovih država, jer obe strane imaju svoje saveznike i interese širom Bliskog istoka. Iran je kroz godine razvio bliske odnose sa organizacijama i milicijama koje se bore protiv izraelskih interesa, dok Izrael održava čvrste veze sa zapadnim saveznicima, posebno sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Otkriće mreže izraelskih agenata u Iranu samo je jedan u nizu događaja koji osvetljavaju kompleksnu dinamiku između Teherana i Tel Aviva. Sukob dve države ima duboke istorijske korene, koji su u novije vreme intenzivirani kroz širenje uticaja Irana u Siriji i Iraku, kao i kroz izraelske vojne operacije koje ciljaju iranske interese širom regiona. S obzirom na ovakav kontekst, iransko-izraelski odnosi verovatno će ostati jedna od ključnih tačaka nestabilnosti na Bliskom istoku.

Razotkrivanje mreže izraelskih agenata u Iranu naglašava ozbiljnost sukoba između Irana i Izraela, kao i dubinu njihove međusobne obaveštajne i vojne borbe. Dok Izrael nastavlja da radi na suzbijanju iranskog uticaja u regionu, Iran jača svoje sigurnosne kapacitete kako bi se odupro špijunskim operacijama i vojnim pretnjama.

Oba aktera ostaju na putanji sukoba, gde svaki incident ili provokacija može imati dalekosežne posledice po region i svet.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social