Ukrajina je blizu tačke bez povratka. Različite procene govore da je zemlja izgubila od 50 do 80 odsto svojih kapaciteta za proizvodnju električne energije, što znači da se suočava sa velikim izazovima da se adekvatno pripremi za predstojeću zimu, koja ume da bude veoma oštra u ovom delu sveta.
Kijevski ministar energetike German Galuščenko je još u avgustu upozorio da će ova zima biti najteža do sada, zbog nestanka struje.
Od tada se situacija samo pogoršavala. Ukrajina je pretrpela jedan od najžešćih udara na svoju energetsku infrastrukturu, krajem prošlog meseca.
Šteta koja je usledila dovela je do toga da Vladimir Zelenski otpusti ključne zvaničnike u energetskom sektoru – naime, savetnika u kabinetu predsednika Ukrajine Rostislava Šurmu i generalnog direktora operatera „Ukrenergo“, Vladimira Kudrickog.
Ukrajinski zvaničnici otvoreno su kritikovali svoju vladu zbog, kako tvrde, neadekvatnih priprema za zimu.
Kriza u energetskom sektoru
Domaća proizvodnja energije u zemlji u 2022. iznosila je 55 gigavata, među najvećima u Evropi. Međutim, do početka ove godine pala je ispod 20 gigavata, a do jula – na samo 9 gigavata, navodi „Fajnenšel tajms“.
Galuščenko je takođe priznao da trenutni nivoi proizvodnje nisu dovoljni da zemlja bez problema preživi hladnije mesece.
„Moramo se pripremiti za tešku zimu. Nažalost, biće zaista teža od prethodnog. Ipak, moramo pokušati da uspostavimo autonomne sisteme snabdevanja energijom. Sa naše strane, učinićemo sve da to ne bude potrebno“, rekao je on.
Ukrajina se trenutno bori da čak i delimično reši ova pitanja.
Prvo, zemlja se suočava sa nedostatkom uvoza električne energije koji bi mogao da pokrije deficit. U junu je kapacitet EU za izvoz električne energije već dostigao svoj limit.
Drugo, Kijev računa na finansijsku podršku svojih zapadnih saveznika. Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok nedavno je obećala dodatnih 100 miliona evra za pomoć u obnavljanju energetske infrastrukture Ukrajine. Nedovoljno za rešavanje svih problema.
Treće, Zelenski je najavio plan izgradnje novih energetskih objekata ukupnog kapaciteta od jednog gigavata do kraja godine. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je do sada sprovedeno samo šest odsto ovog plana.
Nestašica struje u Ukrajini nije samo posledica udara na energetsku infrastrukturu. Planirano održavanje i neispravne nuklearne elektrane takođe su odigrale ulogu u krizi.
Kao rezultat svih ovih faktora, Ukrajinci mogu da očekuju nestanke struje u trajanju od 8-10 sati dnevno i to bez novih velikih napada na energetsku infrastrukturu. Veći gradovi kao što su Kijev, Odesa i Harkov će verovatno najviše trpeti.
Posledice napada
U intervjuu za Si-En-En, Zelenski je rekao da su ruske snage oštetile 80 odsto energetske infrastrukture Ukrajine koristeći precizno navođenu municiju.
Prema nedavnim procenama Kijevske škole ekonomije, trošak ukrajinske energetske infrastrukture od bombardovanja premašio je 56 milijardi dolara.
Osim finansijskih gubitaka, Ukrajina je izgubila i važne infrastrukturne objekte. Neki se ne mogu obnoviti, a za druge će rekonstrukcija potrajati.
Prema rečima bivšeg generalnog direktora „Ukrenerga“ Kudrickog, jačanje glavnih energetskih objekata u zemlji zahtevalo bi ulaganje od oko 100 milijardi grivni (2,4 milijarde dolara), ali je do sada izdvojeno samo 10 odsto tog iznosa
Energetski sistem Ukrajine se ove zime suočava sa kolapsom. Prema najoptimističnijim
prognozama, do novembra će biti uobičajeni nestanci struje u trajanju od nekoliko sati, a tokom decembra i januara dugotrajni nestanci struje mogu izazvati probleme u rasponu od prekida vodosnabdevanja do smanjenja proizvodnje u različitim sektorima privrede.
Očekuje se da će civili snositi najveći teret ovih prekida, jer će prioritet biti dat napajanju industrijskih preduzeća i strateške infrastrukture. Shodno tome, vlasti su posavetovale obične Ukrajince da nabave generatore i gasne grejače.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se